Натуральний камінь: види, технологія видобутку, родовища.

Будувати кам'яні будинки люди навчилися в глибоку давнину. За кілька тисячоліть цей матеріал не втратив популярності. Мабуть, в останні роки, незважаючи на появу великої кількості сучасних будматеріалів, граніт, мармур, туф, травертин стали ще більш актуальними. До безперечних плюсів натурального каменю належить і те, що запаси його на нашій планеті величезні, а будови з нього не просто довговічні, але з часом набувають особливий шарм.

Види натурального каменю

У будівництві частіше інших використовуються мармур і граніт. Однак видів натурального каменю дуже багато. Піщаник, черепашник, вапняк, травертин, доломіт, базальт - список можна продовжувати досить довго. Мармур являє собою кристалічну гірську породу, безпосередні його «предки» - вапняк або доломіт, які зазнали перекристалізації. Настільки популярний будівельний матеріал, як граніт, являють собою магматичну породу. До магматичних породах відноситься і базальт. Озерний і річковий камінь утворилися під тривалим впливом прісної води. В туфі поєднуються різні гірські породи, він формується при взаємодії грязьових потоків з пухкими продуктами вулканічних вивержень, піском, склом, камінням і т.п. Сланець може мати різне походження, але в кожному разі він володіє тонкослоістую структурою. Характерна його особливість - легке поділ на тонкі рівні пластини. Яшма утворюється з оксидів заліза і кристалів кварцу.
На ринкову ціну каменю впливають не тільки його якість, а й спосіб видобутку і вартість транспортування.

де видобувають камінь?

Природний камінь видобувають практично на всіх континентах. Мабуть, від цього вільна тільки Антарктида, та й то виключно з тих причин, що родовище там знайти досить важко, а транспортування обійшлася б дуже дорого. Камінь - результат складних процесів, що відбуваються в природі, освіта його триває багато тисячоліть. Малюнок на камені настільки ж унікальний, як відбитки пальців людини, і в світі не знайдеться навіть двох однакових шматків граніту, не кажучи вже про такі аристократах кам'яного світу, як яшма, малахіт або мармур. В Європі визнаний постачальник природного каменю - Італія. Родовища цієї країни відомі з найдавніших часів, а творіння італійських зодчих і скульпторів - важлива частина світової культурної спадщини. Саме в цю країну везуть на обробку камені з інших європейських країн, а розроблені італійськими майстрами кам'яного справи технології застосовуються і в Індії, і в Пакистані, і в Росії. Зрозуміло, в різних країнах добувають різні кам'яні породи. Граніт - в Болгарії, Бразилії, Іспанії, Португалії. У Росії цим природним матеріалом особливо славляться Карелія і Кольський півострів. Родовища мармуру є в Росії, Узбекистані, Італії, Греції та багатьох інших країнах Російський мармур дуже цінується на міжнародному ринку завдяки багатій колірній гамі. З різних видів яшми найбільш цінною вважається єгипетська.
Різні види натурального каменю добувають на Уралі -« кам'яний промисел »склався там кілька століть тому. В деяких регіонах, багатих природним каменем, поклади не розробляють через малу доступності.

Технологія видобутку

Як же добувають натуральний камінь? При видобутку каменю для будівництва та оздоблення будівель необхідно зберегти гірську породу якнайкраще. Природні мінерали володіють різною твердістю, а відповідно, застосовується різне устаткування. Видобуток зводиться до розтину родовища за допомогою вертикальної траншеї, яка йде всередину кар'єра. Застосовуються буропідривний спосіб, метод повітряної подушки і каменерізний. У перших двох випадках застосовуються спеціальні бури. Робиться отвір, в яке або закладається заряд, або закачується повітря. В результаті моноліт розламується на великі шматки. Ці методи досить дешеві, але ведуть до великих втрат сировини. Найбільш ефективним способом, хоча й найдорожчим, вважається каменерізний метод, що дозволяє використовувати сировину без великих втрат. .