Корисні властивості чебрецю.

Чебрець - це досить відома рослина. Воно має безліч корисних і лікувальних властивостей. В давнину чебрець вважали «божественної травою», здатної повертати людям здоров'я.

Рослина чебрець

Чебрець (чебрець звичайний) - багаторічний низький напівчагарник сімейства губоцвітих з дерев'янистим стеблом і прямостоящими або підводяться трав'янистими гілками. Листя у чебрецю дрібні, овально-довгастої форми, квітки рожево-бузкового кольору, стебла стеляться по землі. Чебрець - дуже запашне рослина, під час його цвітіння повітря буквально наповнений пахощами. Чебрець росте практично на всій території Росії, переважно в степах, по схилах пагорбів і на окраїнах соснових лісів. Крім того його культивують в Канаді, США і в багатьох країнах Європи. В якості лікарської сировини використовують квіти і траву рослини, які заготовляють в період цвітіння (травень - червень).
Всього налічується більше 30 різновидів чебрецю, на території Росії росте більше десяти його видів.
Чебрець використовують у фармацевтичній, харчовій і парфумерній промисловості. Високо його цінують у сфері бджільництва, так як у рослини чудові медоносні якості.

Лікувальні властивості чебрецю

В чебрецю міститься маса біоактивних речовин: ефірне масло, дубильні речовини, феноли, флавоноїди, органічні кислоти, камедь, смоли й мінеральні солі. Рослина має відхаркувальну, антисептичну, потогінну, протизапальну, спазмолітичну, седативну, болезаспокійливу, глистогінною і ранозагоювальну дію. Завдяки хорошим бактерицидним властивостям чебрець застосовують при лікуванні туберкульозу і сибірської виразки. У складі чебрецю виявлено високий вміст цілющого ефірного масла, яке з успіхом застосовується в медицині для лікування інфекційних запалень кишечника і захворювання легенів. Дуже добре допомагає рослина в лікуванні сильного кашлю, коклюшу і астми.В боротьбі з шкірними захворюваннями, для лікування ран, різних хвороб м'язів і суглобів приймають настої чебрецю зовнішньо (ванни, примочки, компреси). Чай з чебрецем корисно пити при стресі, мігрені і неврастенії. Відвари і настоянки нормалізують роботу шлунка і покращують піщевареніе.Препарати на основі чебреца застосовують при лікуванні хвороб верхніх дихальних шляхів, горла, легенів і бронхів як протизапальний, противомикробного і відхаркувальний засіб.
Чебрець використовується в кулінарії як приправа, яка поліпшує смак страв і сприяє кращому засвоєнню їжі. Прекрасна пряна приправа виходить з чебрецю, розмарину і солі.

Протипоказання для вживання чебрецю

Застосування лікарських засобів на основі чебрецю протипоказано при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, кардіосклерозі, миготливої аритмії і атеросклерозі судин головного мозку, при гострих запальних захворюваннях нирок і печінки, вагітності та годуванні груддю.