Симптоми і лікування скарлатини у дітей.

Скарлатина - це інфекційне захворювання, що викликається стрептококом групи А. Воно характеризується висипом, високою температурою тіла, болем у горлі, алергічними і гнійно-септичними ускладненнями. Найчастіше скарлатину хворіють маленькі діти і хлопці молодшого шкільного віку, потім вони зберігають стійкий імунітет до неї.

Чим викликана скарлатина і як вона передається

Причиною скарлатини є бактерія стрептокок, зазвичай потрапляє в організм людини повітряно-крапельним шляхом. Інфекція від хворого передається здоровому при кашлі, чханні, розмові з бризками слини. Також скарлатиною можна заразитися контактно-побутовим шляхом, тобто через посуд, різні предмети або поспілкувавшись з людиною, яка стикався з хворим. Природно, захворювання передається і через заражені продукти (якщо, наприклад, дитя поїло ту ж їжу, яку до цього вживав хворий). Інкубаційний період триває від одного до 11 днів, але найчастіше захворювання проявляється через 3-6 днів. Заріз хворий протягом усього періоду захворювання. Але ще місяць він може бути бацилоносієм, особливо в тих випадках, коли зберігається запалення глотки або є гнійні виділення.
Якщо дитина не хворіла скарлатиною, але поспілкувався з хворим, його протягом тижня зазвичай не допускають в дитячий садок і початкові класи школи.

Симптоми скарлатини і її перебіг

Скарлатина проявляє себе з різкого погіршення самопочуття. У дитини захворює голова, його морозить, хилить на сон, він стає млявим. Швидко піднімається температура тіла, до 38-40оС. Іноді хворого рвет.Проходіт кілька годин, і на шкірі дитини з'являється характерне висипання: дрібні точки яскраво-рожевого кольору. Найбільше їх на обличчі, боках, в паху, на сідницях, подмишкамі.Прі цьому можна помітити, що носогубний трикутник блідий, він контрастує з яскравими щоками. Очі хворого малюка блищать від лихоманки, він скаржиться, що боляче ковтати, лімфовузли запалюються, язик обкладений, сухой.Сипь залишається від 3 до 7 днів, потім зникає, але через 1-2 тижні шкіра починає лущитися і сходити пластамі.Скарлатіна може протікати легко , в среднетяжелой формі або важко. В останньому випадку хвороба триває до 3-х тижнів і загрожує ускладненнями (страждають нирки і серце).

Лікування скарлатини

Його можна проводити вдома або в стаціонарі, де саме, вирішує лікар. Але в будь-якому випадку дитині призначать жорсткий постільний режим, щоб виключити розвиток ускладнень.
При лікуванні скарлатини треба дотримуватися дієти: вживати тільки протерту напіврідку їжу, не пити гарячого або холодного.
Головну роль у лікуванні цього захворювання відіграють антибіотики, переважно пенициллиновой групи, до них чутливий стрептокок. Будинки хворому призначають таблетки, в стаціонарі - ін'єкції. Якщо у дитини алергія на пеніцилін, його можуть замінити ерітроміціном.Кроме того, необхідно приймати вітамін С, глюконат кальцію та антигістамінні препарати - тавегіл, димедрол і т.п. Місцево використовують теплі полоскання настоями ромашки, шавлії, фурациліну: вони добре допомагають прибрати біль у горлі.