Як видобувається нафта.

У сучасному світі нафта - головне джерело палива, її значення для світової економіки неможливо переоцінити. У давнину нафти було так багато, що вона вільно просочувалася крізь гірські породи, і люди просто збирали її на поверхні, тепер же відомі родовища вичерпуються одне за одним, і інженерам доводиться придумувати головоломні способи видобутку нафти з найбільш недоступних місць.
Інструкція
1
Нафта накопичується в природних підземних резервуарах, які називають родовищами нафти. Такі резервуари являють собою пористу породу, яка знаходиться в оточенні непроникних порід. Найбільш поширений тип нафтового резервуару - пласт пісковика, оточений глиняними породами. Непроникні породи не дають нафти витекти з пористого резервуара. Зазвичай в резервуарі присутня не тільки нафта, найчастіше у верхній частині породи розташовується газ, під ним нафту, а в нижньому шарі вода.
2
Перший етап нафтовидобутку - геологорозвідка. Сучасні геологорозвідувальні методи дозволяють визначити точні межі родовища, його склад і кількість нафти у ньому. На основі отриманих в ході геологорозвідувальних робіт даних приймається рішення про рентабельність розробки родовища і про способи видобутку нафти в даному місці.
3
Існує три основних способи видобутку нафти з родовища - фонтанний, компресорний і насосний. Кожен метод передбачає буріння свердловини, через яку відкачуватиметься нафту з резервуару. Свердловини можуть бути різної товщини - від 10 сантиметрів до метра - і різної глибини. Дуже рідко нафта залягає на глибині декількох десятків метрів, по крайній мірі зараз всі близькі до поверхні родовища вичерпані. У Росії нафтові свердловини мають глибину від 1 до 5 кілометрів.
4
Найпростіший спосіб видобутку нафти - фонтанний, він вимагає найменшої кількості обладнання, але, на жаль, доступний тільки в деяких родовищах і тільки на першому етапі нафтовидобутку, коли тиск в нафтовому резервуарі настільки високо, що нафта самостійно фонтанує через пробурену свердловину на поверхню.
5
Найбільш специфічним і дорогим методом нафтовидобутку є компресорний, він полягає у закачуванні в нафтовій резервуар повітря або газу під тиском: у результаті підвищення тиску в резервуарі нафту починає виходити на поверхню. Цей метод має ряд переваг - відсутність рухомих частин в нафтовидобувній установці, висока ефективність, простота управління, але занадто висока ціна устаткування для цього методу робить його в багатьох випадках нерентабельним.
6
Насосний метод - найпоширеніший, з його допомогою видобувають близько 85% нафти. Нафта в цьому випадку доставляється на поверхню за допомогою різних насосів, в кожному випадку підбирається насос, який відповідає вимогам даного родовища.