Причини і симптоми розсіяного склерозу.

Розсіяний склероз - це хронічне захворювання, при якому пошкоджується нервова система. При цьому уражаються спинний і головний мозок, а також зорові нерви. Як правило, розсіяний склероз починає розвиватися в молодому або середньому віці - від 15 до 40 років. Однак в медицині відомі випадки, коли даний діагноз був поставлений дітям 3 або трохи більше років. Найбільша кількість хворих недугою - люди років 30. Найчастіше це захворювання діагностується у жінок.

Причини розсіяного склерозу

Причини його виникнення до сих пір точно не з'ясовані. На думку багатьох дослідників, важливу роль відіграє стан імунної системи. Існує припущення, що розвиток розсіяного склерозу може бути пов'язано з вірусною інфекцією, якій хворий міг перехворіти в дитинстві. Зокрема, потенційно небезпечними факторами вважають віруси герпесу, які запускають аутоімунних реакцій організму у хворого. Також існують дані про вплив пригнічують імунітет гормонів, як про одну з найбільш можливих причин розсіяного склероза.Стороннікі іншої гіпотези відносять до ймовірних причин розсіяного склерозу спільний вплив зовнішніх і генетичних факторів. Дане захворювання найчастіше зустрічається у людей, які проживають у певних регіонах, зокрема, в Данії, Шотландії, Скандинавських країнах, а також серед жителів США - представників білої раси. Ризик виникнення розсіяного склерозу знижується в тому випадку, якщо людина до настання підліткового віку покинув регіон підвищеного ризику хвороби.
Слід підкреслити, що всі припущення про причини виникнення розсіяного склерозу поки не мають під собою науково-доказової бази.
Ще одна з вірогідних причин появи цієї недуги - спадковість. Приміром, для рідних сестер і братів страждаючого розсіяним склерозом ризик виникнення даним захворюванням становить 2-5%. Втім, відповідальний за розвиток хвороби ген досі не знайдений.

Симптоми розсіяного склерозу

У 40% випадків захворювання симптомами розсіяного склерозу є різні порушення рухових функцій - наприклад, порушення координації руху і слабкість в м'язах. Крім цього в 40% випадків виникають різні порушення в чутливості кінцівок (тактильної, температурної, вібраційної та ін.). Приміром, хворий може відчувати оніміння і поколювання в області стоп і кістей.В 20% випадків даного захворювання зустрічаються порушення рухів при ходьбі, порушення зору, швидка стомлюваність, довільне сечовипускання, а також порушення роботи статевої сфери. При тривалому перебігу цієї хвороби відбувається зниження інтеллекта.Ранніе (перші) симптоми розсіяного склерозу нерідко виникають на тлі сильного перегріву організму або респіраторної вірусної хвороби. Це здатне привести до недооцінки серйозності симптомів даного захворювання і пізнішої його діагностіке.На тлі прогресування захворювання у хворих відзначаються пізні ознаки і симптоми розсіяного склерозу: - парез м'язів; - вибіркова стомлюваність кінцівок; - порушення мови; - запаморочення; - двоїння зображення, - зниження гостроти зору (відчуття плями або туману перед оком); - порушення мови; - розлади сечовипускання, ковтання, спорожнення кішечніка.Рассеянний склероз - непередбачуване захворювання, воно може бути доброякісним або різко прогресувати, протікати із загостреннями і ремісіями. Через непередбачуваного перебігу хвороби підібрати ефективне лікування не представляється можливим. Між епізодами загострення захворювання можуть проходити роки чи місяці ремісії, але часто цей інтервал з часом стає все коротшим.
У деяких пацієнтів відзначаються часті загострення, і такі хворі швидко виходять з ладу. Інші страждають розсіяним склерозом можуть вести звичайний спосіб життя навіть при появі тривожних симптомів.
Втрата здатності рухатися при розсіяному склерозі є постійною і прогресуючої. У рідкісних випадках дане захворювання призводить до передчасної смерті. Летальний результат найчастіше може бути викликаний інфекціями в сечових шляхах або інфікуванням пролежнів. Середня тривалість життя страждають розсіяним склерозом - приблизно 35 років з початку хвороби.

Лікування розсіяного склерозу

На сьогоднішній день кошти для лікування від даного захворювання не виявлено. Є деякі лікарські препарати, здатні зменшувати тяжкість загострень і частоту їх виникнення. В період загострення, коли пацієнт відчуває сильні болі, лікарем призначаються гормони адренокортикотропного дії, які знімають гострий запальний процес і зменшують болі за короткий час. Однак ці гормони НЕ лечат.Дополнітельно лікар може призначити хворому протизапальні засоби, антиоксиданти, ангіопротектори, антиагреганти і т.д. Також в лікуванні використовуються імуномодулятори, що дозволяють знизити частоту періодів атаки хвороби на 30%. Для часткового відновлення сенсорних і рухових функцій проводиться фізіотерапія. Поліпшити якість життя страждає розсіяним склерозом, нормалізувати його психологічний стан і відновити соціальну активність допомагають сеанси псіхореабілітаціі.С допомогою прийняття ліків і певної психологічної підготовки страждають розсіяним склерозом можуть зменшити або усунути такі симптоми захворювання, як порушене сечовипускання, спастичность, депресію, стрес. Крім виконання приписів лікуючого лікаря, можна вдатися і до деяких народних методів лікування розсіяного склерозу. Наприклад, використовувати в домашніх умовах лікарські збори. Для зменшення ризику виникнення інфекцій сечового міхура (це основна проблема розсіяного склерозу) деякі пацієнти приймають журавлинний сік. Також корисно вживання свіжих соків моркви, буряка, яблук, капусти.Чтоби не доводити свій організм до серйозних, небезпечних для життя наслідків, необхідно його підтримувати в нормальному стані. Цьому сприяють такі заходи: - теплі ванни з відваром трав (кропива, шавлія та ін.); - Щоденне виконання по 10 вправ лікувальної гімнастики або йоги; - виконання дихальних вправ; - очищення організму; - намагатися уникати різкої зміни кліматичних условій.Но головне , незважаючи ні на що, вірити в своє одужання і уявляти собі благотворні зміни, що відбуваються в організмі в результаті лікування. Для підтримки позитивного психологічного настрою, який особливо важливий при лікуванні розсіяного склерозу, вам можуть допомогти книги відомого невролога Єви майду, Луїзи Хей, а також «Один на один з хворобою» Олександра Попова і «Возлюби хвороба свою» Валерія Синельникова.