Кавоманія - залежність від кави.

Поряд з чаєм, кавою - один з найпопулярніших у світі напоїв. Є люди, які не мислять свого ранку без чашечки кави, а інші навіть п'ють його кілька разів на день. Медицина все ж говорить про те, що зловживати цим бадьорить напоєм не варто.
Офіційно кофеїн наркотиком не рахується. Проте лікарі визнають: наркотична залежність від нього існує так само реально, як і залежність від куріння чи алкоголю. Кофеїн відносять до групи речовин пуринових алколоидов, здатних надавати помітний вплив на нервову систему. Про наявність кофеіноманіі можна говорити у випадку, якщо є і фізична, і психологічна залежність, - так кажуть лікарі. Серед схильних їй людей більше любителів кави, ніж чаю.

Симптоми кавоманії

кавомани легко впізнати - він починає свій день з чашечки цього напою, що бадьорить, при цьому може обходитися без сніданку. Також він може пити каву при кожному прийомі їжі, вживаючи 4-5 або більше чашок на день. Такі люди - завсідники кав'ярень. При необхідності відмовитися від кави вони відчувають синдром відміни, серед симптомів якого - дратівливість, проблеми з концентрацією, перепади настрою, сонливість і навіть запори.
Вважається, що письменник Оноре де Бальзак рано помер через зловживання кави, що призвело до хвороби серця. Він випивав до двадцяти чашок в день.

Наслідки

За словами лікарів, вживання чотирьох і більше чашок кави на день несе небезпеку для здоров'я. Але нерідко у людей виникають проблеми вже від двох-трьох чашок. З'являється безсоння, тривожність, плутанина в думках, тремтіння в руках і ногах, пітливість, перепади тиску, тахікардія. Кавоманія чревата зневодненням організму, раннім утворенням зморшок і сухістю шкіри, роздратуванням кишечника. З останнім фактором пов'язаний невеликий проносний ефект напою. Серед лікарів є думки про те, що кава вимиває з організму кальцій і призводить до інших негативних наслідків.
Однозначних офіційних даних про всю користь чи шкоду кави поки немає. Тим не менш, всі фахівці сходяться в тому, що в його вживанні важливо знати міру.

Рішення

Щоб не виникало звикання до кави, фахівці радять пити його не з ранку, а в післяобідній час, коли людина відчуває себе більш енергійним. Також слід відмовитися від щоденного вживання даного напою, а частіше пити трав'яні чаї і чисту воду. Якщо організм звикає до кофеїну, то вимагає поступового збільшення кількості цієї речовини. І людина, сам того не помічаючи, стає залежним від кави. Це відбувається ще швидше, якщо діяльність пов'язана з великим і частим напругою фізичних і психічних сил. Тому важливо нормалізувати режим роботи і відпочинку, забезпечити собі достатній сон і намагатися менше піддаватися стресу, щоб не було спокуси вдатися до допомоги стимуляторів.