Симптоми, лікування і профілактика раку легені.

У багатьох розвинених країнах рак легені займає перше місце серед причин смертності від онкологічних захворювань. В більшості випадків це пов'язано з тим, що початкові стадії цієї хвороби протікають майже без симптомів і пацієнти звертаються за допомогою до лікаря надто пізно.

Причини раку легкого

Причиною практично будь-якого злоякісного захворювання є пошкодження клітин ДНК, які відбуваються під впливом різних факторів зовнішнього середовища. Зокрема, такими факторами ризику появи раку легені можуть бути: - куріння; - вдихання різних шкідливих речовин (смол, ефірів, коксів і т.д.); - Робота на шкідливих виробництвах; - Професійний контакт з отрутохімікатами і важкими металами; - радіоактивне опромінення; - Наявність хронічних захворювань легенів; - наявність пухлинних захворювань інших органів; - генетична схильність; - вік понад 50 років; - ендокринні порушення (особливо у жінок).
Рак легені являє собою злоякісне новоутворення, яке розвивається з епітеліальної тканини легені.
Механізми трансформації здорових клітин в ракові нині до кінця не вивчені. І все ж, завдяки великій кількості наукових досліджень, стало відомо, що існує група хімічних речовин - концерогенність, здатних викликати злоякісне переродження клітин. Перша причина виникнення раку легені - вдихання канцерогенів. За статистикою, у курців рак легені спостерігається набагато частіше, ніж у некурящих. Близько 80% пацієнтів, які страждають цим захворюванням, - курці. При згорянні тютюну виділяються отруйні канцерогенні речовини, що викликають рак. Ймовірність його появи підвищується пропорційно кількості викурених сигарет і стажу паління. Також велику небезпеку становлять сигарети без фільтра, що виготовляються з дешевих сортів тютюну. Тютюновий дим становить велику небезпеку не тільки для самого курця, але і для оточуючих його людей. Курящий вдихає в себе тільки невелику частину диму, а решту 80% цього диму видихає в повітря. У членів сім'ї кращих людей рак легкого з'являється в 1,5-2 рази частіше, ніж у сім'ях некурящих. До раку легені має пряме відношення і забруднення атмосфери. Жителі великих міст вдихають тисячі канцерогенів, які викидаються в повітря згорянням палива автомобілів і заводами. Підвищений ризик захворювання раком легкого існує у робітників деревообробної, металургійної, сталеливарну промисловості, фосфатного і керамічного асбестоцементного виробництва, шахтарів.

Симптоми раку легкого

Симптомами раку легкого є: - задишка; - кашель; - біль в грудній клітці; - втрата маси тіла; - кровохарканье.Прі раку легені відзначається нападоподібний виснажливий кашель. Останній може бути безпричинним, а також пов'язаним з фізичним навантаженням, вдиханням холодного повітря або в положенні лежачи. При центральному раку легені виникає мокрота зеленувато-жовтуватого цвета.Кровохарканье (виділення з мокротинням крові) - одне з найбільш характерних специфічних симптомів раку легені. Кров може бути перемішана з мокротою і мати рожевий відтінок. Також вона може бути яскраво-червоною, у вигляді прожилок або в темних згустків. Тривале та інтенсивне кровотеча з дихальних шляхів може привести захворілого до загибелі. Однак кровохаркання може бути симптомом і інших легеневих захворювань: бронхоектатичної хвороби, туберкульозу легень.
На ранній стадії раку болів не буває, інтенсивні болі характерні для пізніх стадій пухлин. В цьому випадку болі виникають в одному місці або віддають в плече, шию, спину, руку, черевну порожнину, також вони можуть посилюватися при кашлі.
Симптоми раку легкого характерні для різних захворювань органів дихання. А тому пацієнти зазвичай звертаються до лікаря не відразу, і в багатьох випадках діагностика виявляється не своєчасною. Виявлення частини вищеперелічених ознак має насторожити і спонукати в терміновому порядку звернутися до лікаря. Крім цього, потрібно звертати увагу на наступні непрямі ознаки: апатичність, млявість, зниження активності. Також слід звернути увагу на невелике підвищення температури тіла, яке здатне маскувати дане захворювання під вялотекущий бронхіт або ж пневмонію.

Діагностика раку легені

У більш ніж 15% пацієнтів початкові стадії даного захворювання протікають безсимптомно, а тому запідозрити його наявність можливо лише за допомогою диспансерного обстеження. Для цього потрібно щороку робити рентгенограму або флюорографічний знімок. Якщо на знімку виявлено пухлиноподібне затемнення, діагноз рак легкого не знімається до тих пір, поки не стане доведено протилежне. Для подальшої діагностики раку легкого використовуються наступні методи: - бронхоскопія; - комп'ютерна томографія; - пункційна біопсія лімфатичних вузлів; - трансторакальная пункція; - визначення рівня онкомаркерів в крові.

Лікування раку легені

Залежно від стадії і форми раку легкого лікарем-онкологом призначається необхідна програма лікування. Застосовується променева терапія, хірургічний метод лікування і хіміотерапія. Як правило, ці методи призначаються в поєднанні один з одним. Існує кілька різних видів операції на легенях: - видалення частини легені; - крайова резекція (видалення самих пухлин); - пневмонектомія (видалення всієї легені); - Комбіновані операціі.Прі виявленні дрібноклітинного раку основним методом лікування може бути призначена хіміотерапія, оскільки дана форма пухлини більше піддається консервативним методам лікування. В таких випадках проведення хіміотерапії дозволяє домогтися досить хорошого ефекту на декілька лет.Лучевая терапія застосовується при неудалімих пухлинах легкого 3-4 стадії. Цей метод дозволяє досягти хороших результатів у разі дрібноклітинного раку, особливо в поєднанні з проведенням хіміотерапії. При променевому лікуванні стандартна дозування становить 60-70 грей. Прогноз при раку легкого в першу чергу залежить від того, на якій стадії процесу він був діагностований, і від гістологічної будови пухлини.

Профілактика раку легкого

Необхідно пам'ятати про прості, але дуже дієвих способи профілактики раку легені: - перш все, це відмова від куріння, що дозволяє ефективно знизити ризик появи захворювання; - відмова від контакту з важкими металами і з азбестовим пилом; - Відмова від роботи на шкідливому виробництві або використання при контакті з шкідливими для здоров'я речовинами методів особистого захисту (масок, респіраторів і т.п.); - Збалансоване харчування, що включає природні антиоксиданти, які містяться в фруктах, зелені і овочах; - профілактичне щорічне проходження флюорографії для виявлення початкової стадії пухлин легенів; - виконання 1-2 рази на рік бронхоскопії (для завзятих курців).