Симптоми і лікування агорафобії.

«Агорафобія» походить від двох давньогрецьких слів: agora - ринок, площу і phobos - страх. Під цим терміном в широкому сенсі розуміють боязнь відкритих просторів, великого скупчення людей та інших подібних ситуацій, з яких не можна вийти, не привертаючи до себе уваги, в разі раптового нападу паніки.

Типові ситуації, що викликають страх при агорафобії

Для людей, які страждають агорафобією, зазвичай важкі такі ситуації, як стояння в черзі, поїздка на автобусі або іншому виді транспорту, знаходження в середині довгого ряду в кінотеатрі , проходження широкій площі або безлюдній вулиці без поводирів. Фобические обставини можуть супроводжуватися дискомфортом або навіть нападами паніки. Найчастіше даний розлад істотно ускладнює життя, змушуючи людини довго залишатися вдома або в інших безпечних точках і відмовлятися від повноцінного соціального життя.
Агорафобія може бути наслідком емоційних травм і супроводжувати інші нервові розлади.

Чим викликається тривога при агорафобії

Тривога при агорафобії пов'язана з перебуванням і пересуванням поза домом, знаходженням в натовпі або громадських місцях, поїздкою в транспорті (посилюється укачиванием), одиночної прогулянкою по відкритих просторів або по жвавих вулицях. Занепокоєння викликається зазвичай страхом публічної ганьби у разі панічного нападу або безпорадного поведінки.
Почуття страху наздоганяє людини з агорафобією, коли він відчуває себе в пастці, далеко від зони комфорту і не може контролювати навколишнє середовище.

Боязнь відкритих просторів: симптоми

Насамперед для агорафобії характерні приступи сильної тривоги при попаданні в некомфортну ситуацію або тільки при думці про те, що це належить. Напад триває в середньому 10-15 хвилин. У цей час у хворого сильно частішає пульс і частота дихання, він потіє, тремтить і не здатний контролювати свої емоції. Можливо також відчуття страху смерті.

Критерії діагностики

Для діагностування розладу виділяють три основних критерії. По-перше, тривога укупі з іншими психологічними і вегетативними симптомами повинна бути виражена первинно, а не бути наслідком маячних ідей або нав'язливих думок. По-друге, почуття страху повинно виникати в типових для агорафобії обставинах: у натовпі, громадських місцях, при пересуванні поза домом. І третій діагностичний критерій - це уникнення фобічних ситуацій.

Лікування агорафобії

Різновид поведінкової психотерапії, спрямованої на лікування розлади, полягає в навмисному відтворенні лякаючих ситуацій. Людині необхідно занурюватися саме в ті ситуації, яких він боїться, і не уникати їх, поки у міру звикання тривога не почне поступово знижуватися. Головна умова для ефективності терапії - це серйозне і наполегливе бажання людини допомогти себе.Прі відсутності спрямованого лікування агорафобія може посилюватися, слабшати або навіть зникнути зовсім. В останньому випадку найімовірніше припускати, що людина сам знайшов для себе якусь форму поведінкової психотерапії. Оскільки тривога часто має коріння у внутрішніх конфліктах, у багатьох випадках буває корисна психотерапія, покликана виявити психологічні причини розладу. Якщо агорафобії супроводжує депресія, можливе застосування антидепресантів.