Як знайти середину.

Іноді в повсякденній діяльності може виникнути необхідність знайти середину відрізка прямої лінії. Скажімо, якщо належить зробити викрійку, ескіз виробу або просто розпиляти на дві рівні частини дерев'яний брусок. На допомогу приходить геометрія і трохи життєвої кмітливості.
Вам знадобиться
  • Циркуль, лінійка; шпилька, олівець, нитка
Інструкція
1
Скористайтеся звичайними інструментами, призначеними для вимірювання довжини. Це найпростіший спосіб відшукати середину відрізка. Виміряйте лінійкою або рулеткою довжину відрізка, розділіть отримане значення навпіл і відміряйте від одного з кінців відрізка отриманий результат. Ви отримаєте точку, відповідну середині відрізка.
2
Існує більш точний спосіб знаходження середини відрізка, відомий з курсу шкільної геометрії. Для цього візьміть циркуль і лінійку, причому лінійку може замінити будь-який предмет підходящої довжини з рівною стороною.
3
Встановіть відстань між ніжками циркуля так, щоб воно було рівним довжині відрізка або ж великим, ніж половина відрізка. Потім поставте голку циркуля в один з кінців відрізка і проведіть півколо так, щоб вона перетинала відрізок. Переставте голку в інший кінець відрізка і, не міняючи розмах ніжок циркуля, проведіть другу півколо точно таким же чином.
4
Ви отримали дві точки перетину півкіл по обидві сторони від відрізка, середину якого ми хочемо знайти. З'єднайте ці дві точки за допомогою лінійки або рівного бруска. Сполучна лінія пройде в точності посередині відрізка.
5
Якщо під рукою не виявилося циркуля або довжина відрізка істотно перевищує допустимий розмах його ніжок, можна скористатися простим пристосуванням з підручних засобів. Виготовити його можна зі звичайної шпильки, нитки і олівця. Прив'яжіть кінці нитки до булавки та олівця, при цьому довжина нитки повинна трохи перевищувати довжину відрізка. Таким імпровізованим замінником циркуля залишається проробити кроки, описані вище.
Корисна порада
Досить точно знайти середину дошки або бруска ви можете, використавши звичайну нитку або шнур. Для цього відріжте нитку так, щоб вона відповідала довжині дошки або бруска. Залишається скласти нитку точно навпіл і розрізати на дві рівні частини. Прикладіть один кінець отриманої мірки до кінця вимірюваного предмета, а другий кінець буде відповідати його середині.
При статистичної обробці результатів досліджень самого різного роду отримані значення часто групуються в послідовність інтервалів. Для розрахунку узагальнюючих характеристик таких послідовностей іноді доводиться обчислювати середину інтервалу - «центральну варіанту». Методи її розрахунку досить прості, але мають деякі особливості, що випливають як з використовуваної для виміру шкали, так і з характеру угруповання (відкриті або закриті інтервали).
Інструкція
1
Якщо інтервал є ділянкою безперервної числової послідовності, то для знаходження її середини використовуйте звичайні математичні методи обчислення середньоарифметичного значення. Мінімальне значення інтервалу (його початок) складіть з максимальним (закінченням) і розділіть результат навпіл - це один із способів обчислення середньоарифметичного значення. Наприклад, це правило застосовується, коли мова йде про вікові інтервалу х. Скажімо, серединою вікового інтервалу в діапазоні від 21 року до 33 років буде позначка в 27 років, так як (21 + 33)/2 = 27.
2
Іноді буває зручніше використовувати інший метод обчислення середньоарифметичного значення між верхньою і нижньою межами інтервалу. В цьому варіанті спочатку визначте ширину діапазону - відніміть від максимального значення мінімальне. Потім поділіть отриману величину навпіл і додайте результат до мінімального значення діапазону. Наприклад, якщо нижня межа відповідає значенню 47,15, а верхня - 79,13, то ширина діапазону складе 79,13-47,15 = 31,98. Тоді серединою інтервалу буде 63,14, так як 47,15+ (31,98/2) = 47,15 + 15,99 = 63,14.
3
Якщо інтервал не є ділянкою звичайної числової послідовності, то обчислюйте його середину відповідно до циклічністю і розмірністю використовуваної вимірювальної шкали. Наприклад, якщо мова йде про історичний періоді, то серединою інтервалу буде певна календарна дата. Так для інтервалу з 1 січня 2012 року по 31 січня 2012 серединою буде дата 16 січня 2012.
4
Крім звичайних (закритих) інтервалів статистичні методи досліджень можуть оперувати і «відкритими». У таких діапазонів одна з меж не визначена. Наприклад, відкритий інтервал може бути заданий формулюванням «від 50 років і старше». Середина в цьому випадку визначається методом аналогій - якщо всі інші діапазони розглянутій послідовності мають однакову ширину, то передбачається, що і цей відкритий інтервал має таку ж розмірність. В іншому випадку вам треба визначити динаміку зміни ширини інтервалів, що передують відкритого, і вивести його умовну ширину, виходячи з отриманої тенденції зміни.