Види і особливості будівельних заповнювачів.

До складу бетону, крім сполучного елемента (як правило, цементу) входять різноманітні наповнювачі. Їх використання покращує технічні характеристики бетону, а також знижує його вартість. Ними можуть бути пісок, гравій, щебінь. При виробництві легких бетонів також широко використовується пористий заповнювач керамзит, що утворюється при випалюванні глини або сланцю.

Вибір піску для будівельних робіт

Дрібний заповнювач - пісок, знаходить найширше застосування при виробництві бетону. Проте різні види піску істотно відрізняються за якістю і експлуатаційними властивостями. Наприклад, найкращий пісок для будівництва - річковий, який практично не вимагає додаткового очищення. Однак ціна його значно вище. Морський пісок також досить чистий, проте завжди містить залишки раковин, які зменшують міцність готового бетону. Крім того, його потрібно обов'язково промивати, видаляючи солі, а це збільшує вартість піску.
Така промивка особливо необхідна при виробництві залізобетону, інакше арматура через солей буде швидко іржавіти.
Пісок, видобутий в гірських кар'єрах, зазвичай містить значну кількість глини і великих каменів, від яких необхідно позбавлятися за допомогою промивання або просеіванія.Прі виробництві цементного розчину бажано використовувати пісок із середнім розміром часток не менше 1,2 мм, а при виробництві бетону - із середнім розміром не менше 2,0 мм. Якщо вага 1 м3 (куба) сухого піску складає приблизно 1300 кілограм (або трохи більше), такий пісок можна вважати ідеально відповідним для будівельних робіт.

Великі будівельні заповнювачі

До великих заповнювачів відносяться гравій, щебінь і керамзит. Вибір конкретного виду заповнювача обумовлений, перш за все, типом бетону, який необхідно зробити. Готовий продукт повинен володіти максимально допустимої міцністю, зносо- і морозостійкістю, бути водонепроникним. При виробництві масивних будівельних конструкцій, коли можна використовувати дуже великий заповнювач, зазвичай застосовують гравій. Якщо ж потрібно зробити легкі будівельні блоки, використовують керамзіт.В тих випадках, коли необхідно поліпшити експлуатаційні якості зовнішнього оздоблювального шару (наприклад, тепло- та звукоізоляцію), і при цьому зменшити масу і об'єм конструкції, застосовують перлитовий бетон.
У такому бетоні роль заповнювача грає вулканічна порода перліт - або в природному вигляді, або в так званому «спученому».
Якщо вам треба купити компоненти для приготування бетону, попередньо з'ясуйте, який матеріал найбільш підійде вам як заповнювач, і прорахуйте, скільки цементу знадобиться (з розрахунку, що в готовій бетонної суміші повинно міститися приблизно 15% цементу за вагою).