Подорожуємо по Мальті: Валлетта.

Республіка Мальта - це всього лише 246 кв.км. Знаходиться вона в Мальтійському архіпелазі в Середземному морі. Столицею Мальти є Валлетта.
Трохи історії

Перша спроба заснувати місто була зроблена в 1565 році Великим магістром ордена госпітальєрів Жаном Парізо де ла Валетт. Але початковим планам не дано було здійснитися через атаки османів, що напали на форт Сент-Ельмо, побудований на Мальті трохи раніше (в 1552 році) для охорони підступів до острову і оточували його бухт. У битві за острів, що тривала цілий місяць, загинули тисячі християн і мусульман. Коли фортеця нарешті здалася, втрати османів були настільки великі, що на захоплення острова у них вже не вистачило ресурсів.

Пам'ятки Валлетти

Форт у формі зірки досі прекрасно зберігся і входить в обов'язкову програму відвідин острова. Родзинкою фортеці є не тільки багата історія і архітектурний вигляд, але й покази, що проходять кожні вихідні: стройова підготовка офіцерів і солдатів. Історичні костюми, імітація перестрілок між французами та мальтійцями в 1800 році - прекрасна можливість ненадовго перенестися в минуле. У Національному музеї, який знаходиться поруч з фортецею, можна познайомитися з періодом 1940-1943 рр. У цей час Мальта зіграла важливу роль, будучи військово-морською базою Великобританії. Встоявши перед фашистськими військами, острів допоміг здобути Союзникам перемогу на африканському фронті. За мужність і відвагу мальтійців під час Другої світової війни острову був вручений Георгіївський хрест.

Що стосується безпосередньо міста Валлетта, то плани з його будівництва не залишилися в минулому. Будівництво почалося в 1566 році. Для проектування столиці Мальти на острів папою римським Пієм IV був відправлений відомий архітектор Франческо Лапареллі. При будівництві міста були передбачені численні укріплення, додатковим захистом став значний рів з боку суші.

Церква, зведена на честь Богоматері-переможниці, стала першою будівлею мальтійської столиці. У цій же церкві був похований в 1568 році засновник міста. Пізніше тіло Жана де ла Валетт було перепоховано у соборі Святого Іоанна, що був покровителем ордена.

Собор Святого Іоанна є ще однією пам'яткою Валлетти. Проект собору був створений Джироламо Кассара - архітектором ордена. Зовнішній вигляд будівлі суворий, але інтер'єри його декоровані дуже багато. Будівництво собору розпочалося в 1573 році, а закінчилося в 1577, але роботи з декорування тривали ще майже протягом століття. Огляд величного собору неймовірно захоплюючий. Чого тільки варта підлогу головного нефа, що складається з 400 надгробних плит, виконаних з мармуру. Під ними спочивають лицарі-монахи. В якості прикрас надгробків виступають інкрустовані зображення скелетів, черепів, кісток. Щоб дізнатися ім'я померлого, а також його заслуги, потрібно володіти латинською мовою - саме він використовувався для написів. Собор є і місцем поховання 26 великих магістрів. Стеля собору покритий зображеннями сцен, з яких можна дізнатися про життя Іоанна Хрестителя. Виконані картини Маттіа Преті - Калабрійським художником.

Великі магістри на острові жили в Палаці Великого магістра аж до 1798 року. Деякий час по тому в цьому ж палаці проживав Наполеон. Не змогли відмовити собі в задоволенні жити в прекрасній будівлі та англійські губернатори. У 1976 році палац перетворився на резиденцію президента Мальти. Піднятися до палацу можна по спіральних сходах, виконаної з мармуру. Засідання верховної ради госпітальєрів проходили в Консульському залі, потрапити в який можна було по коридору, прикрашеного лицарськими обладунками. Щоб помилуватися багатою колекцією зброї, що відноситься до XVI-XVII століть, потрібно пройти в Палацовий арсенал, облаштований на місці колишньої палацової стайні.

Музеї Валлетти

Не менш захоплюючі й музеї столиці Мальти. В Археологічному музеї можна познайомитися з древньою історією Мальти, представленої експонатами, що відносяться до 5-го тисячоліття до н.е. Серед них є й кам'яні гробниці, і величні храмові скульптури. У Національному музеї образотворчих мистецтв, розташованому в будівлі XVI століття, можна помилуватися творами церковного мистецтва, що відноситься до XVII-XVIII ст., А також експонатами середньовічного мистецтва. Дітям припаде до душі Музей іграшок, розташований недалеко від ще однієї перлини Валлетти - театру «Маноель», будівництво якого відноситься до 1731

Валлетта - це своєрідне місто-музей, відвідування якого дозволить познайомитися з історією, архітектурою , пам'ятками, що відносяться до різних культур і епох. Відпустка на Мальті і в Валлетті зокрема подарує незабутні враження.