Причини і симптоми катаракти.

Катаракта - це захворювання очей, при якому відбувається помутніння кришталика, через що виникають розлади зору різного рівня. У більшості випадків ця хвороба зустрічається у людей старше 50 років, проте її поява можливо в будь-якому віці.

Причини катаракти

Згідно зі статистикою, хворих на катаракту в усьому світі налічується приблизно 17 мільйонів людей, в основному старше 60 років. У 75 років цією хворобою страждає 46% жінок і 26% чоловіків. А серед людей старше 80 років рівень захворювання на катаракту становить близько 90%. Катаракта може бути вродженою і набутою. Придбані катаракти бувають: - ускладненими (у результаті хвороб очей); - віковими; - обумовленими загальними захворюваннями; - травматичними і токсичними; - виникають в результаті дії хімічних, фізичних, променевих і термічних факторов.Прічіной катаракти можуть стати травми очей, наприклад, хімічні і механічні. Також на виникнення даного захворювання впливають деякі хвороби очей - глаукома, рецидивуючі іридоцикліти, міопія високого ступеня, хоріоретиніти, дегенерація сітківки. При цих станах в кришталику з'являються дегенеративні ізмененія.Прічіной катаракти може бути і погана екологія, куріння, отруєння токсичними препаратами, СВЧ, променеве або ультрафіолетове опромінення. Виникнення променевої катаракти можливо у робітників гарячих цехів, а також при опроміненні очниці без використання захисних средств.К розвитку катаракти призводять багато загальні захворювання. Наприклад, цукровий діабет, авітаміноз, інфекційні хвороби (тиф, малярія), виснаження внаслідок голодування. Токсичний вплив на кришталик ока надають гормональні препарати. Ризику виникнення цього захворювання схильний кожен, оскільки головною причиною катаракти є вік.

Стадії катаракти

Існує кілька стадій даного захворювання: - початкова катаракта; - незріла катаракта; - зріла катаракта; - перезріла катаракта. При початковій стадії катаракти з'являється незначна помутніння кришталика ока по його периферії, поза оптичної зони. При незрілої катаракті помутніння просувається в центральну оптичну зону. У цьому випадку може помітно знизитися гострота зору. При наявності зрілої катаракти помутніння закривають кришталик повністю. При цій формі захворювання пацієнт може розрізняти тільки світлове освітлення. Також розрізняють перезрілий вид катаракти. Прогресування захворювання супроводжується розпадом волокон кришталика, його речовина розріджується, а сам кришталик стає молочно-білим.

Характерні ознаки та симптоми катаракти

Грецьке слово «катаракта» перекладається як «водоспад». Мабуть, така назва закріпилася за цією хворобою завдяки її поширених симптомів - тьмяне, розпливчасте, нечітке бачення, розмитість зображення. При катаракті у людини з'являється відчуття, ніби його очі покриті пеленою. Образно кажучи, що страждає на цю хворобу дивиться на світ ніби крізь водний поток.Прі катаракті стає складно писати, читати, працювати з дрібними деталями. Хворі скаржаться на спотворення зображення, зниження гостроти зору, множинне бачення предметів, а також підвищення внутрішньоочного тиску, яке супроводжується сильними болями в оці. Також ознакою катаракти може бути сірий колір кришталика.
При розвитку катаракти стійко знижується зір, що здатне призвести до виникнення сліпоти.
Якщо помутніння кришталика займає його центральну частину , що страждає на катаракту краще бачить у сутінках, при цьому зіниця розширюється і не уражена площа очного кришталика збільшується в розмірах. У міру розвитку цього захворювання колір зіниці замість чорного поступово стає білим. Якщо ви виявили у себе який-небудь з вищеописаних симптомів, вам необхідно звернутися до лікаря-офтальмолога для уточнення діагнозу.

Лікування катаракти

Лікування даного захворювання може бути консервативним і оперативним. Проте вважається, що консервативний спосіб не здатний впоратися з симптомом помутніння кришталика. А тому для позбавлення катаракти зазвичай призначається операція. Її суть полягає в тому, що видаляється уражену кришталик, а замість нього встановлюється штучний (інтраокулярна лінза).
Важливо пам'ятати, що катаракта є повільно прогресуючим захворюванням. У міру того, як ця хвороба прогресує, з'являється туманність зору і порушується чіткість бачення. У цьому випадку варто подумати про операцію.
Також слід зазначити, що якщо при огляді у лікаря вам сказали, що у вас є починаюча катаракта, це не обов'язково означає, що необхідно негайно йти до хірурга. Багато людей живуть з цим захворюванням протягом довгих років і справляються носінням окулярів, а також вдаються рецептами народної медицини. Також можуть допомогти аюрведические засоби - наприклад, очні краплі, до складу яких входять мед, лимон, імбир і цибулю.