Ожиріння у дітей.

Актуальною проблемою по всьому світу є ожиріння у дітей і підлітків. Особливо гостро це захворювання поширене в розвинених країнах. При стрімкому ритмі життя люди звикають готувати їжу з напівфабрикатів, харчуватися швидко, «на ходу» і привчають до цього своїх нащадків. Тому число страждаючих зайвою вагою хлопців неухильно зростає. Батькам слід знати про профілактику, причини та можливості лікування цієї хвороби.

Причини ожиріння у дітей

У Росії за статистикою 30% дітей у віці від 5 до 7 років мають вагу, що перевищує норму. Зовнішньої і найсуттєвішою головною причиною ожиріння є незбалансоване харчування дітей. Багато молодих мам з самого народження переводять своїх малюків на штучне вигодовування. Але вчені з'ясували, що вигодовування немовлят штучними сумішами підвищує ймовірність розвитку ожиріння у дітей в підлітковому віці. Батьки, привчають своїх дітей до шкідливої їжі типу «фаст-фуд», чіпси, лимонад, а також до надмірного вживання солодощів, піддають їх небезпеки придбати зайву вагу. Посилює проблему малорухливий спосіб життя. Найчастіше діти вже з дошкільного віку подовгу грають у комп'ютерні ігри, дивляться телевізор і мало грають у рухливі ігри на свіжому повітрі. Таким чином молодий організм не витрачає то кількість калорій, яке вживає. Ці два фактори можуть викликати алиментарное ожіреніе.Нельзя виключати і внутрішню причину ожиріння, тобто природні фактори. Якщо один з родичів страждає ожирінням, то дитина може генетично мати від нього схильність до повноти. Також можуть впливати і різні ендокринні захворювання, пов'язані з наднирковими, щитовидною залозою, яєчниками і гіпофізом. Таке ожиріння називається ендокринною.
Однією з причин накопичення зайвого жиру в організмі є психологічна. Якщо дитина звикла «заїдати» свої труднощі великою кількістю смачної їжі, ризик розвитку у нього ожиріння посилюється.

Наслідки ожиріння у дітей

Діти, які страждають ожирінням, в першу чергу піддаються ризику виникнення різних захворювань: діабету, астми, ранньої статевої зрілості, інфекцій шкіри, гіпертонії, хвороб шлунково-кишкового тракту, ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда та багатьох інших . Крім того юні «товстуни» як правило, терплять насмішки з боку однолітків. У зв'язку з цим у багатьох з них розвиваються занижена самооцінка, тривожність; деформуються риси характеру. Вони можуть недостатньо успішно проявляти себе у навчанні, уникати спілкування з однолітками. Все це в результаті може призвести до депресії, яка дуже небезпечна для психічного розвитку дитини.

Як визначити ожиріння у дитини

Візуально або за фото визначити наявність зайвих кілограмів у дитини неможливо. Тому що на деяких етапах свого розвитку діти і підлітки можуть мати перевищення ваги, особливо девушкі.Можно встановити індекс маси тіла за таблицями. У них вказаний вік дитини, вага тіла і центів, які вказують середній процентне співвідношення дітей, що мають масу тіла менше, ніж значення маси тіла у графіку. Наприклад, при масі тіла між 85 і 95 центилей діти і підлітки потрапляють в групу ризику розвитку ожиріння. А якщо число перевищує 95, то дитина, швидше за все, страждає від зайвої ваги. Ступінь ожиріння визначається при консультації з лікарем. Зазвичай це порівняльний аналіз ваги дитини з середньостатистичною нормою.
Найточніше можуть визначити наявність зайвої ваги у дитини тільки педіатри. Вони зможуть взяти до уваги конституцію дитини, її зростання, м'язову масу і кісткову структуру.

Лікування ожиріння у дітей

Після з'ясування причин ожиріння дитини батьки повинні вжити заходів для одужання дитини. Для цього всій родині необхідно дотримуватися здорової дієти, збагаченої необхідними мікроелементами і вітамінами; обмежити вживання шкідливої їжі та харчування поза домом. Їжа не повинна бути елементом заохочення чи покарання. Необхідно контролювати кількість їжі, що з'їдається за день дитиною. Тобто годувати дитину можна часто, але невеликими порціями. Потрібно привчати дітей приймати їжу не поспішаючи, ретельно пережовуючи кожен шматок. Ні в якому разі не можна критикувати дитину за зайву вагу.
Лікування ендокринних захворювань, що є причиною ожиріння дитини, є найважливішим завданням батьків на шляху до нормальної ваги дитини.
Треба стежити за тим, щоб дитина регулярно відчував фізичні навантаження, частіше грав на вулиці. У колі сім'ї це робити набагато цікавіше. Можна залучати дітей до виконання нескладних домашніх і сільськогосподарських робіт. Корисно разом ходити в походи, грати в рухливі ігри, займатися щоденними спортивними вправами. Головне, щоб ці заняття приносили дитині позитивні емоції. Мета батьків - не втрата кілограмів за всяку ціну, а поступова зміна способу життя і харчування всіх членів сім'ї для поліпшення здоров'я.
Лікарські препарати та хірургічне втручання до дітей зазвичай не застосовуються, оскільки наслідки їх впливу на дитячий організм до кінця не вивчені.

Профілактика ожиріння у дітей

Саме батьки є зразком для наслідування дитині з перших його днів його народження. Тому сім'ї спочатку треба дотримуватися активного і здорового способу життя. Крім того, подружжю треба позбавлятися від шкідливих звичок ще до появи дитини: прийом їжі перед телевізором, довге перебування за комп'ютером, зловживання жирними і смаженими блюдамі.Здоровие діти зазвичай інтуїтивно відчувають насичення. Тому не треба змушувати їх доїдати до кінця, аби тарілка виявилася порожньою. Батьки, сидячи за столом разом з дітьми, повинні привчати дитину їсти, не поспішаючи. Не варто ставити під заборону солодощі, а просто обмежити їх вживання. Рясне обжерливість також не йде на користь нікому, навіть в празднікі.Позітівний клімат у сім'ї, взаємна підтримка її членів сприяють гармонійному психічному розвитку дитини, а отже гарному травленню і здоровому апетиту.