Енергозберігаючі лампи: плюси і мінуси.

Енергозберігаючі лампи в даний час мають як своїх прихильників, так і противників. Щоб зрозуміти, наскільки вони корисні, потрібно виділити і проаналізувати всі їхні переваги й недоліки.
Енергозберігаючі лампи є аналогом поширених в офісах «трубок денного світла». По суті це ті ж трубки, згорнуті в змійку або спіраль, і наповнені парами ртуті. Стінки трубки покриті люмінофором. Під впливом електричного розряду пари ртуті випромінюють ультрафіолетові промені, що змушує люмінофор, нанесений на стінки, випромінювати світло. Цоколь лампи містить ЕПРА (електронну пускорегулюючу апаратуру), відповідальну за старт світильника (ЕПРА в офісних світильниках зазвичай монтується в сам плафон).

Плюси енергозберігаючих ламп

Енергозберігаючі лампи відрізняються тривалим терміном служби - 10-12 тисяч годин. Враховуючи, що лампи виробляються різними за ступенем якості, в якості середнього показника можна взяти 7000 годин. Звичайні лампи служать не більше 1000 годин, тому енергозберігаючі лідирують в будь-якому випадку і підходять для використання дома.Еще одним позитивним моментом енергозберігаючих ламп є низьке споживання електроенергії. Такі лампи споживають електрики в 5 разів менше, хоча їх потужність при цьому відповідає тій, що характерна для «лампочкек Ілліча». Крім того, енергозберігаючі лампи зазвичай світять яскравіше і краще висвітлюють помещеніе.На люмінесцентні лампи поширюється заводська гарантія, в той час як для звичайних ламп ніякої гарантії не предусмотрено.Конструкція зберігаючих ламп влаштована таким чином, що при висвітленні відсутній стробоскопічний ефект, і світловий потік залишається стабільним навіть при пульсаціях напруги. Завдяки цьому очі при світлі втомлюються значно менше. Використовувати енергозберігаючі лампи можна навіть в тих приміщеннях, де є обмеження температури, оскільки ці світильники майже не нагріваються.

Мінуси енергозберігаючих ламп

Люмінесцентні лампи коштують дорожче звичайних: ціна за одну лампу становить 50-100 рублів за екземпляри російського та китайського виробництва і до 200 рублів - за якісні імпортні. Цілком якісними і конкурентоспроможними є російські вироби, їх ціна є найбільш адекватною. Трубка містить пари ртуті, тому категорично не рекомендується розбивати таку лампу. Якщо ж це відбулося, необхідно негайно провітрити помещеніе.Цокольная частина енергозберігаючої лампи злегка перевищує за розмірами традиційну, тому вона підходить не всім люстрам. Освітлення енергозберігаючою лампою виглядає незвично і може сподобатися не всім. Світло від звичайної лампи здається трохи жовтим, в той час як енергозберігаюча випромінює практично білий світ, який здасться комфортним не кожному оці.

Експлуатація енергозберігаючих ламп

Уникнути негативних наслідків при поводженні з енергозберігаючими лампами можна, якщо дотримуватися необхідних вимог і рекомендаціі.В першу чергу потрібно звертатися з тендітною колбою якомога акуратніше. Якщо ви здійснюєте різні маніпуляції, наприклад, транспортування, установку, зняття і т.д., тримайте енергозберігаючу лампочку за пластиковий корпус. Особливо це відноситься до моделей з тонкими трубками. Обережно працюйте з плафонами, що мають вузьку горловину, оскільки можуть виникати проблеми з укручуванням лампочки.
Пам'ятайте, що енергозберігаючі лампи не переносять частих включень. Світильники потужністю до 13 Вт можна не вимикати взагалі. Вони можуть працювати весь день, оскільки в підсумку скорочення ресурсу через зайві включень вийде дорожче.
Якщо ви плануєте включати світло в якомусь місці частіше 3-4 разів на добу, краще використовувати енергозберігаючі лампи з функцією плавного старту. Це не завжди зручно, але зате добре подовжує термін служби. Наявність функції не завжди просто дізнатися, тому потрібно запитати про це у продавця перед покупкою.
Незважаючи на те, що функція миттєвого старту часто вказується як гідність, все ж варто уникати покупки дешевих енергозберігаючих ламп, особливо китайського виробництва.
Намагайтеся контролювати час роботи енергозберігаючих ламп. Можна записувати дату введення в експлуатацію, наприклад, прямо на пластиковому корпусі простим олівцем. За цим записам надалі ви зумієте визначити найбільш надійних виробників. Продавці часто надають гарантію на півроку, яка мінімально допустима за законом, однак неякісні лампи навряд чи протримаються і цей термін, тому зберігайте чеки та упаковку.Нужно ретельніше вибирайте абажури і плафони, оскільки вони здатні «красти» до 60% світла. Зазвичай плафони використовуються для пом'якшення різкого світла ламп розжарювання, а люмінесцентні створюють м'яке освітлення вже самі по себе.Чтоби задіяти світловий потік якнайбільше, спробуйте скористатися дзеркальним скотчем. Обклейте їм плафони у світильників з внутрішньої сторони, стінку за лампою і т.д.