Монтаж електропроводки своїми руками.

Монтаж квартирної електропроводки вимагає певних навичок, але не занадто складний з точки зору технології. Якщо вам доводилося ремонтувати електричні прилади, то ви маєте уявлення про електрику, а тому цілком зможете виконати таку роботу своїми силами, без залучення фахівців.

Монтаж електропроводки починається з планування

Як і будь-яка робота, заміна електропроводки має свої тонкощі. Тим, хто береться самостійно здійснити монтаж проводки у своїй квартирі, необхідно не тільки мати уявлення про електричний струм, а й знати основні стандарти роботи електрообладнання. Важливо також в точності дотримуватися заходів безпеки при поводженні з електрикою. Якщо у вас немає хоча б мінімального досвіду і впевненості в своїх силах, бажано доручити електромонтажні роботи професійним електрікам.До безпосереднього початку монтажних робіт вам необхідно намалювати детальний план приміщення і відзначити на ньому місця установки вимикачів і розеток. При цьому необхідно орієнтуватися на наявні в будинку електричні прилади, які потребують підключення до розеток. Ви повинні чітко уявляти, де буде розташований холодильник, мікрохвильова піч, пральна машина, інша побутова техніка. Ймовірно, в квартирі є та інші прилади, які живляться від мережі. Місця розташування розеток повинні забезпечувати зручність користування електричними пристроями та освітлювальними приладами. В іншому випадку вам доведеться згодом у безлічі використовувати подовжувачі та розгалужувачі, що не завжди удобно.Когда схема буде викреслена, порахуйте кількість окремих електричних ліній. Наприклад, у стандартній двокімнатній квартирі одна лінія обслуговуватиме пральну машину і розетки на кухні, друга - розетки першої кімнати, третя - розетки другий кімнати, ще одна - водонагрівач і так далі. В деяких випадках в квартирі може вийти більш десяти окремих ліній, для кожної з яких буде потрібно розрахувати потребу в кабелі.
Кожну окрему лінію необхідно забезпечити електричними автоматами.
Керуючись проведеними розрахунками, необхідно спланувати кількість автоматичних вимикачів, розеток, звичайних вимикачів, а також вирахувати, скільки метрів дроту знадобиться для проведення електромонтажних робіт. Додатково по потреби доведеться придбати антенний і телефонний дріт, пластикові подрозетники, дюбеля, коробки для розгалуження проводів, гофровану трубу, алебастр, ізоляційну стрічку. Будуть потрібні також стандартний набір інструментів, якими зазвичай користуються електромонтажники.

Вибір електричних проводів

Вибираючи кабель для квартирної електричної проводки, слід знати, що вимикачі та розетки розраховані на монтаж допомогою жорсткого дроту. Найчастіше при електромонтажу використовуються проводи марки ВВГ або інші, що володіють подібними характеристиками. Добре підходить для пристрою проводки в будинку кабель, що має окремі мідні жили і забезпечений надійною потрійний ізоляцією.
Кабель марки ВВГ можна сміливо прокладати не тільки в квартирі, але і на вулиці, а також укладати в бетон.
За сучасними стандартами провід для квартирної проводки повинен мати по три окремих жили. Синім кольором позначається «нуль», білим - фазовий провід, а дріт заземлення має, як правило, жовто-зелену ізоляцію. Найбільш відповідне перетин для розеток становить 2,5 кв. мм, для верхнього освітлення - 1,5 кв. мм. А ось для підключення електричної плити перетин дроту повинно бути не менше 4 кв. мм.У доповнення до проводів придбайте автоматичні вимикачі. Найкраще вибирати автомати з внутрішнім розташуванням провідників і зовнішніми мідними зажимами. Така конструкція забезпечує хороший контакт з проводом і знижує нагрів. Будь-яку автоматику слід купувати в спеціалізованих магазинах, що надають сертифікат якості і гарантію на вироби.

Розташування вимикачів і розеток

Останнім часом електричні розетки зазвичай розташовують на висоті 20-25 см від поверхні підлоги, а вимикачі - на рівні 90 -100 см. При установці розеток на кухні слід орієнтуватися на висоту стільниці обробного столу. Пам'ятайте, що розетки у ванній і на кухні в цілях безпеки повинні мати захист від влагі.Места, де планується встановити вимикачі та розетки, не повинні загороджуватись меблями. Також не повинні заважати підключенню електроприладів плінтуси та лиштви. Рекомендується, щоб кожен електроприлад включався в свою розетку, без використання «трійників» і разветвителей.

Штроблення стін і прокладка дроти

Приховану електропроводку в будинку укладають у спеціально видовбані перфоратором пази - штроби. Зазвичай штробление займає чимало часу і вважається курній і гучної роботою. У більшості випадків доводиться штробить не тільки канавки для електропроводки, але і ніші для підрозетників. Перед початком робіт добре продумайте розташування канавок, щоб не робити зайву роботу. Пам'ятайте також, що професійно зроблені канавки йдуть під прямим кутом, а не по діагоналі.После попередньої підготовки і штробления стін в канавки укладається електричний провід і виконуються всі необхідні електричні з'єднання. Враховуйте, що провід на розеткову групу зручніше вести вздовж стін по підлозі, сховавши його в гофровану трубу. Трубу бажано потім прибрати під цементну стяжку. Після монтажу електропроводки акуратно алебастром закладаються відкриті місця і подрозетники. Перед введенням нової проводки в експлуатацію обов'язково перевіряється надійність всіх електричних з'єднань. При ремонті квартири після закінчення робіт з електромонтажу зазвичай наступає етап оздоблювальних робіт.