Корисні властивості барбарису звичайного.

Барбарис звичайний - вічнозелений чагарник, що росте в Європі. В стеблах, яскраво червоних ягодах і корі рослини міститься алкалоїд берберин, має протимікробну, протизапальну, седативну та гіпотензивні властивості.

Історія барбарису

З давнини барбарис вирощували заради плодів - яскравих і солонуватих. Ягодами прикрашали страви, робили з них освіжаючі желе, подавали зацукрованими, як і інші фрукти. Французьке місто Руан славився прекрасним варенням з барбарису. Оскільки чагарник щедро усіяний колючками, його висаджували у вигляді живоплоту, від якої була подвійна користь - шипи захищали від вторгнення, а плоди, кора і листя чагарника служили кулінарним і лікувальним целям.Древніе арабські лікарі знаходили барбарис корисним від проносу і лихоманки, в Індії вважалося, що препарати з кореня і кори цієї рослини допомагають при псоріазі. Китайці вважали барбарис рослиною, регулярне споживання плодів якого веде до довгого і здорового життя. Єгиптяни пили розбавлений сік барбарису від чумної лихоманки. Великий Гален вважав, що барбарис корисний для очей. Європейські середньовічні травники, слідуючи теорії «лікуй подібне подібним», знаходили жовтий корінь барбарису схожим на жовтяничний відтінок шкіри хворих з проблемами печінки і лікували їх настоями на основі цієї рослини. Яскраво-червоні ягоди барбарису вважалися корисними для жінок, які втрачають багато крові під час менструації. Багато з приписуваних барбарису в стародавності властивостей пізніше були науково доведені.
Ягоди барбарису багаті вітаміном С.

Застосування барбарису в сучасній медицині

Сучасна медицина визнає користь від барбарису звичайного у боротьбі з цілою низкою нездужань. Ягоди сприяють прекрасному травленню і зменшують шлунково-кишкові болі. З коренів барбарису готують чай, що сприяє відтоку жовчі і правильному функціонуванню печінки. Кору і сушені ягоди заварюють як сечогінний, зміцнює і імуностимулюючий засіб. Такий настій ефективний при боротьбі з інфекціями сечового міхура. Желе, сік або варення з ягід барбарису допоможе вам зняти симптоми синуситу, бронхіту, допоможе боротися з болями в горлі і закладенням носа. Мазі і настоянки з різних частин барбарису ефективні при різних захворюваннях шкіри.
У традиційній сучасній медицині барбарис включають до складу таблеток, настоянок, крапель і мазей.

Протипоказання

Барбарис протипоказаний вагітним, так як він може стимулювати скорочення матки і викликати передчасний викидень, його також не рекомендують годуючим жінкам. Перед тим як почати вживати барбарис в лікувальних цілях, слід порадитися з лікарем.

Барбарис в кулінарії

Варіть з ягід барбарису джеми і варення, додавайте їх в тарталетки і торти, щоб додати страві трохи кислувату нотку. Кладіть сушений барбарис до м'яса, особливо в страви з курятини, бажаючи надати їм східну нотку. Барбарис часто входить в рецепти плову, особливо іранські. У Росії до цих пір випускають льодяники «Барбарис», до складу яких включається сік однойменних ягід.