Як говорити правильно і красиво.

Культура мовлення людини - це відображення духовного багатства народу. Літературні норми все стрімкіше розкріпачуються, тому особливо гостро стоїть проблема нормативності мови. Слідкуйте за своєю мовою, так як вона є показником вашої грамотності.
Вам знадобиться
  • - орфоепічний словник - словник синонімів - орфографічний словник - тлумачний словник
Інструкція
1
Почніть роботу над культурою мовлення з аналізу вашого лексикону. Не використовуйте в своїй промові ненормативну лексику, вульгаризми. Виключіть слова-паразити. Зазвичай ми їх вживаємо, самі того не помічаючи. Запишіть свою промову на диктофон, і ви почуєте, чи є ці непотрібні слова.
2
Слідкуйте за темпом, тембром, гучністю висловлювань. Ваша мова не повинна бути монотонної, оскільки співрозмовнику буде складно її сприймати. Виділяйте голосом ключові слова. Говоріть впевнено, але не голосно.
3
Дотримуйтесь орфоепічні норми. Незнанням їх ви показуєте свою неосвіченість. Використовуйте ребуси словник, якщо є сумніви, як вимовити правильно. Якщо під час спілкування ви хочете вжити якесь слово, але сумніваєтеся в його правильності, підберіть інше або сформулюйте думка іншим пропозицією.
4
Намагайтеся не використовувати в реченні однокореневі слова - це тавтологія, замінюйте їх синонімами. У цьому може допомогти словник синонімів.
5
Висловлюйте думка зрозумілими для співрозмовника фразами. Намагайтеся не нагромаджувати пропозиція зайвими конструкціями, якщо того не вимагає ситуація. Говоріть прямо і коротко.
6
Щоб мова була красивою, не вживайте занадто багато іноземних слів. Вони важко сприймаються, тому співрозмовник буде слухати вас неуважно. Вживайте в своїй промові тільки ті слова, лексичне значення яких ви знаєте, інакше ризикуєте здатися не тільки не грамотним, а й смішним. Тому частіше звертайтеся до орфографическому і тлумачним словникам.
7
Читайте літературу різних жанрів, так ви зможете не тільки поповнювати свій словниковий запас, а й бачити мова героїв, аналізувати її з точки зору правільності.Красівая і правильна мова завжди як музика для душі, особливо коли обидва співрозмовника знають норми мови .
Зверніть увагу
Якщо вам вказують на помилки в мові, не ображайтеся. В іншій ситуації ви їх вже не допустите.
Корисна порада
Якщо вас чекає публічний виступ, ретельно підготуйтеся до нього. Запишіть кожне слово, поставте наголос, підкресліть ті слова, на яких хочете загострити увагу слухачів, вертикальними лініями розставте паузи. Прочитайте самому собі, потім комусь із близьких. Ви повинні добре орієнтуватися в тексті, щоб під час виступу якомога рідше в нього заглядати.