Декоративна штукатурка: види, технологія нанесення.

На зміну шпалер і фарбам все частіше приходять різноманітні декоративні штукатурки. Цей практичний і досить легкий у використанні матеріал досить зручний для декорування стін.
Декоративна штукатурка дозволяє створювати вишукані та стильні інтер'єри. Працювати з декоративною штукатуркою досить просто, якщо знати основні моменти. Перш за все слід визначитися з типом оздоблювального матеріалу, для кожного приміщення є свій вид штукатурки. Крім того, потрібно точно розрахувати, скільки суміші потрібно - розчин слід повністю виробляти, адже він не зберігається.
Продається штукатурка у вигляді сухих сумішей і готових розчинів, сухі суміші розводяться безпосередньо перед початком робіт.

Види декоративних штукатурок

За внутрішнім характеристикам декоративна штукатурка підрозділяється на групи: силікатна, силіконова, акрилова та мінеральна декоративна штукатурка. Кожен тип оздоблювального матеріалу передбачає певну підготовку стін. У вологих приміщеннях найкраще використовувати акрилову штукатурку, вона має в'язку консистенцію, проводиться на основі смоли, практично не вбирає вологу. Однак акрил - легкозаймистий матеріал, не рекомендовано поєднання такої штукатурки з ватяними утеплювачами. З акрилової штукатуркою просто працювати, вона легко подається всілякої обробці. Перед початком обробки на стіни необхідно нанести ґрунтовку, а саму штукатурку на стіни наносять вручну нержавіючим шпателем або спеціальним інструментом, який можна придбати разом зі штукатуркою. Акрилова штукатурка використовується тільки в інтер'єрі. Найсучаснішим оздоблювальним матеріалом можна назвати силіконову декоративну штукатурку. Її також можна використовувати у вологих приміщеннях, так як вона не вбирає вологу. Силіконова штукатурка підходить і для зовнішніх робіт, так як відмінно протистоїть атмосферних впливів, має здатність самоочищення. Можна було б назвати таку штукатурку ідеальним оздоблювальним матеріалом, якби не її висока вартість і необхідність підготовки перед роботою. Грунтовка при обробці такої штукатуркою повинна використовуватися спеціальна, а її ціна теж висока. Мінеральна штукатурка виробляється на основі цементу, поставляється в продаж тільки у вигляді сухої суміші, розводиться безпосередньо перед початком обробки. Така штукатурка недорога, вона не схильна до горіння, добре підходить для внутрішньої і зовнішньої обробки. Однак мінеральна штукатурка має невисоку пластичність, з часом на ній вірогідна поява тріщин, сколів через наявність у складі додавань крихти. Мінеральна штукатурка спочатку має один колір - білий, і фарбувати (тонувати) масу не можна, для додання бажаного відтінку фарбують стіни вже після обробки. Перед початком робіт поверхню, що підлягає обробці, грунтують, використовуючи суміші з кварцовим піском. Силікатна декоративна штукатурка виробляється на основі калійного «рідкого» скла. Такий тип оздоблювальних матеріалів використовується, як правило, для зовнішніх робіт, або його застосовують в обробці нежитлових приміщень. Вважається, що силікатна штукатурка не володіє достатніми показниками з екологічної чистоти та безпеки для людини. Працювати з нею непросто, необхідна певна вправність та вміння: суміш швидко сохне, а перед початком обробки потрібно ретельне і акуратне перемішування. Використовують силікатну штукатурку для зовнішньої обробки ще й тому, що матеріал відмінно миється, володіє хорошими показниками по паропроникності.

Принципи роботи з штукатуркою

Починаючи роботу по обробці, ретельно перемішайте суміш, незалежно від того, який тип штукатурки ви використовуєте . Приготуйте і інструмент - кельму з пластику або металу зі зручною ручкою. Якщо ви придбали штукатурку, придатну для тонування, змішайте її з потрібним вам відтіночним складом (називається він текстурная фарба). Щоб штукатурка міцно схопилася з поверхнею, необхідна грунтовка - для кожного виду штукатурки використовуються свої ґрунтувальні суміші.
Чи не фарбувати можна декоративну штукатурку «флоки», відтінок надається цьому матеріалу вже на заводі.
Нанесіть штукатурку на стіну, після чого додайте їй необхідну фактуру або структурний малюнок за допомогою спеціального валика або шпателя. Фігурний валик, шпатель і зубчастий шпатель - ось основні інструменти в створенні унікального дизайну. Наноситься штукатурка, як правило, в два шари. Кожен шар повинен добре просохнути. Якщо штукатурка використовується така, яка не підлягає фарбуванню в процесі приготування суміші, то стіни можна фарбувати тільки після повного висихання. В якості оздоблювального матеріалу можна також використовувати штукатурку з додатковими декоративними ефектами - є готові суміші «шовк», «велюр», «піщаник» і т.п. Найдорожчою вважається венеціанська декоративна штукатурка («венеціанка») - поверхня після обробки стає мармурової, блискучою. Самостійно наносити венеціанську штукатурку складно, при виборі такого оздоблювального матеріалу краще звернутися за допомогою до фахівців, проте їхні послуги, як правило, коштують трохи дорожче, ніж звичайних майстрів.