Тротуарна плитка: види, способи укладання, особливості вибору.

Тротуарна плитка - це матеріал з високими експлуатаційними властивостями, використовуваний для укладання доріжок, майданчиків і навіть мостових. Завдяки величезній різноманітності пропонованої тротуарної плитки можна реалізувати навіть самі мудрі проекти з облагороджування, приміром, дачі або міського парку.

Види тротуарної плитки

Розрізняють два види тротуарної плитки: вібролиту і вібропресовану. Їх основна відмінність - спосіб виробництва.
Тротуарна плитка не виділяє шкідливих летких речовин, а тому вважається екологічно безпечним матеріалом.
Виробництво вібропресованої плитки виконується шляхом вібрування жорсткої бетонної суміші в пуансон-матриці. Весь цей технологічний процес здійснюється на спеціальних вібропресу. Цей метод виробництва тротуарної плитки відрізняється наступними перевагами: - висока ступінь автоматизації (завдяки малій частці ручної праці і короткому виробничому циклу значно скорочується собівартість виробу, а отже, і вартість); - можливість випуску двошарової плитки; - висока продуктивність; - можливість виготовлення опілко- бетонних блоків, теплоблоков та інших будівельних матеріалів і т.д.Основное гідність вібропресованої тротуарної плитки - її міцність і витривалість: цей матеріал доцільно використовувати для мощення поверхні, де будуть їздити автомобілі або надаватися інший тиск. Також така плитка відрізняється морозостійкістю і низькими коефіцієнтами водопоглинання та стирання, а значить, може застосовуватися навіть в територіях з екстремальними кліматичними умовами. Що ж стосується асортименту, то він безпосередньо залежить від наявних форм для створення плиток. Вся вибропрессованная тротуарна плитка має строгу геометрію форми і це величезний плюс, адже значно полегшується процес її укладання або ремонта.Технологія виробництва вібролітой тротуарної плитки така: бетонну суміш заливають в пластикові форми, які встановлюють на вібростіл (тут відбувається трамбування суміші), а потім форми знімають зі столу і поміщають в тепле місце на 11-12 годин. У цього методу виробництва є чимало плюсів: - можливість отримання тротуарної плитки будь-якої форми з різною фактурою поверхні; - колірне різноманіття випускається, і т.д.Но поряд з позитивними особливостями у вибролитья тротуарної плитки є і суттєві мінуси. Один з них - низька міцність виробу: такою плиткою, наприклад, можна викласти доріжки на дачі або в заміському будинку. А ще у вібролиття плитки низька морозостійкість, а тому вона більше підходить для облагороджування території в південних регіонах. Та й ціна такого матеріалу чимала, що цілком зрозуміло, адже в основі його виробництва лежить ручна праця.

Рекомендації по вибору тротуарної плитки

Перед покупкою плитку потрібно уважно оглянути. Блискуча поверхня виробу (як вібропресованого, так і вібролиття) свідчить про те, що під час його виробництва в бетонну суміш вводилися спеціальні добавки і додаткова вода. І якщо добавки можуть позитивно позначитися на якості плитки, то про воду цього не скажеш. Щоб перевірити, чи немає у виробі надлишку води, потрібно вдарити одну тротуарну плитку про іншу. Дзвінкий звук - ознака високої якості, а глухий говорить про те, що виробник переборщив з водою і тим самим погіршив якість матеріала.Кроме того, купуючи тротуарну плитку з різних партій, потрібно обов'язково простежити за тим, щоб вироби не відрізнялися між собою за кольором і розміром. Якщо цього питання не приділити уваги, в кінцевому рахунку, можна отримати різну плитку, яку складно буде підібрати при укладанні. Також замовляючи обрану тротуарну плитку, слід врахувати, що в кожній партії міститься близько 5% браку. Також витрата може збільшитися за рахунок підрізування плитки. Тому рекомендується зробити «запас», який становитиме 8-10% від площі мощення.

Технологія та способи укладання тротуарної плитки

Весь процес укладання тротуарної плитки можна розділити на 3 етапи: - підготовчі роботи; - мощення; - закладення швів.
Перед укладанням плитки обов'язково потрібно визначити місце стоку води: вона повинна відводитися в водовідвідні колодязі. Рекомендований ухил - 5%.
Після розмітки території, на якій буде укладатися тротуарна плитка, викопується поглиблення. Його глибина повинна становити 28 см. Якщо грунт на дні занадто м'який, його потрібно зволожити і утрамбувати. Після на дно поглиблення насипають щебінь (товщина цього шару 15 см), вирівнюють його і утрамбовують. Зверху щебінь вкривають геотекстилем і насипають 10 см піску. Пісок добре розрівнюють і ретельно заливають водою зі шланга (так, щоб стояли калюжі). Через кілька годин в сонячну погоду (або ж на наступний день) піщану поверхню добре розрівнюють. Потім готують піщано-цементну суміш (співвідношення 8: 1), посипають зверху трьох-чотирьохсантиметровим шаром на пісок і розрівнюють. Після цього приступають безпосередньо до укладання пліткі.Существует безліч способів укладання: - Плетінка. Він використовується для мощення прямокутної плитки. Спочатку по периметру майданчика укладають по дві плитки боком, а наступну пару плиток розташовують так, щоб утворена між ними лінія була направлена строго вгору. - Ялинка. Тротуарну плитку укладають під кутом 45 або 90 градусів. Чудовий малюнок виходить, якщо використовувати плитку різних кольорів. - Бруківка. Завдяки тому що «камені» не стикаються один з одним, створюється образ бруківці з царської епохи. Для цього способу укладання рекомендується використовувати плитку 3-4 цветов.- Луска. Візерунок виконується у вигляді риб'ячої чешуі.После закінчення кладки поверхню плитки засипають піском, добре утрамбовують (пісок повинен набитися в шви), а зайвий пісок змітають. Потім поверхню плитки промивають водою, в зазори досипають пісок і знову тротуарну плитку промивають водою.