Монтаж крапельного поливу своїми руками.

Догляд за городом забирає багато часу і сил, заощадити і те, й інше допомагає система автоматичного поливу. Крапельний полив корисний для рослин, так як вода проникає безпосередньо до коренів, відбувається її економія, знижується обсяг випарів з грунту.
Професійно виготовлені системи крапельного поливу ще тільки з'являються на російському ринку, імпортні товари мають високу вартість і складні в обслуговуванні, до того ж, вони, як правило, вельми примхливі в експлуатації, особливо це стосується систем автополиву. Російські аналоги поки зустрічаються лише парою-трійкою далеких від досконалості моделей, ціна на них невелика, але і служать вони тільки 2-3 сезона.Технологія крапельного поливу була розроблена в Ізраїлі в середині минулого століття. Її перевага полягає в тому, що такий тип зрошення допомагає уникнути появи деяких хвороб рослин, адже вода потрапляє на грунт, а не на листя і стебла рослин. Ця особливість в чому визначає і можливість використання системи: якщо на ділянці переважають почвопокривні рослини, доведеться від крапельного зрошення відмовитися на користь методу дощування. Так, крапельний полив підійде для томатів, баклажанів і піднятих огірків, а от капусті, полуниці, сланким квітам і газонної траві він протипоказаний. З часом технологія зазнала деяких змін, стала досконаліше. На сьогоднішній день крапельний полив вважається оптимальною системою зрошення ділянки, а з монтажем системи може впоратися будь-який чоловік, навіть якщо вона автоматична.

Типи крапельного поливу

Крапельний полив здійснюється двома типами: за допомогою крапельних стрічок і зовнішніх крапельниць. Крапельниці використовуються, наприклад, в теплицях або для поливу чагарників і дерев, стрічки - найекономічніший і ефективний спосіб поливу, його називають "мікрокраплинної". Перед тим як почати монтаж системи поливу, слід звернутися до плану ділянки. Важливо розподілити на ньому, який обсяг води потрібен тим чи іншим рослинам. Різні види рослин потребують різній кількості води, огірки чи помідори мають різну потребу у волозі. Потім слід підготувати ділянку, точніше, землю - вирівняти, прибрати горби і ями, щоб крапельна стрічка не була випадково пошкоджена. Монтувати систему крапельного поливу можна не по всій ділянці, а тільки там, де це необхідно. Систему можна автоматизувати і встановити таймер пуску води.

Організація системи крапельного поливу на ділянці

Незалежно від того, промислову або саморобну систему ви віддасте перевагу, краплинний полив буде системою трубок або шлангів, розташованих по всій ділянці. У магазинах є різноманітні варіанти систем крапельного поливу, але тим, хто бажає заощадити, можна рекомендувати самостійно монтувати систему зрошення. Для монтажу крапельного поливу потрібно: - подавальний шланг, - переключательние крани, - крапельниці, - насос і всілякі муфти та трійники. Вибираючи трубки, слід пам'ятати, що вони стійкі до механічних впливів, мають тривалий термін експлуатації. У місця трубок, де буде відбуватися безпосередньо полив (в отвори), встановлюють регульовані крапельниці. Крім регульованих пристосувань, крапельниці в магазинах продають компенсуючі і не компенсують тиск, розбірні і нерозбірні, універсальні. За допомогою крапельниць можна регулювати обсяг води, що подається до рослин. Крапельна стрічка вважається не таким надійним обладнанням, як трубки, але вона коштує дешевше, і її простіше монтувати. Незалежно від того, обрана стрічка або встановлені трубки, бажано встановити регулятор вихідного тиску, так як крапельний полив не терпить зайвого тиску.
Готові краплинні системи поливу розраховані на термін експлуатації на 10-15 років.
Подаючий шланг підключається, як правило, до водопровідної системи будинку, можна укласти його і в більшу ємність з водою. Ємність в цьому випадку ставиться на деякому підвищенні (близько метра). У ролі подає шланга може виступати і простий поліетиленовий шланг, і спеціально призначені трубки або стрічки. Один кінець подає шланга, як уже було сказано, підключається до джерела води, другий кінець щільно закривають або заламують. Якщо використовується не стрічка, а простий шланг, то в гуму або пластик вворачивают по саморізи (невеликого розміру) навпроти кожної рослини, яке потрібно полити. Обсяг подачі води можна регулювати за допомогою вворачивания і вивертання шурупів. Шланг або поливальну стрічку слід зміцнити на землі, так як кішки або інші тварини можуть зрушити його з місця, і тоді вода не буде надходити безпосередньо до коренів. Зміцнювати можна за допомогою простих алюмінієвих скоб безпосередньо до землі - зробити таке кріплення нескладно, при цьому воно досить надійно. Запобігти надмірному випаровуванню води з грунту допоможе мульча.

Догляд за системою крапельного поливу

Готову систему зрошення садової ділянки, як і саморобну конструкцію, слід обов'язково прибирати на зиму в сарай або гараж для зберігання.
Системи крапельного поливу можуть використовуватися і для підживлення рослин рідкими добривами, а також для влаштування зрошення в теплицях і парниках.
В процесі експлуатації слід періодично перевіряти якість поливу на всій протяжності системи зрошення. Отвори, через які вода надходить до рослин, можуть засмітитися, і їх слід в цьому випадку прочистити. Щоб промити отвори, досить просто збільшити тиск води на засміченому ділянці.