Як просто поліпшити свою дикцію.

Багатьом з нас хочеться говорити чітко, зрозуміло, виразно. Адже хороша мова важлива не тільки для фахівців "балакучих" професій (акторів, викладачів, дикторів та ін.), Але й для всіх, хто бажає бути успішним у спілкуванні. Якщо погана дикція не пов'язана з серйозними проблемами мовного апарату (порушення прикусу, вкорочення вуздечки язика, високий чи низький м'язовий тонус мови та ін.), Ви зможете за допомогою регулярних тренувань зробити свою дикцію чіткою, а мова виразної. Якщо ж у вас є зазначені проблеми мовного апарату (або ви підозрюєте їх наявність), краще звернутися до фахівця-логопеда, який займається не тільки з дітьми, але і з дорослими.
Інструкція
1
Щодня виконуйте перед дзеркалом гімнастику для мовного апарату. Особливо важливо приділяти увагу рухам нижньої щелепи. Найкориснішим вправою може бути таке: широко відкрити рот, представивши що в нього входить ваш кулак, утримати це положення під рахунок до 5 і закрити рот. Повторити 4-5 раз.Полезни "позевиванія: кілька разів, в задоволення, широко відкриваючи рот. Це розробляє не тільки щелепу, а й небо і глотку, дозволяє" розбудити "голос.Чтоби тренувати м'язи губ, можна уявити, що затиснули губами олівець , і малювати ним у повітрі геометричні фігури, записувати своє ім'я. Губи при цьому витягнуті вперед, щільно сжати.Для тренування м'язів мови корисно висовувати язик максимально далеко з рота, тягнутися довгим язиком до носа, вух, підборіддя (рот при цьому широко відкритий) . Можна робити кругові рухи язиком під щільно зімкнутими губами, ударяти мовою поперемінно в одну і в іншу щоку. Ці рухи повторюються 4-5 разів.
2
Після мовної гімнастики корисно приділити увагу гласним звукам. Саме вони роблять мова розбірливою, приємною на слух, мелодійною. Дивлячись у дзеркало, чітко вимовляємо окремі голосні і стежимо за положенням губ: А - широко відкритий рот, Е - широка посмішка, О - губи округлити, злегка витягнути вперед, У - губи витягнуті вперед "трубочкою", І - розтягнуті в усмішці губи, И - трохи висунута вперед щелепу. Потім проговорити ланцюжка голосних звуків, старанно вимовляючи кожен звук. Наприклад: АОУІ, АІОИ, ЕОУІ.
3
Для відпрацювання чіткості приголосних звуків корисно вимовляти сполучення приголосних: - стри-стре-стра-будів-стру, - пткі-птке-ПТКА-птко-Птку, - кмсі-кмсе-КМСА-КМСО-кмсу.Такіе поєднання вимовляють багаторазово, в швидкому темпі, намагаючись зберегти чіткість і виразність.
4
Всім відомо, що кращий засіб у боротьбі за гарну вимову - це скоромовки. Багато їх них знайомі нам з дитинства. На просторах Інтернету не складе труднощів знайти складні скоромовки для дорослих. Головне - правильно працювати з ними. Спочатку рекомендується проговорити скоромовку кілька разів поспіль повільно, немов пробуючи на смак. Потім поступово прискорювати темп вимови. Кожна скоромовка вимовляється не менше 4-6 разів підряд. Можна затиснути зубами паличку від морозива, волоський горіх, пробку від винної пляшки і проговорити скоромовку кілька разів поспіль у швидкому темпі, намагатися говорити чіткіше. А потім - вийняти "перешкоди" з рота і знову проговорити скоромовку швидко, кілька разів поспіль. При цьому відчувається, наскільки вільніше і легше стає мова.
Корисна порада
Спробуйте займатися щодня протягом двох-трьох тижнів. На все тренування може йти хвилин 30. За цей термін ви зможете перевиховати свої ліниві мовні м'язи, зробити їх більш слухняними. Не забувайте, що запорукою успіху в будь-якій роботі є гарний настрій. Виконуйте вправи із задоволенням, і ви почнете отримувати задоволення і від своєї красивою, чіткої мови.