Будуємо будинок з колод: поради фахівців.

Незважаючи на велику кількість найрізноманітніших будівельних матеріалів, дерев'яні споруди як і раніше дуже популярні, хоча будівництво з колод пов'язане з великою кількістю різних нюансів і складнощів. Якими б причинами не було викликано ваше бажання мати дерев'яний будинок, перед тим як почати споруду, зверніться за порадою до фахівців, вони допоможуть правильно підібрати матеріали і уникнути підводних каменів під час будівництва.
Дерев'яні зруби на Русі почали ставити більше тисячі років тому, але незважаючи на те, що здавалося б, технології відпрацьовані століттями, нині грамотно побудувати будинок з колод завдання не з легких. Змінилася техніка будівництва, обробка будівельних матеріалів, збільшилися вимоги до якості та комфортабельності будівель. Тому під час будівлі сучасного дерев'яного будинку не обійтися без сучасних технологій.Первий порада, яку можна дати людині, що вирішила мати зруб з колод - це знайти професійну будівельну фірму з наявністю фахівців в даній області. Таких фахівців, званих зодчими, в даний час небагато, і ціни на їхні послуги не маленькі, але економія може обійтися набагато дорожче. Щоб знайти відповідальну організацію, почитайте відгуки в інтернеті і порадьтеся зі знайомими будівельниками, а також людьми, які недавно теж зводили будинковий зруб.

Підбір будівельних матеріалів

Важливу роль у будівництві відіграє вибір сировини, від цього безпосередньо залежать безпека, довговічність і комфортабельність житла, тому до підбору деревини варто підійти з усією відповідальністю. Перевагу при будівництві будинку віддається сосні, тому що вона має максимальним набором потрібних якостей. Її деревина міцна, володіє високою щільністю і стійкістю до усихання, має мало сучків, вона легка, прекрасно піддається обробці будівельними інструментами, а крім того, стовбур цього дерева залишається приблизно однаковим по діагоналі на досить великій довжині. Все це сильно полегшує будівництво.
Ціна у сосни також цілком доступна в порівнянні з іншими породами дерев. Саме тому соснові колоди є найпоширенішим матеріалом, використовуваним для дерев'яних будівель.
Для кращої якості деревини зверніть увагу на місце, де виростали дані дерева. Найкраще при будівництві будинку використовувати сосни північних областей нашої країни, таких як Костромська, Архангельська, Вологодська, республіка Комі і Бурятія. Сосни з лісів півдня Росії, наприклад Краснодарського Краю і Липецькій області, більше підходять для оздоблювальних і декоративних робіт, так як їх стовбури коротші і ветвістие.Кроме того, для отримання найбільш якісного будови бажано ставити зруб з деревини, заготовленої в зимовий період часу.

Боротьба з усадкою

Усадка дерев'яного будинку триває протягом трьох років після його споруди. Цей процес неминучий, але можна знизити його негативні наслідки. Закладайте додатковий простір по висоті при монтуванні в зруб дверей і вікон, прокладаючи отримані отвори мінеральною ватою, клоччям, мохом та іншими м'якими утеплювачами.
Якщо цього не зробити, то після усадки брус своєю вагою ляже на дверну коробку і віконну раму, що призведе до того, що двері заклинить, а вікно розіб'ється або понівечено.
Сам зруб теж необхідно робити за особливою технологією, якою володіють в даний час далеко не всі компанії. У кожній колоді робляться спеціальні отвори, які збігаються між собою, і під час усадки колоди за їх рахунок щільніше ляжуть один на одного, що зробить будинок більш міцним і теплим.

Боротьба з растрескиванием деревини

При будівництві та експлуатації дерев'яного будинку потрібно намагатися витримувати певну температуру, не допускаючи занадто різких її перепадів. Пам'ятайте, що готовий дитинець повинен простояти без опалення як мінімум протягом одного року для рівномірного висиханія.В надалі систему опалення варто продумати особливо ретельно, щоб уникнути розтріскування деревини.
Наші пращури в дерев'яних будинках викладали цегляні печі в центрі приміщення, що давало рівномірний нагрів по всьому периметру стін.
В сучасній споруді необхідно постаратися також рівномірно розподілити тепло, не допускаючи точкового підвищення температури. Щоб забезпечити житло цими властивостями, потрібно продумати систему опалення на стадії проектування будівлі. Недоліки в проекті розстановки опалювальних приладів можуть обернутися локальним пошкодженням частини колод, нерівномірною усадкою зрубу, появою великих тріщин в деревині, що потім виллється в дуже дорогий ремонт всього будинку. Можливо, доведеться навіть випилювати і замінювати частину колод, що неминуче знизить міцність і теплоізоляцію всієї будівлі.

Внутрішня і зовнішня обробка зрубу з колод

Щоб дерев'яна споруда служила довго, необхідно забезпечити деревині приплив повітря. Для цього залиште невеликий зазор між колодами і глухий конструкцією з гіпсокартону, якщо ви вирішили її зробити. Вийшло простір можна заповнити м'яким утеплювачем. Зовнішня обробка будови з колод допускається тільки через 2 - 3 роки після закінчення будівництва, коли відбудеться висихання будинку і закінчиться основна усадка. Перед початком робіт очистіть зруб від бруду, моху і пилу, зробіть просочення спеціальним складом для перешкоди загнивання і горінню, після чого законопатьте або закладіть піною всі щілини. Тепер можна приступати обробці.