Як зимують тварини в лісі.

У житті диких тварин зима - складний період. Причому не тільки для тих, хто проводить її на ногах, але і для впадають у сплячку. Сильні морози і значне скорочення їжі укупі з лісовими мисливцями призводять до того, що не всім звірам вдається пережити цю пору. А адже багато з них ще й народжують дитинчат у цей непростий час.
Інструкція
1
Деякі тварини впадають взимку в рятівну сплячку. Головна умова для цього - велика кількість підшкірного жиру і затишна, добре захищена барліг. Яскравий представник такого проведення часу - ведмідь. Восени він починає їсти дуже багато, щоб потім можна було спокійно спати, не відчуваючи почуття голоду. В іншому випадку по лісі взимку починає хитатися голодної і дуже злий ведмідь шатун, якому на шляху краще не потрапляти. Барлогом цьому звірові може служити невелике заглиблення в землі біля коріння дерев, природна печера або яр, в яку він заздалегідь натаскує мох, листя, траву, а потім застилає все ялиновими гілками.
2
Самки ведмедя в січні-лютому народжують дитинчат, яких годують молоком. До весни ведмежата, як і ведмедиця, залишаються в барлозі і практично не ростуть через малу кількість їжі. Тільки покриваються більш щільною шерстю.
3
Впадають у сплячку у своїх норах також борсуки і єноти. Причому температура тіла у них, як і у ведмедів, значно знижується через уповільнення протікання життєвих процесів. Сплять у своїх нірках і більшість гризунів: бобри, бурундуки, миші, бабаки, ховрахи та інші. Ось тільки сон у останніх переривчастий - вони прокидаються, щоб харчуватися припасеної на зиму їжею, яку ховають прямо в нірці.
4
Білки ж зимують у своїх гніздах, які облаштовують у дуплах дерев або на розгалуженні гілок. Причому гніздо, як правило, має два входи на випадок непроханих гостей. Навіть взимку білка часто виходить з гнізда, щоб підкріпитися захованими за літо запасами горішків, які вона складає біля коріння дерев або в дуплі.
5
Ну а вовка, зайця і лисицю в лісі, як відомо, годують ноги. Лисиця бігає в пошуках нір з гризунами, заєць шукає коріння, замерзлі ягоди, траву або тонкі гілочки кущів. Ну а вовк пробігає в день по кілька десятків кілометрів у пошуках їжі - кабанів, зайців та інших тварин. У зайця і лисиці також є нори, а самки вовків заводять собі лігво тільки для розведення потомства, ближче до весни. Взимку, як правило, вовки збираються в зграї, щоб дозволяє їм краще виживати.
Білки, за даними вчених-зоологів, зазвичай воліють зимувати, влаштовуючись в дуплах високих дерев або створюючи досить велике і тепле гніздо - так зване гайно. Щоб його сплести, звірята використовують сучки і прутики різної довжини і товщини.

Білячі гнізда

Житло білки, яке зоологи називають «гайно», зовні нагадує походить на гніздо сороки. Воно являє собою старанно звитий з сучків, трави і моху своєрідний мішок трохи витягнутої форми. Зсередини гайно вистелено також мохом, іноді зустрічається і пухова «оформлення».
Нерідко на білячому житло зовні є конічний навіс, здатний надійно захистити «будиночок» від сильних поривів вітру і навіть дощу.
Гайно білки зазвичай формують на досить високих деревах, приблизно на половині їх висоти. За даними зоологів, звірята, як правило, містять своє житло в чистоті. Разом з тим, досить часто білки влаштовують свої житла і в дуплах дерев, внутрішні поверхні при цьому вони також вистилають «підручними матеріалами» - травою, пухом і мохом. При перших ознаках негоди білки намагаються швидше сховатися в своїх «гніздах». Заткнувши вхідний отвір і затишно сховавшись пухнастим хвостом, вони згортаються в клубки, перечікуючи погану погоду. Робити вони це можуть протягом досить довгого часу, так як завчасно роблять запаси, старанно збираючи, наприклад, капелюшки грибів. Тваринки моторно нанизують їх на голі гілки, щоб підсушити до зими.

Зимовий раціон білок

Про те, щоб тепло і ситно замовити, білки намагаються подбати заздалегідь. В осінньому лісі нерідко можна побачити, як стрибає білка стискає в зубах гроно горіхів або ягід - тварини здатні вибирати найбільш відповідні для заготовок плоди.
Тваринки намагаються трохи краще заховати запаси в глибоких дуплах, щоб взимку їм було чим харчуватися.
Як стверджують вчені-зоологи, взимку білки також із задоволенням вживають в їжу насіння з шишок хвойних дерев. Іноді взимку можна побачити, як білка, що сидить високо на дереві, тримає в передніх лапках ялинову або соснову шишку, швидко-швидко вигризаючи з неї насіння. У найбільш урожайні роки на багатьох ялинах висять справжні гірлянди з шишок, тому у білок не виникає проблем з прогодувати. За даними фахівців, щоб наїстися, звірку необхідно вигризти насіння з 28 ялинових або 380 соснових шишок, з кожною з яких білка розправляється на 2-3 хвилини.

Білки в прикметах

Цікаво, що з поведінкою білок пов'язані кілька старовинних росіян прийме. Наприклад, якщо звірків не було видно в лісі, хоча стояла досить гарна погода, а небо було чистим, вважалося, що скоро можуть нагрянути сильні морози. А якщо хтось несподівано зустріне в лісі білку, це обіцяє знайомство з людиною, яка згодом стане вірним другом. Коли людина бачила білченяти, це могло означати народження дитини. Ображати білок - завжди розцінювалося як поганий вчинок, який може накликати біду і хворобу на того, хто заподіяв шкоди лісовому звірку.