Властивості і застосування календули.

Календула, або так звані нігтики, не тільки яскравий декоративна квітка, а й цінна лікарська рослина. Травники називають її сонячним квіткою не тільки за яскравий окрас, але і за властивість повертати голівку слідом за променями денного світила. Календула росте в Європі і Азії (Росії, Білорусії, на Україні і Північному Кавказі). Її з успіхом застосовують в боротьбі з багатьма недугами.

Лікувальні властивості календули

У народній медицині цей корисний лікарський квітка використовується споконвіку. На його основі робляться зілля, які нормалізують роботу серцево-судинної системи і знімають вегетативні розлади. Календула має властивість знімати набряки і надавати заспокійливу дію. У російській глибинці настойка цієї рослини донині знаходить застосування для нормалізації менструального циклу. А офіційна гінекологія рекомендує препарати на її основі для зменшення проявів клімакса.Прі допомогою засобів з використанням квіток календули лікують печінку і селезінку, виразку і гастрит, а також діатез і рахіт. Полоскання горла відваром цієї трави знімає біль, так як календула володіє потужним антибактеріальну дію. Через це її здавна застосовують при лікуванні ран. Найбільший лікувальний ефект календула надає укупі з іншими лікарськими травами, в соборах. При зціленні хворий селезінки, приміром, її поєднують з деревієм. А при лікуванні гастриту або печінки додають ще ромашку.
Природно, що одна тільки трава не здатна перемогти недугу, її застосовують як доповнення до основної терапії.

Ліки на основі календули

Лікувальним сировиною вважається вся верхня частина рослини, але особливо корисні його квітки. Збирають їх у період цвітіння, при сонячній погоді, щоб суцвіття були повністю відкриті. Потім сушать, причому обов'язково в тіні і в добре провітрюваних приміщеннях, і готують на основі сировини настої, відвари, настойки, мазі.Характерно, що зілля з календули роблять не тільки травники. Є й аптечні препарати, до складу яких вона входить. Наприклад, «Калефлон» застосовують як жовчогінний, «Ротокан» - при неврозах і серцевих недугах, мазь «Календула» або КАЛЕНДУЛОВиЙ масло - при екземі, діатезі, ранках, тріщинах на шкірі. Промислово виробленої настоянкою календули лікарі рекомендують полоскати горло, застосовувати її при гіпертонії, для зняття головного болю, загоєння ранок. А таблетки «КН» призначають при пухлинах, для зменшення загальної інтоксикації організму.

Протипоказання до прийому календули

Кошти на основі цієї рослини не варто використовувати при гіпотонії, тобто зниженому тиску. Ще одне протипоказання - індивідуальна непереносимість календули, коли вона може викликати алергію.
Крім того, дані препарати не можна поєднувати з барбітуратами та іншими заспокійливими засобами.
В інших випадках зілля з календулою принесуть не шкоду, а користь, якщо їх використовувати за показаннями.