З чого почати бджільництво.

Бджільництво - заняття захоплююче і вигідне. Але якщо ви новачок, організувати пасіку легко і швидко не вийде. Потрібно буде вибрати оптимальне місце для вуликів, правильно розташувати їх, запастися необхідним інвентарем та передбачити безліч важливих нюансів.

Навіщо вам потрібні бджоли

Спочатку потрібно визначитися, для чого вам в принципі займатися бджільництвом. Якщо просто хочете мати свіжий мед і якісний прополіс для сім'ї та найближчих друзів, вам вистачить 3-5 сімей бджіл. Якщо задумали заробити на продажу меду, знадобиться не менше 10-15 бджолиних сімей.

Де розташувати пасіку

До вибору ділянки слід підійти з усією ретельністю. Найбільше для установки вуликів підходять горбисті місця з нерівним рельєфом. Там медоноси цвітуть довше, це залежить від обігріву сонячними променями різних сторін пагорбів. На південних рослини починають цвісти раніше, на західних і східних трохи пізніше, на північних ще пізніше.
Також добре, що в разі горбистій місцевості, порівняно з рівниною, максимальна площа збору навколо вулика буде більше.
Ділянка для пасіки повинен знаходитися подалі від ферм, великих водойм, компостних ям, оброблюваних отрутохімікатами полів, високовольтних ліній. Краще, якщо поруч не буде і інших пасік, так як в цьому випадку є небезпека перенесення захворювань і зльоту пчел.Еслі неподалік розташовані житлові будинки, бажано обгородити пасіку забором двометрової висоти, непроникним. Тоді бджоли будуть, відлітаючи на медозбір, відразу набирати висоту, а в результаті менше турбувати сусідів. Крім усього іншого, паркан захищає від вітру, який змінює склад повітря у вуликах в несприятливу сторону (там повинен зберігатися особливий мікроклімат).

Розташування та будова вуликів

Сьогодні у продажу представлено безліч вуликів промислового виробництва різних конструкцій. На перший час ви можете вибрати такі типові будинки для бджіл, а потім, коли прийде досвід, доопрацювати їх самостоятельно.Вибірайте вулики, стінки і дно в яких товщі 40 міліметрів: бджолам буде легше підтримувати необхідну температуру в 32-35оС, комахи будуть захищені від холоду і вітру. Всередину потрібно покласти мох або солому, вони будуть зігрівати і вбирати виділяється бджолами влагу.Самие хороші вулики - з липи, осики, ялиці і не дуже смолистої сосни. Зовні їх покривають оліфою, фарбують, причому краще всього в різні кольори, щоб комахи не плутали свої житла. Для цієї ж мети можна повертати мостки та льотки в різні боки. Розміщувати вулики треба не дуже близько один до одного, оптимально - на відстані близько двох метрів. Бджолині будинки повинні бути приховані від палючого сонця, інакше бджоли віддадуть всі сили на вентиляцію вуликів і вироблять менше меда.Ставіть вулики потрібно на очищену від бур'янів площадку, кріпити на дерев'яних стійках.

Одяг та інвентар

Знайти місце і купити вулики з бджолами - це півсправи. Облаштувати пасіку неможливо без спеціального одягу та потрібного інвентарю. Робочі речі повинні бути щільними і світлими, без ворсу. Такий одяг не повинна сковувати ваші рухи і пропускати бджілок до тіла. Початківцям бджолярам рекомендується працювати в гумових рукавичках. Коли у вас з'являться потрібні навички, можна буде відмовитися від їх використання. А без лицьової сітки підходити до бджіл не варто навіть бувалим пасічникам. Передбачити укус часом неможливо, а якщо бджола вжалить в око, можна позбутися зору.
Та й при укусі в інші частини обличчя і тіла є ризик неприємних наслідків, таких, наприклад, як алергія.
Що стосується решти інвентарю, на перший час необхідно мати димар, ящик, щоб переносити рамки, стамеску, наващіватель, кмітливість, дріт, ніж, вощину, медогонку і роевню. Все інше можна буде придбати пізніше, коли пасіка стане розширюватися.