Як виховувати дитину 3 років.

Вік 3 роки є найважливішим періодом формування особистості. Багато мам і тата переживають загострення відносин з дитиною, труднощі звикання малюка до дитячого саду. Діти потребують тепер не тільки в компанії батьків, але і в перевесниках, освоюють ігри за правилами. Батькам варто знати про всі «підводні камені» виховання в цей нелегкий етап життя малюка.
Інструкція
1
Для дітей 3 років властиво бути рухливим і цікавим. Щоб забезпечити своєчасне розвиток малюка, йому треба грамотно організовувати дозвілля. Акцентуйте увагу на іграх, розвиваючих дрібну моторику пальчиків рук, так як це безпосередньо пов'язано з формуванням мозку дітей. Це можуть бути нехитрі пристрої з конструктора, складання картинок з кубиків, мозаїки або пазлів, ігри на виконання нескладних рухів у відповідь на слова дорослого, розучування віршів, спільне з батьком виготовлення поробки, малювання, рольові ігри в дочки-матері, доктора і т. д. Щодня приділяйте час для загального фізичного розвитку дитини. Це рухливі ігри, заняття зарядкою, піші прогулянки, катання на роликових ковзанах та велосипеді під наглядом дорослого. Дитина 3 років потребує компанії однолітків. В цьому віці його корисно влаштовувати в дитячий сад. Якщо такої можливості немає, намагайтеся, щоб дитина вчилася спілкуватися з ровесниками на прогулянці, влаштовуйте дитячі свята.
2
Розвиток дитини 3 років протікає правильно, якщо він володіє певними вміннями і навичками. Батькам не треба виконувати за нього ті дії, які той може робити самостійно. Особливо якщо це стосується самообслуговування: одягання, роздягання, прийому їжі, гігієнічних процедур, туалету. Максимально використовуйте здатність маленьких дітей до наслідування. Нерозумно вчити дитину прибирати після себе іграшки, якщо тато не навчився складати свій одяг у шафу, а мама залишає брудний посуд на столі після їди. Малюк в 3 роки з задоволенням допомагає батькам у домашніх справах. Природно, у нього поки не все добре виходить. Важливо не відбити дитяче бажання трудитися. Тому ні в якому разі не можна лаяти за невміле виконання справи, інакше праця перетвориться на кару.
3
Подбайте про безпеку дитини, перш ніж він піде в дитячий сад. Він повинен знати своє прізвище, ім'я, по батькові та прізвища своїх батьків, а також свою адресу. Заохочуйте його розповіді про своє життя: що він їв, чим займався, з ким грав. Привчіть його, що йти до незнайомих людей не можна, навіть їли вони пропонують солодощі, іграшки та інше. Навчіть мити руки перед їжею, правильно поводитися за столом, користуватися носовою хусткою, вітатися і прощатися. Враховуйте, що культурній поведінці в суспільстві дитина також вчиться у батьків. Важливо, щоб дитина заздалегідь навчився ділитися своїми іграшками, грати за правилами, постояти за себе. Малюків ще до 3 років рекомендується привчити до слова «Не можна». Тобто дитина повинна чітко знати, що не можна все, що небезпечно: включати електроприлади, виходити одному з дому, брати сірники і т.д.
4
У дитини приблизно у віці 2,5 - 3,5 років настає криза. Це проявляється у прагненні до самостійності: бажанні домогтися свого, зробити все навпаки; непідкорення дорослим. Батькам треба розуміти, що цей перехідний період необхідний дітям для розвитку волі і самолюбства. Важливо зберегти з дитиною хороші стосунки. Щоб пом'якшити кризу 3 років у дітей, необхідно заздалегідь привчити малюка до режиму дня. Це послабить боротьбу дитини за виконання звичайних справ: одягання, прийом їжі, відхід до сну і т.д. Використовуйте здатність дитини в цьому віці швидко переключатися з одного виду діяльності на інший. Тобто замість того, щоб протистояти малюкові, можна відвернути його увагу на щось цікаве і приємне. Поводьтеся з малюком, як з рівним собі: намагайтеся радитися з ним, дозволяйте робити багато чого самостійно. Але ні в якому разі не можна дозволяти малюкові все, що завгодно, керуючись шкідливим принципом: «Чим би дитя не тішилося, аби не плакало». Криза 3 років зазвичай проходить протягом 1 року.
Зверніть увагу
Діти потребують підтримки і справедливою похвалі. Якщо дитина погано помив чашку, мамі краще похвалити його, а потім непомітно від малюка доробити справу.
Корисна порада
Дозвольте дитині робити вибір. Наприклад, запитайте: «Ти іграшки будеш прибирати зараз або перед сном?». Частіше перемикайте увагу дитини, щоб відволікати його від прояву примх і впертості.