Як поводитися в костелі.

У храмі, незалежно від того, якої конфесії він належить, діють певні етичні норми. Деякі правила поведінки в католицькому костелі добре знайомі і православним, і атеїстам. Але і є і деякі специфічні моменти, які необхідно дотримуватися навіть у тому випадку, якщо ви прийшли не на службу, а, скажімо, на органний концерт, які в костелах бувають досить часто.
Інструкція
1
Дотримуйтесь ті ж правила, які діють в кожному храмі. Як і в православній церкві, в костелі не можна курити і пити спиртне. Крім того, в церкві не прийнято шуміти. Пам'ятайте про те, що в храм люлі приходять з різних причин. Комусь хочеться подумати, відчути присутність Бога, сповідатися і покаятися. У когось горе, він молиться за покійного або хворого. Ставтеся до них з повагою.
2
Зверніть увагу на те, що костел влаштований трохи інакше, ніж православних храм. Наприклад, там немає іконостасу, зате є вівтарна перешкода. Сторонньому за неї заходити не можна. У великих костелах є ще бічні приділи, присвячені особливо шанованим в даному місці святим. Богослужіння відбувається в центральній частині, яка в католицькій традиції називається пресвітери. У цій же частині знаходяться церковна лавка, поруч з якою завжди горить лампада. Хор знаходиться в окремому приміщенні. У костелі є ще ризниця. У ці приміщення без дозволу заходити не прийнято.
3
Особливо серйозних обмежень в одязі навіть у глибоко віруючих католиків немає. Одяг не повинна бути занадто відкритою, от і все. Небажані надто глибоке декольте, дуже коротка спідниця або шорти. У деяких католицьких храмах відверті наряди заборонені. В костел жінка може увійти в брюках. Покривати голову не обов'язково. Чоловік же повинен зняти головний убір.
4
Подивіться, як поводяться віруючі католики. Потрапивши в костел, вони підходять до кропильницю, опускають туди пальці правої руки, після чого хрестяться. Хтось може вас привітати, і в цьому випадку ви повинні знати, що відповісти. Прийняті наступні вітання і відповіді: - Слава Ісусу Христу! - По віки віків, амінь. - Благословимо Господа! - Дяка Богу.- Спаси, Господи! - Во славу Божію.- Благословимо Господа! - Дяка Богу.Еслі не хочете потрапити в халепу, дотримуйтесь саме цим мовним формулам.
5
Зверніть увагу також на те, що католики схиляють коліна перед дароохоронницею, причому роблять це кожного разу, коли проходять повз. Якщо людина з якихось причин встати на коліна не може, він просто схиляє голову. Це рекомендується робити і тим, хто зайшов до костелу як гість. Якщо ви не хочете схиляти коліно, просто залишайтеся біля входу, там теж є лавка. Врахуйте, що католики хрестяться трохи не так, як православні. Втім, за те, що ви хреститесь не так, як інші, ніхто вас із храму не вижене.
6
Можна сісти на будь-яку молитовну лавку - вони зазвичай стоять по обидві сторони від проходу. У деяких костелах, де служба ведеться двома мовами, існує поділ. По один бік проходу сідають парафіяни однієї національності, по інший - другий. Але в принципі обмежень немає. Перед лавками стоять маленькі лавочки. Вони потрібні для того, щоб віруючі під час богослужіння ставали на коліна.
7
У костелі не прийнято переривати чиюсь молитву, навіть якщо ви прийшли з метою зустрітися саме з цією людиною. Зачекайте, поки він закінчить. Тим більше не прийнято переривати священика, яка розмовляє з кимось із прихожан. Не варто навіть підходити до них, адже це може бути суто особиста розмова, жодною мірою вас не стосується. Якщо ви опинилися поруч з сповідальнею і звідти чути голоси - відійдіть подалі.
8
Якщо вам потрібно поговорити з католицьким священиком, корисно дізнатися, як до нього звертатися. В особистій бесіді допустимо звернення «батько». Незалежно від того, розмовляєте ви під час богослужіння або в інший час, спілкування ваше з особою духовного звання повинно відповідати правилам хорошого тону. Не допускайте грубості, двозначностей, фривольних жартів. Просто дотримуйтесь правил, які відповідають самій звичайній культурі спілкування.