Як поводитися в судовому засіданні.

В останні роки питання, пов'язані з участю громадян у судових засіданнях, стали популярні. Дуже часто в спеціальних телепередачах розглядаються вигадані історії, які стають предметом судового розгляду. Особливості сучасної дійсності не виключають і вашої участі в реальному розгляді судом цивільного або кримінальної справи. Але не всі знають, як правильно вести себе в суді.
Інструкція
1
Складіть для себе перше уявлення про особливості судового процесу. Тих, хто бере участь в засіданні суду, прийнято іменувати сторонами. Розрізняють відповідача, позивача, свідків у справі, третіх осіб і так далі. Залежно від категорії підлягає розгляду справи процес може бути цивільним або кримінальним. Всі сторони процесу мають специфічні обов'язки і права, але є й універсальні правила поведінки, яких слід дотримуватися всім учасникам судового засідання, незалежно від їх статусу по конкретній справі.
2
Поставтеся до суду і його посадовим особам з повагою і пошаною, але без страху. Нерідко доводиться спостерігати громадян, які з острахом входять в будівлю суду, вважаючи, що тут їх нічого доброго чекати не може. Але будь-який суд - це всього лише державна установа, яке покликане виносити справедливі рішення у кримінальних і цивільних справах з урахуванням вимог закону.
3
Грунтовно підготуйтеся до судового засідання. Вам необхідно до початку процесу в точності знати, з якою метою і в якості кого ви є в суд. Визначте для себе, які пояснень ви станете давати в суді, про що будете говорити. Рекомендується перед засіданням вивчити письмові документи, що мають відношення до даної справи.
4
Будьте пунктуальні. З'явитеся на судове засідання вчасно. Судова повістка завжди містить точну вказівку на час і місце, де проводяться слухання у справі. Якщо ви спізнюєтеся на засідання, то тим самим даєте зрозуміти, що не надто шанобливо ставитеся до суду. У разі запізнення або неявку з поважної причини надайте судді через його помічника документальне підтвердження того, що причина є значущою.
5
Дотримуйтесь в судовому засіданні етичні норми. Процес проведення слухань у справі чітко регламентований. Вам не можна вставати і виходити із залу, коли вам цього захочеться. Слід виключити з поведінки вигуки з місця, сварки з іншою стороною у справі. Ці та інші прояви неповаги до суду тягнуть за собою передбачену законом відповідальність, аж до накладення штрафу або видалення з залу суду.
6
Відповідаючи на питання в судовому засіданні, будьте коректні і стримані. Намагайтеся не йти убік від предмета розгляду. Це заважає судді розбиратися в особливостях ситуації і затягує судовий процес. Будьте правдиві, передавайте суду тільки факти, відокремлюючи їх від свого або чужого думки. Якщо ви є свідком у справі, завжди пам'ятайте, що для вас існує відповідальність за дачу неправдивих свідчень в суді.