Щеплення та вакцини дітям.

Що з'явився на світ дитина вже володіє вродженим імунітетом проти деяких захворювань. Але сподіватися тільки на нього не можна, адже він не може захистити малюка від ряду інших небезпечних вірусних інфекцій. В цьому випадку необхідна вакцинація.

Обов'язкові щеплення

Перші щеплення дитині роблять протягом 24 годин після народження. В цей час лікар вводить малюкові вакцину проти вірусного гепатиту В. Подальша вакцинація проти цього захворювання проводиться через місяць, третя - через п'ять місяців. Дана щеплення входить до національного календаря профілактичних щеплень, і якщо педіатр не виявить у дитини причин для тимчасового медичного відводу, здійснюється у встановлені срокі.На третій-сьомий день малюка прищеплюють проти туберкульозу - БЦЖ. Наступні ревакцинації проти даного захворювання проводяться в 6-7 і в 14 років за умови негативної реакції Манту. У три місяці дитині роблять АКДС - комплексну вакцину, покликану змусити організм виробляти антитіла одразу проти трьох досить небезпечних захворювань: дифтерії, кашлюку та правця. У цьому ж віці вводиться і вакцина проти поліомієліту. В 4,5, а потім в 6 місяців немовляті зроблять другу і третю щеплення від цих же інфекцій.В однорічному віці маляті доведеться перенести ще кілька обов'язкових щеплень: проти краснухи, кору та епідемічного паротиту.
Вищеперелічені щеплення першого року життя входять до національного календаря профілактичних щеплень, тому за відсутності протипоказань і відмови з боку батьків робляться в обов'язковому порядку.
18 місяців - час першої ревакцинації проти коклюшу. В цей же період виробляють і ревакцинацію проти поліоміеліта.Согласно календарем обов'язкових профілактичних щеплень в 20 місяців проводять другу ревакцинацію проти поліомієліту. У 13 років дівчаткам роблять щеплення проти краснухи, а в 14 вже дівчаткам і хлопчикам - ревакцинації проти поліомієліту, дифтерії, правця. Дорослим ці щеплення повторюють кожні 10 років. Останнім часом батьки все частіше відмовляються від вакцинації дітей, мотивуючи це численними ускладненнями. Але насправді ризик отримати проблеми зі здоров'ям від щеплень суттєво нижче, ніж від самої інфекції. Тому уникати обов'язкової вакцинації для здоров'я власної дитини все ж не варто. Як відомо, здоров'я не купиш, але допомогти його зберегти ви зобов'язані.

Додаткова імунізація

Крім обов'язкових щеплень в нашій країні проводять і додаткові - вже в рамках програми додаткової імунізації. В їх числі - щеплення проти грипу (вони рекомендовані всім, особливо дітям з шестимісячного віку і дорослому населенню), а також проти вірусного гепатиту А та деяких інших захворювань.

Вакцинація за бажанням

У Москві та інших великих містах в два роки дітям роблять щеплення проти пневмококової інфекції, але поки вона не входить в перелік обов'язкових. Не є обов'язковою і щеплення проти вітрянки, хоча в ряді країн Євросоюзу, СНД, країнах Південної Америки, Японії, США, Канаді та багатьох інших вакцинацію проти вітряної віспи проводять вже кілька десятиліть. І в результаті число захворювань на вітряну віспу в цих країнах вдалося значно скоротити. Жінкам і особливо не народжували дівчатам рекомендується зробити щеплення проти вірусу папіломи людини, який не тільки провокує бородавки, але і може стати причиною розвитку ракових захворювань, зокрема раку шийки матки. У Росії щеплення проти ВПЛ не є обов'язковою, але в ряді регіонів її проводять в рамках безкоштовної імунізації дівчаток-підлітків. Наприклад, безкоштовно дану щеплення можна зробити і в деяких медцентрах столиці, Твері, Якутії, Самарі, Ханти-Мансійському автономному окрузі.
Щоб дізнатися, чи проводять вакцинацію проти ВПЛ у вашому регіоні, проконсультуйтеся з вашим гінекологом.

Про небезпеку хвороб

Вірусний гепатит, вакцинація проти якого проводиться в першу добу життя немовляти, чреватий неприємними наслідками. При затяжному перебігу хвороба може перейти в цироз печінки, хронічний гепатит і рак печені.Паротіт особливо небезпечний для хлопчиків, так як згодом може стати причиною чоловічого безпліддя. Крім цього, паротит, що вражає підшлункову залозу, слинні залози, яєчка, може викликати і серйозніші ускладнення, такі як панкреатит і менінгіт. Для вироблення імунітету, запевняють фахівці, достатньо одноразового введення вакцини проти цього вірусного захворювання.
Один раз введена вакцина проти паротиту зменшує ризик розвитку захворювання на 90 відсотків.
Поліомієліт ще кілька десятиліть був досить поширеною кишкової вірусною інфекцією, що викликає різноманітні паралічі і перетворює дітей на інвалідів. Сьогодні, завдяки вакцинації, це захворювання практично переможене. Але через існуючі в ряді країн Азії і Африки осередків цієї інфекції вакцинація проти поліомієліту триває в профілактичних цілях.
З часом опірність організму до ряду захворювань слабшає, і тоді проводиться повторна вакцинація проти ряду інфекцій. Зазвичай часовий проміжок складає 10 років.
В три місяці малюку вводять вакцину проти кашлюку, небезпечного своїм вражаючим дією на дихальну систему , дифтерії, викликає набряк горла і порушення дихання, ураження нирок і серця. Не менш небезпечний і правець, в результаті якого через бактерій, отриманих при різних травмах шкіри, страждає нервова система.