Типи і конструкції будівельних лісів.

Уже кілька тисяч років тому при зведенні масштабних будівельних конструкцій були потрібні пристосування, на яких зручно було б працювати на висоті. Стародавні єгиптяни влаштовували навколо будівель високі насипи, але це було занадто багато роботи і не надто практично. Згодом з'явилися будівельні ліси, які й сьогодні повсюдно використовуються при зведенні багатоповерхових будівель.

Дерев'яні будівельні ліси

Будівельні ліси різної конструкції широко застосовуються при будівництві будівель і реставраційних роботах на висоті. Раніше ліси були досить хиткими і неміцними, тому робота на висоті була пов'язана з ризиком для життя. Сучасні технології дозволяють виготовляти лісу більш надійної конструкції. А спеціально розроблені правила роботи на таких спорудах зводять ризик падіння і отримання травм до мінімуму.Самий поширений матеріал для виготовлення лісів - деревина, від якої така конструкція і отримала свою назву. З міцної та якісної деревини дуже часто монтують так звані саморобні підмостки, на яких можна працювати на порівняно невеликій висоті, наприклад, при будівництві приватного будинку. З товстих дощок формується горизонтальний настил, до нього кріпляться надійні опори.
Розміри простих дерев'яних лісів вибираються так, щоб робітник міг стійко стояти на настилі, при цьому ступні не повинні заходити за краї конструкції.
Підпірки кріпляться до основних опорних елементів під гострим кутом, при цьому їх нижня частина робиться загостреною і надійно закріплюється в грунті. Вертикальна сторона опор прибивається до стіни будови цвяхами, які не забивають до кінця, адже так простіше розбирати конструкцію по завершенні робіт. Після складання лісів слід переконатися в надійності з'єднань і міцності всієї конструкції. Не рекомендується виконувати дерев'яні ліси заввишки більше семи метрів.

Металеві ліси

Більш міцні і ґрунтовні конструкції лісів виготовляють з алюмінієвих або сталевих труб. Монтаж таких лісів виробляють промисловим способом. Зазвичай розрізняють металеві лісу модульної і рамної конструкції. З рамних лісів найбільше поширення отримали штирові, а з модульних - хомутові та клинові конструкції. Кожен тип лісів неодмінно вимагає кріплення до стіни за допомогою анкерів. Крім того, майданчик під лісами повинна бути рівною і утрамбованої.
Як правило, при влаштуванні металевих лісів влаштовують відвід від майданчика дощових вод.
Популярність рамних лісів пояснюється низькою ціною і простотою збірки. Для установки конструкції елементи споруди заводять у відповідні отвори і надійно фіксують поворотом кріпильного елемента. Кожну вищестоящу раму вводять в гніздо нижньої частини лісів, додаткова фіксація при цьому не вимагається. Висота збірки рамних лісів може досягати декількох десятків метрів. Важливо заздалегідь продумати, як будуть розташовуватися яруси з драбинами і точно розрахувати кількість рам, потрібних для конкретної постройкі.Другой тип металевих лісів - штирові конструкції. Збирати їх також дуже просто. Відмінність штирьових лісів в тому, що їх горизонтальні елементи кріплять, вводячи в порожнисті трубки штирі. Для додання лісам більшої жорсткості використовують розкоси, які монтують по діагоналі. Штирові лісу широко застосовують при кладок роботах, рідше - при обробці будівель. Комбінуючи штирові і хомутові лісу, можна побудувати складні схеми з надійним та універсальним каркасом. Вартість штирьових лісів дещо вища, ніж рамних.Более складно влаштовані клинові ліси. Елементи такого каркаса закріплюють сталевими клинами, які потрібно забивати і вибивати молотком. Клинові ліси тому більш надійні і здатні витримувати значно вищі навантаження, якщо порівнювати їх з штирьовими або рамними. Форма клинів вибирається так, щоб запобігти мимовільне розклинювання. Цей тип лісів застосовують не тільки при зведенні будинків, а й в судостроеніі.Так звані хомутові лісу надають можливість будувати практично будь просторові конструкції, включаючи купола або складні виступи. Такі ліси незрівнянно складніше по конструкції і вимагають більш ретельної збірки. Але ці складнощі окупаються можливостями застосування даного типу лісів, адже вони дозволяють впоратися з проблемою мертвих зон, коли інші типи лісів застосувати неможливо.

Який тип лісів вибрати

Вибираючи будівельні ліси, слід виходити з цілей їх застосування. Для цього потрібно врахувати терміновість і обсяг планованих робіт, а також наявність або відсутність майданчика для розміщення конструкціі.Для кладки та оздоблення на порівняно невеликій висоті підійдуть невибагливі і дешеві рамні лісу. Для більш високих споруд слід використовувати більш надійні штирові і хомутові конструкції, які володіють більшою вантажопідйомністю. А ось складна геометрія будови практично не залишає вибору, змушуючи використовувати хомутові лісу.
Якщо ви плануєте роботи на тривалий термін, намагайтеся вибирати ліси, що мають оцинковані хомути, стійкі до впливу корозії.
Щоб зведення лісів не стало надто витратним заходом, постарайтеся заздалегідь розрахувати потребу в елементах. Складіть схему монтажу, передбачивши надійні вузли кріплення, намітивши місця розміщення перехідних сходів і страхувальних бортиків. Хороші результати можна отримати, комбінуючи лісу різних типів. Це дозволить отримати доступ до самих складних поверхнях будови.