Хвороба Паркінсона: профілактика та лікування.

Хвороба Паркінсона (ідіопатичний паркінсонізм) - це хронічне прогресуюче захворювання, при якому поступово руйнуються нервові клітини головного мозку. Ця хвороба викликає мимовільне тремтіння кінцівок, порушення координації і мови, м'язову скутість, а також труднощі в пересуванні. Вперше дане захворювання описав в 1817 році британський лікар Джеймс Паркінсон у своєму «Есе про дрожательном паралічі».

Хвороба Паркінсона: загальні відомості

Залежно від причини розвитку захворювання розрізняють первинний (ідіопатичний) і вторинний (симптоматичний) паркінсонізм. Первинний паркінсонізм, що становить 75-80% від усіх випадків захворювання на цю недугу, являє собою хвороба Паркінсона. Схильність до розвитку цього захворювання може передаватися у спадок. Вторинний паркінсонізм, або синдром Паркінсона, розвивається на тлі різних захворювань і патологічних станів .Болезнь Паркінсона відноситься до числа найбільш поширених нейродегенеративних захворювань. Від цієї хвороби страждає 1 з 100 чоловік у віці від 60 років. Найчастіше хвороба Паркінсона вражає літніх людей, яким більше 55 років. Приблизно 10% з усіх хворих - це молоді люди, яким менше 40 років. Іноді хвороба Паркінсона зустрічається у дітей і підлітків, в цьому випадку захворювання називається ювенільний паркінсонізм Ханта.

Хвороба Паркінсона: причини

Точні причини цього захворювання до кінця не вивчені. Медики вважають, що появи та прогресування хвороби Паркінсона можуть сприяти 3 основних фактори. Насамперед, це вікові зміни і генетична схильність (спадковість), проте захворювання може розвинутися і під впливом несприятливих умов навколишнього середовища. Також існує кілька інших причин, які можуть призвести до виникнення хвороби Паркінсона: - черепно-мозкові травми; - атеросклероз судин головного мозку; - вірусні інфекції; - перенесений енцефаліт; - пухлини головного мозку; - тривалий прийом деяких медикаментозних препаратів (наприклад, нейролептиків) та ін.

Хвороба Паркінсона: ознаки і симптоми захворювання

Серед симптомів хвороби Паркінсона називають: - тремор (мимовільне тремтіння кінцівок); - повільні рухи; - нерухомість рук при ходьбі; - шаркающая хода; - утруднення або відсутність мімічної активності; - порушення координації; - специфічна зігнута поза; - підвищена м'язова скутість; - тремтячий голос, неголосна мова, бурмотіння; - Труднощі при ковтанні; - короткочасна нездатність рухатися («застигання»); - хронічна депресія; - занепад сил і відчуття спустошення; - дисфункція сечового пузиря.Сімптоми хвороби Паркінсона наростають повільно, а тому в початковій стадії захворювання вони можуть залишитися непоміченими. На початковій стадії захворювання у хворого відзначається легке тремтіння пальців однієї руки. Пізніше воно переходить на другу руку, а з часом починається тремтіння нижніх кінцівок.
Тремтіння рук іноді нагадує перекочування невидимих пігулок, монет або кульок.
Чим більше часу проходить з моменту початку хвороби, тим більше проявляється нових симптомів. З'являється незручність і сповільненість рухів, виникають порушення координації. Ригідність м'язів нижніх кінцівок викликає порушення ходи і призводить до утруднення виконання самих звичайних дій. Часто спостерігається ригідність м'язів шиї, сковуючи деякі двіженія.Речь хворого стає монотонної, тихою, без модуляцій, зі схильністю до загасання в кінці фрази. Важка форма захворювання відрізняється втратою рівноваги. На пізніх стадіях розвитку цієї хвороби проявляються порушення ковтання їжі і слиновиділення. Невеликий відсоток пацієнтів страждає недоумством, на яке вказують нездатність зосередитися і уповільнене мислення. На пізніх стадіях у хворого може наступити повна знерухомлених тіла.

Хвороба Паркінсона: діагностика та лікування

При хворобі Паркінсона необхідно почати лікування якомога раніше, а тому при першій появі симптомів потрібно звернутися до лікаря-невропатолога. Для діагностики цього захворювання людини направляють на електроміографію, що дозволяє визначити причину тремору, а також виключити м'язові захворювання. Для діагностики порушень мозкової діяльності проводиться електроенцефалографія.Самое важливе в лікуванні синдрому Паркінсона вважається використання ліків, під впливом яких припиняється відмирання нервових клітин - нейронів. Зазвичай лікування починають з призначення медикаментозних засобів, які містять дофамін, що забезпечує життєдіяльність нейронів головного мозку. Такі препарати покликані компенсувати недостатність вироблення в організмі власного дофаміну. Зазвичай пацієнт приймає подібні препарати протягом усього життя. Однак деякі хворі не відчуває поліпшення від медикаментозних засобів, тому їх лікують за допомогою нейрохірургічного методу. Хоча після операції повного одужання не настає, пацієнти вже можуть адаптуватися до звичайного життя. До нових методів лікування даного захворювання відноситься застосування стовбурових клітин, які потім перетворяться в нейрони. За результатами проведених лабораторних дослідів з'ясовано, що цей метод дозволяє знизити симптоматику цього захворювання до 75%. При лікуванні хвороби Паркінсона використовують і народні засоби. Для стимуляції мозкової діяльності корисно пити свіжий сік листя шпинату, який потрібно вживати 2 рази на день перед прийняттям їжі. Вважається, що симптоми даного захворювання дозволяє зменшити і прополіс. Його слід жувати 1 раз на день. Добре діє відвар з 1 частини квіток ромашки, 1 частини шавлії і 2 частин кореня валеріани.

Хвороба Паркінсона: перебіг і прогноз

На сьогоднішній день хвороба Паркінсона вважається невиліковною. Поки не створені лікарські засоби, здатні відновлювати структуру мозку. Тривалість життя при даній патології залежить від стадії, в якій було розпочато лікування. Проте хворі вкрай рідко проживають 10 років після початку їхнього лікування.
Лікування в початковій стадії захворювання дозволяє істотно зменшити вираженість симптомів, а також сповільнити прогресування хвороби.
Хвороба Паркінсона - повільно, але неухильно прогресуюче захворювання. З часом симптоматика пацієнтів погіршується, поступово приводячи хворих до інвалідності. Виняток становлять деякі форми захворювання, які обумовлені лікарськими інтоксикаціями. У цьому випадку при відміні препаратів можливе поліпшення стану.

Профілактика хвороби Паркінсона

Курці, а також любителі кави і кофесодержащіх напоїв практично не схильні до хвороби Паркінсона. Механізми подібних явищ повністю не з'ясовані. Реальною профілактики хвороби Паркінсона не існує. Слід враховувати фактори, які можуть призвести до розвитку цього захворювання. Наприклад, спровокувати виникнення даної патології може вживання токсичних речовин, а також надмірний прийом лікарських препаратів, наприклад, нейролептиків. Також до хвороби Паркінсона можуть привести черепно-мозкові травми. Знизити ризик появи хвороби Паркінсона дозволяє ведення активного та здорового способу життя, виключення впливу на свій організм негативних екологічних факторів, своєчасне лікування інфекційних захворювань, постійна розумова і фізична активність.