Правила вибору радіаторів.

На сучасному ринку радіаторів опалення покупцеві представлений сьогодні широкий асортимент: чавунні радіатори, сталеві, біметалеві, алюмінієві прилади. При виборі радіатора велику роль відіграють вартість і зовнішній вигляд, однак ключовим чинником є технічні характеристики пристрою.
Далеко не всі радіатори підходять для монтажу в діючих комунікаціях центрального опалення. Розрахункова температура теплоносія в однотрубної системі становить 105оС, тиск підтримується на рівні 10 атмосфер, іноді вище. Крім того в системі опалення можливі гідравлічні удари, що виникають при пуску насосного обладнання та через низьку якість води. Більшість сучасних моделей радіаторів висувають високі вимоги до теплоносія. У відкритих системах опалення вони, на жаль, не забезпечуються. Тому підбирати опалювальний прилад необхідно відповідно до параметрів системи.

Чавунні радіатори

Секційні чавунні радіатори опалення - традиційні прилади для нашої країни. Основним їх перевагою перед іншими є відсутність чутливості до випорожнень системи. Це означає, що зливати воду із системи можна як завгодно часто, і такі радіатори підійдуть для використання у відкритих системах. Чавун має високу теплопровідність. Крім того, він стійкий до корозії і практично не піддається руйнівному впливу твердих частинок, що зустрічаються в теплоносії. Недоліком чавунних радіаторів є велика теплова інерційність, при якій відгук на закриття або відкриття термостатичного вентиля буде нешвидким (чавунні радіатори повільно нагріваються і довго остигають). Також чавун - крихкий матеріал, і виконані з нього радіатори бояться гідравлічних ударів. Говорячи про стійкість чавуну до стабільних впливів, слід зазначити, що більшість радіаторів з цього матеріалу придатні для роботи під тиском 9-12 атмосфер і максимальній температурі теплоносія 110оС.

Алюмінієві радіатори

Алюміній - міцний, гігієнічний і легкий матеріал, що дозволяє створювати надійні радіатори. Цей матеріал, на відміну від чавуну, поєднує в собі низьку теплову інерцію з хорошою теплопровідністю. Робочий тиск алюмінієвих радіаторів в залежності від обраної моделі варіюється від 6 до 20 атмосфер. Алюмінієві радіатори виготовляють за двома технологіями: екструзією (пресування) і литтям під тиском. Екструзійні радіатори отримують шляхом алюмінієвої маси через різні калібри. При цьому використовують алюміній високої чистоти. Радіатори, виготовлені таким способом, рекомендується монтувати в системи, де в якості теплоносія замість води присутня рідина. Це пов'язано з високими вимогами радіаторів до якості теплоносітеля.Літие батареї виготовляють шляхом лиття алюмінію в форму під тиском. Застосовується при цьому так званий силумін - сплав алюмінію з кремнієм.
У алюмінієвих радіаторах в процесі експлуатації починає виділятися і накопичуватися водень, тому такі прилади необхідно постачати воздухоотводчіком.
Так як алюміній є хімічно активним металом, виготовлені з нього радіатори чутливі до хімічного складу теплоносія. Його кислотність повинна знаходитися в межах pH 7-8. З урахуванням таких особливостей алюмінієві вироби рекомендується встановлювати в будинках, де рівень кислотності води знаходиться під контролем або гарантовано не змінюється.
Щоб уникнути прямого контакту хімічно активного алюмінію зі сталлю при вбудовуванні радіаторів в систему опалення рекомендується використовувати бронзові, латунні або чавунні перехідники.

Біметалічні радіатори

У таких радіаторах поєднуються найкращі властивості трубчастих сталевих і секційних алюмінієвих радіаторів. Кожна секція складається з залитої алюмінієвим сплавом сталевої трубки. Для підвищення надійності при температурних перепадах і поліпшення корозійної стійкості радіатора застосовуються легуючі добавки. Біметалічні радіатори довговічні і міцні, витримують тиск до 50 атмосфер. Щоб алюміній не контактував з теплоносієм, в цих опалювальних приладах встановлюється сталевий сердечник. Завдяки цьому до параметру pH і якості теплоносія радіатори пред'являють низькі вимоги. Завдяки своїм технічним характеристикам і особливостям конструкції біметалічні радіатори добре зарекомендували себе на ринку опалювального обладнання, вони підходять для установки в будівлях будь-якої поверховості.