Як дихає дощовий черв'як.

У кільчастих хробаків, до яких відносяться і дощові черв'яки, немає спеціальних органів, відповідальних за дихання. Газообмін відбувається у них за допомогою дифузії всього тіла, тобто, вони «дихають шкірою».
Інструкція
1
Органи дихання черв'якам не потрібні, так як кільчасте будова і циліндрична форма забезпечує оптимальне співвідношення обсягу і площі поверхні, задіяної в отриманні кисню. Враховуючи те, що хробаки досить мало рухаються, можна говорити, що такого дихання через шкіру їм цілком достатньо.
2
Втім, черви мають кровоносну систему, на відміну від одноклітинних організмів і деяких видів комах, в крові дощового хробака розчинений гемоглобін, який розноситься по тілу за допомогою скорочення великих судин при русі хробака. Це поширює кисень по всьому тілу, сприяє підтримці дифузії. Великі судини - це одна вена і одна артерія, саме стільки судин є у хробака (крім капілярів, розташованих під кутикулою).
3
Як такої шкіри, як у ссавців, у дощового хробака, в принципі, немає, є дуже тонкий покрив - кутикула. Така шкіра зволожується епітеліальним секретом, і завдяки своїй мінімальній товщині дозволяє хробакові дихати. Однак від висихання така шкіра не захищена, тому черви повинні жити в якійсь вологому середовищі, щоб захистити шкіру від пересихання. Кисень попередньо розчиняється в воді, яка покриває тіло хробака, і тільки потім вбирається в кров через капіляри. Якщо шкіра хробака пересихає, він не може отримувати з навколишнього середовища кисень і гине.
4
Так як дощовий черв'як практично не виходить на поверхню, така система дихання виявляється вкрай вигідною для нього - він може брати для газообміну кисень безпосередньо з грунту. Між частинками землі достатньо кисню, щоб забезпечити їм хробака. Під час дощу черв'яки виповзають з-під землі на поверхню, пов'язано це з тим, що вода склеює частки землі, і між ними не залишається повітря. Щоб отримати необхідний кисень, черви повинні піднятися на поверхню.
5
Для перевірки дихання дощового хробака можна провести нескладний експеримент: в банку насипається земля, зверху укладається кілька черв'яків. Через короткий час черви зариються в землю, але якщо полити землю водою, вони піднімуться на поверхню. Аналогічним чином дихають все кільчасті черви - за допомогою шкіри, всією поверхнею тіла.