Егоїст або альтруїст. Що вибрати ?

Егоїст служить тільки собі, бачить тільки себе. І думає, що так і треба жити. Тим часом в сучасному суспільстві такій людині ужитися непросто. Як зрозуміти - егоїст ти чи ні? Як перемогти цю негативну рису характеру?
Егоїстичні люди приносять багато прикростей оточуючим, тому що вони живуть тільки для себе. Парадокс в тому, що при цьому вони відчувають себе самими скривдженими, самими обділеними і негідними. Хоча вони дуже багато уваги приділяють своїй персоні і цікавляться в першу чергу тільки собою. Найголовніша турбота егоїста:

- як я виглядаю; - що я маю; - як до мене ставляться оточуючі (як близькі, так і всі інші).

При цьому егоїстична людина абсолютно не думає про інших людях і не цікавиться їхнім життям.

Одна з характерних прикмет егоїста - лицемірство. Він може бути дуже неоднаковим у різних ситуаціях і по-різному поводиться з різними людьми, тому що розставляє їх по щаблях значущості для себе. І того, хто йому не вигідний, може зрадити "за цапову душу". Так що сокровенні речі йому довіряти не слід.

Егоїст байдужий до бідам інших людей, він виявляє байдужість до того, що його прямо не стосується. Він багато чого любить робити таємно і ненавидить щирість і відкритість, чесних людей вважає недалекими. Це людина з "подвійним дном".

Напевно в цьому описі багато хто знайшов риси своїх знайомих. Знайти егоїста в собі буде складніше, але теж можна. Просто проаналізуйте свої відносини з оточуючими і згадайте, чи часто вас називають егоїстом (егоїсткою). Подумайте - коли йдеться про чиїхось інтересах, чи часто у вашій голові виникає питання: "А як же я? А мені?" Прослідкуйте, чи часто ви вимовляєте слово "Я" вдома і на роботі? Якщо там і там більше 10 разів - то це вже симптом.

Також можна взяти опис егоїста з початку цієї статті, виписати характерні для нього риси в один стовпчик, а протилежні їм - в іншій. І оцінити себе по цим якостям від 1 до 10 балів. А потім попросіть трьох-чотирьох ваших знайомих проставити ці оцінки, тільки скажіть, що для вас це дуже важливо і що вони повинні бути неупередженими і об'єктивними. Тепер виведіть середнє арифметичне для кожної якості - це буде більш-менш реальна картина.

Якщо виявиться, що у вас багато рис, характерних для егоїста, і ви хочете їх позбутися, то потрібно культивувати в собі протилежні риси , тобто розвивати альтруїзм. Найлегший спосіб - подивитися навколо і визначити, кому у вашому оточенні тут і зараз потрібна допомога, і надайте її. Проявляйте ініціативу на роботі. Подумайте, що ви можете зробити для свого під'їзду, будинку, міста і країни. Той, хто думає не тільки про себе, дуже швидко позбавляється від егоїзму.

Почніть цікавитися життям у всій її повноті, не зациклюйтеся тільки на своїх проблемах. Знайдіть застосування своїм силам і здібностям. Проблем зараз багато скрізь, всі вони потребують вирішення. Можливо, для цього не вистачає саме вашої допомоги?

Щоб отримати натхнення для саморозвитку і позбутися від егоїзму, почитайте книги із серії "Життя чудових людей" і житія святих. Або подивіться фільми про великих мандрівників, учених, художників, полководців. Їхнє життя - зразок самозречення і абсолютної відсутності егоїзму. Це допоможе подивитися на життя іншими очима.