Причини і симптоми розвитку анорексії.

Анорексія в перекладі з грецького означає «без апетиту» або «відсутність апетиту». Розрізняють нервову анорексію і кахексию. Ці суміжні поняття - назви двох страшних і дуже схожих за описом захворювань, що характеризуються виснаженням організму. Одне з них - має психологічну природу походження, інше - наслідок порушення обміну речовин в результаті супутніх захворювань.

Основні симптоми анорексії

Перший ознака, що свідчить про розвиток хворобливого психологічного стану, - це надмірне захоплення різними дієтами і фанатичне слідування кожному новому порадою по схудненню, прочитання в журналі або в інтернеті. До групи ризику належать підлітки у віці від 16 років, моделі, учасниці конкурсів краси, дівчата і юнаки, схильні до худорби. У останніх навіть незначна втрата у вазі вже може розцінюватися як анорексія. Завдання рідних і близьких не пропустити цей перший «дзвінок» і запобігти розвитку захворювання.
Найстрашніші випадки анорексії представлені в модельному середовищі. 14-річна Маяр Гальван Вієйра, 21-річна Хіла Ельмалі, 18-річна Еліана Рамос і багато інших померли від зупинки серця в результаті жахливого виснаження.
Індекс маси тіла нижче 17% найкраще свідчить про початок виникнення нервової анорексіі.Анорексікі страждають постійним відчуттям голоду. Свою потребу в їжі вони задовольняють частим прийомом їжі, а потім штучно видаляють її з організму за допомогою блювоти або прийому проносних препаратів. До певного моменту хворі тримають ситуацію під контролем. На ранньому етапі вони ще можуть зупинити розвиток захворювання, але після того, як анорексик пройшов точку неповернення, організм перестає пручатися і не приймає надходить їжу. Більш того, сама думка про їжу заподіює жертві анорексії страданія.На цій стадії починається боротьба не з недостатньою вагою, а боротьба за життя, тому збій дають всі системи організму. У першу чергу страждає видільна і кровоносна система, саме тут в результаті анорексії відбуваються зміни несумісні з життям. Через великої втрати калію при штучному виклику блювоти, спостерігається розвиток аритмії, гіпотонії і стабільне зниження температури тіла. З боку ШКТ анорексікі скаржаться на появу печії, метеоризму, запорів і болю в області живота.
У 10% випадків анорексія без відповідного лікування призводить до летального результат. Основною причиною смерті лікарі називають гостру серцеву та ниркову недостатність.
В результаті виведення з організму рідини і поживних речовин, а також внаслідок того, що корисні поживні речовини перестають надходити в організм, у хворого спостерігається сухість слизових оболонок, погіршується стан шкіри, волосся і нігтів. Слід звернути увагу і на сексуальну складову життя людини, у якої може бути діагностована анорексія. В першу чергу хворі втрачають інтерес до сексу, у дівчат спостерігається збій менструального циклу або повне припинення місячних. У чоловіків - імпотенція. Окремо ці ознаки можуть вказувати на загострення інших захворювань, але в сукупності вони говорять про розвиток страшної хвороби, яку деколи буває складно зупинити. Ще кілька років тому організатори показів мод самі провокували моделей на самокатування, знижуючи планку допустимої ваги. Після низки смертельних випадків і розгорілися скандалів, залучення до роботи моделей, які страждають на анорексію, у багатьох країнах заборонено.
Багато знаменитостей в гонитві за позбавленням від зайвих кілограмів виснажують себе голодуванням. Найвідоміші серед них - Анджеліна Джолі, Вікторія Бекхем, Тара Рід і Ліндсі Лохан.

Причини розвитку кахексії і анорексії, фактори ризику

Причини розвитку кахексії можуть бути найрізноманітнішими: гельмінтоз, голодування, променева хвороба, порушення обміну речовин (перевитрата енергії, патологічне посилення метаболізму) і т.п. Але, перш за все, варто відзначити, що кахексією захворює більше половини ракових хворих і хворих на СНІД. Причини розвитку анорексії відрізняються від причин виникнення кахексії, але вона може стати наслідком кахексії. Найбільш часто анорексіческое виснаження спостерігається у випадках патологічного проходження віянням моди на худорлявість. Спотворене уявлення про свою зовнішність, зокрема про вагу часто призводить як жінок, так і чоловіків до думки про зниження маси тіла, навіть у тих випадках, коли в цьому немає необхідності.
Смерть 38-річного чоловіка-моделі Джеремі гліцерил в 2010 році потрясла весь модний світ. Усього за кілька років красивий і повний сил молода людина в буквальному сенсі згорів від анорексії.
Фізичне виснаження може бути зумовлене різними психологічними факторами: особисті трагедії, смерть близької людини, розлад у родині або з коханим, згвалтування та інші травми. До групи ризику належать люди з генетичною схильністю до малої масі тіла, а також ті, у чиїй родині вже є хворі на анорексію. Крім того, анорексією ризикують захворіти алкоголіки і наркомани.

Лікування нервової анорексії

Лікування полягає в прийомі препаратів, що нормалізують апетит, і примусове годування поряд з постійним контролем стану пацієнта, щоб виключити можливість самовільного видалення їжі. У деяких випадках необхідно усунути супутнє захворювання-причину виникнення анорексії. Одночасно призначають прийом препаратів, що нормалізують гормональну сторону захворювання - відновлення місячних, функцій ендокринної системи. Хворому необхідний постійний догляд, прийом вітамінів і мікроелементів. Однак найголовніша складова в лікуванні цього страшного захворювання - психотерапевтичне втручання.