Властивості і застосування мати-й-мачухи.

Латинська назва мати-й-мачухи - Tussilago farfara L. - походить від слів tussis («кашель») і ago («виводити», «приводити в рух»). Російська назва рослини пов'язано з особливостями будови листків: нижня частина їх тепла, м'яка і пухнаста («мати»), а верхня - холодна і гладка («мачуха»).

Мати-й-мачуха: особливості виростання й корисні речовини

Мати-й-мачуха - багаторічна рослина сімейства складноцвіті. Воно має жовто-золоті квіти і широке листя серцеподібної форми, які використовують в лікарських цілях. Мати-й-мачуха любить вологий грунт лісових полян, осушених боліт і сміттєвих звалищ, Виростаючи на глинистих ґрунтах, в ярах, по берегах рек.Цветущее рослина мати-й-мачухи дуже нагадує кульбабки. Відрізнити їх можна по стеблу-цветоножке: у кульбаби він зелений, пружний і гладкий, а у мати-й-мачухи покритий бурими лусочками. Квітки мати-й-мачухи заготовляють напровесні під час цвітіння, тоді як молоде листя, які можуть входити до складу грудного і потогінний зборів, - після осипання насіння.
Листя рослини містять слизові речовини, інулін, гіркий глікозид туссилягин, дубильні речовини, каротиноїди, сапоніни і стерини, танін, а також аскорбінову, яблучну, винну і галлову кислоти і мінеральні солі.

Лікарська дія рослини мати-и- мачуха

Мати-й-мачуха вживається як відхаркувальний, протизапальну і знезаражуючий засіб при захворюваннях дихальної системи. Вона викликає розрідження густого секрету, діючи обволакивающе при кашлі, хрипоті, катарі бронхів, запаленні зіва і легких, бронхіальній астмі.

Мати-й-мачуха в народній медицині

Настої і відвари мати-й-мачухи застосовуються в народній медицині при артриті, алергії, застуді та грипі, міозиті, зубного болю і запальних процесах ротової порожнини, виразковій хворобі шлунка і шлунково-кишкових захворюваннях, а також при хворобах сечового міхура, нирок, серця і розладах нервової системи. Зовнішньо рослину може застосовуватися при шкірних захворюваннях, фурункулах, опіках, виразках, маститі, як засіб проти лупи та випадіння волосся.
Лист мати-й-мачухи, прикладений гладкою стороною до голови, допомагає зменшити біль при температурі.

Протипоказання і заходи обережності

Алкалоїди, що містяться в листі мати-й-мачухи, роблять негативний вплив на печінку, тому препарати на основі цієї рослини не рекомендується приймати тривалий час і у великих дозах. Вони повністю протипоказані при хворобах печінки, жінкам з затримкою менструального циклу, під час вагітності та в період лактації.