Види і причини метеоризму.

Метеоризм (здуття живота) характеризується підвищеним скупченням газів в кишечнику або шлунку. Це одне з найбільш поширених неприємних явищ в області шлунково-кишкового тракту. Метеоризм може бути одиничним, з'являтися після їжі, особливо сприяє виникненню газів, також він може носити постійний характер.

Прояви метеоризму

Метеоризм проявляється обдиманням, здуттям живота, нападами переймоподібних болів. Він може супроводжуватися відрижкою, нудотою, зниженням апетиту, проносом або запором, бурчанням в животі, а також рясним виділенням травних газів. В деяких випадках можуть виникати інші симптоми: порушення серцевого ритму, печіння в ділянці серця, розлад настрою, загальна слабкість, порушення сна.Можно виділити 2 варіанти прояви метеоризму. У першому випадку він характеризується значним збільшенням живота за рахунок здуття кишечника. Внаслідок спазму товстої кишки відходження газів при цьому не відбувається. Основні відчуття - біль, розпирання живота, дискомфорт. У другому випадку відбувається постійне сильне відходженням газів з кишечника. При цьому у страждає метеоризмом з'являються специфічні звуки і неприємний запах, що істотно обмежує перебування в суспільстві і якість життя хворого. При цьому біль виражена незначно, частіше виникають скарги на бурчання в животі, яке також викликає значне занепокоєння.

Причини та види метеоризму

Причин, через які накопичується велика кількість газів в кишечнику, досить багато. Метеоризм може виникнути навіть у новонародженої дитини, що відбувається через неправильну роботу травної та ферментної систем. Внаслідок недостатньої кількості ферментів їжа переробляється не в повному обсязі, при цьому частки продуктів доходять до нижніх відділів органів ШКТ. В нижньому відділі немає необхідних умов для переробки продуктів, а це призводить до активізації процесів бродіння, гниття і утворення газів.
Існують види їжі, які є газотвірними. Це бобові культури, газовані напої, баранина, а також продукти, в яких протікає процес бродіння, - наприклад, пиво і квас.
При перетравленні деяких видів їжі, що містять велику кількість клітковини, таких як квасоля і горох, починає вироблятися газ. Якщо цей процес протікає нормально, гази переробляються мікроорганізмами, які існують в мікрофлорі органів травлення. Якщо ж продуктів перетравлюється багато, а потрібних бактерій є мало, з'являється метеорізм.Еще однією причиною здуття живота може служити погіршення моторної функції органів шлунково-кишкового тракту. Подібне нерідко відбувається після хірургічних операцій. Застояні маси калу в кишечнику сприяють виникненню газів, оскільки відбувається процес гніенія.В залежності від причини розрізняють такі види метеоризму: - метеоризм, викликаний раціоном харчування, багатим бобовими і целюлозою; - метеоризм, що виник через захворювань ШКТ (панкреатит, гастрит, камені в жовчному міхурі); - метеоризм як наслідок захворювань кишечника і погіршення його роботи; - метеоризм через порушення мікрофлори; - метеоризм, що виник через порушення кровообігу (загального чи місцевого); - метеоризм, викликаний нервово-психологічним розладом (тривалий стрес , стан нервового напруження); - метеоризм, що виникає при піднятті на велику висоту.

Лікування метеоризму

Принцип лікування метеоризму полягає в усуненні причин виникнення підвищеного газоутворення. Лікування може включати в себе етапи: - лікування захворювань, які викликали метеоризм; - призначення дієти; - лікування порушень біоценозу кишечника; - відновлення рухових порушень; - усунення скупчення газів з просвіту кішечніка.В лікуванні метеоризму застосовуються поглинаючі засоби: біла глина, активоване вугілля (у великих дозах), полифепан, полісорб, диметикон. Дані кошти зменшують всмоктування газів, токсинів та інших сполук і сприяють їх виведенню. Вітрогонний ефект при метеоризмі надають настої плодів коріандру, кмину, фенхелю, кропу, листя м'яти, квіток ромашкі.Прі відносної або абсолютної недостатності секреції ферментів погіршується перетравлювання їжі. При недостатності кишкових і шлункових залоз, підшлункової залози в якості засобів замісної терапії застосовують: панкреатин, пепсин, натуральний шлунковий сік, деякі комбіновані препарати.

Харчування при метеоризмі

При метеоризмі важливо дотримуватися спеціальної дієти. Перш за все, слід виключити зі свого раціону харчування продукти, які призводять до сильного газоутворення: - капусту (брокколі, білокачанну, цвітну, кольрабі); - всі бобові (сою, боби, горох, квасоля); - сирі цибулю, бруква, ріпу; - незбиране коров'яче молоко.
При метеоризмі слід зменшити споживання деяких продуктів харчування. До них відносяться: каші (особливо молочні), вироби з тіста, квас і газована вода, родзинки, кавуни, банани, груші, яблука.
Основою раціону дієтичного харчування при метеоризмі є: - приготовані на пару, відварені, тушковані або печені овочі; - яйця (крім зварених круто); - риба; - пісні сорти мяса.Прі дієтичному харчуванні меню страждає метеоризмом протягом місяця повинне складатися в основному з продуктів з високим вмістом білка. Страви слід готувати з якісних інгредієнтів. Приймати їжу слід 4-5 разів на день, при цьому потрібно уникати переїдання. У період дієти рекомендовано багато пити.