Посадка саджанців або Як виростити сад ?

Пишно квітучий і плодоносний сад - мрія, якій доводиться домагатися протягом багатьох років. Важливо правильно вибрати і посадити саджанці, адже саме з цих тонких гілочок надалі виростуть сильні дерева, що дають багатий урожай.

Як вибрати саджанці

Усі якості дорослої рослини вже закладені в маленькому саджанці: смак і зовнішній вигляд плодів, зимостійкість, врожайність, стійкість до захворювань і шкідників, швидкість росту і багато іншого. Він обов'язково повинен бути районованих, тобто адаптованим до зростання в певних умовах - холодною або теплою зими, весняних заморозків, посушливого або вологого літа і т.д. Купувати саджанці краще в спеціальному розпліднику, у перевіреного виробника. При виборі слід звернути увагу на коріння: вони повинні бути розгалуженими, свіжими, не менше 30 см в довжину. Дізнатися про те, що вони не подморож, допоможе зріз - у свіжих коренів зріз білий, а не бурий. Здуття і нарости на коренях свідчать про кореневий рак саджанця, купити таку рослину буде великий ошібкой.Чтоби коріння не обвітрилися і не засохли, їх слід відразу обернути у вологу папір або пакет, перекласти вологим мохом або мішковиною. Листя потрібно відразу обірвати, не пошкоджуючи пазушної нирки, щоб рослина не ослабла. Краще відразу висаджувати рослини на постійне місце, але якщо такої можливості немає, можна на час прикопати їх на будь грядці. Підсохлі коріння відновляться, якщо опустити їх на 1:00 у воду. Навіть саджанець з підсохлими листям і корою можна відродити, опустивши у воду цілком на 1-2 дні.
прикопати саджанці можна навіть на зиму, присипавши все рослина землею і укривши лапником.

Підготовка ями для саджанця

Яму краще підготувати за кілька місяців до посадки, в такому випадку земля встигне осісти. Для яблуні та груші потрібна яма глибиною 60-80 см, шириною до 80 см. Для вишні, сливи, черешні, абрикоса, аличі та інших кісточкових порід потрібно яма глибиною 60 см і діаметром 40 см. Чагарники можна висадити в траншеї глибиною і шириною до 40 см. Чим щільніше земля, тим ширше повинна бути яма. Якщо на ділянці є небезпека підтоплення, відвести воду від коріння допоможе дренаж. Він являє собою глибокий канал, до 1-1,5 метра, засипаний битою цеглою або щебенем. Послідовність дій така: слід викопати яму для кореневої системи, в самій нижній частині ями вирити глибокий канал, заповнити його камінням, потім приступити до висаджування саджанця.

Висадка саджанців

Саджанці слід висаджувати в тому ж положенні по відношенню до сторін світла, в якому вони росли в розпліднику. Необхідно опустити рослина в яму і засипати родючою землею - верхнім шаром грунту, знятим при викопуванні ями, змішаним з добривами. Землю з глибини ями краще розташувати по пристовбурних кругах, або взагалі не використовувати. Зберегти свіжість коренів допоможе глиняна бовтанка, в неї рослина опускають перед самою посадкою.
Саджанці краще приживуться, якщо перед висадкою їх потримати в розчині стимуляторів коренеутворення.
Обов'язково потрібні органічні добрива, наприклад, перепрілий гній або компост. Слаборазложівшийся добрива слід розкласти в якості мульчі, так, щоб вони не стикалися з корінням дерева. Мінеральні речовини потрібно підбирати індивідуально для кожної культури і залежно від особливостей ґрунту. Азотні добрива можуть погіршити приживлюваність рослини, тому їх слід уникати при посадке.После висадки землю слід ущільнити і добре полити. Коренева шийка не повинна бути занадто заглублена, виняток становлять ягідні чагарники - їх спеціально садять глибше, щоб стимулювати появу нових коренів. Якщо внаслідок осідання грунту саджанець опустився, його слід підняти над землею, інакше він може загнити. Подальший догляд полягає в обрізанні, поливі, мульчуванні грунту.