Лікарські властивості меліси.

Лікарська рослина меліса добре знайоме навіть тим, хто не використовує засоби і рецепти народної медицини. Її листя мають приємний смак і аромат, злегка нагадує лимон, тому їх додають у трав'яні і звичайні чаї. Як корисне людині рослина, що володіє і лікувальними властивостями, меліса культивується вже давно, тому зустріти її можна не тільки в лісі, але і на дачних ділянках.

Опис меліси

За латині це рослина називається Matricaria recutita, а в народі вона відома як лимонник, лимонна м'ята або лимонна трава. Чотиригранні стебла зібрані в кущі, висота яких може перевищувати 1 м, листя - яйцевидні, пильчато-городчатиє з помітною опушкою. Цвіте меліса все літо зібраними в кільця суцвіттями синювато-білого або блідо-рожевого, або лілового кольору. Розмножується плодами - горішками чорного кольору, які можна висівати через 3 роки після дозрівання. У народній і традиційній медицині застосовують квіти і листя меліси, в яких містяться каротиноїди, вітамін С, кавова, урсулова і олеаноловая кислоти, дубильні і гіркі речовини і ефірне масло. Особливо багато останнього в плодах рослини - до 20%.

Застосування меліси в медицині

Назва меліса походить від грецького слова, в перекладі означає «бджола» - ще древнім грекам було відомо, що аромат ефірного масла, яке містить рослина , здатний відлякувати бджіл. Але і як лікарська рослина меліса застосовується вже більше 3 тисяч років, її згадка можна зустріти в працях знаменитого ескулапа Авіценни, який поряд з Гіппократом Cчитается основоположником медицини. Перераховуючи корисні властивості меліси, Авіценна казав, що її настойки і відвари здатні подарувати бадьорість духу і зміцнити організм, допомагають при неприємному запаху з рота і служать профілактичним засобом для роботи мозку.
До протипоказань для прийому препаратів меліси відноситься індивідуальна непереносимість. Тим, хто страждає на виразку шлунка та печінковою недостатністю слід приймати їх тільки за рецептами.
Вміщені в мелісі каротиноїди (до 7 %) дозволяють використовувати її і в традиційній медицині для виробництва лікарських препаратів, що призначаються при гіпертонії, серцевому неврозі, астмі, для підвищення загального тонусу. Витяжка з плодів і квітів меліси використовується як засіб, що заспокоює нервову систему, допомагає від безсоння, збуджує апетит. Лікарські препарати на її основі застосовують для усунення головних болів при мігрені, а також кольок спровокованих скупченням газів в організмі.
Якщо використовувати мелісу в кулінарії, додавати її нарізані листя слід у вже готову страву, зберігаючи корисні властивості.
Відвар і водяна настоянка з листя меліси - відмінний засіб, що допомагає усунути блювотні позиви при токсикозах при вагітності. З цією ж метою вагітним рекомендують вживати в їжу свіже листя меліси. Їх можна додавати в салати і овочеві страви, а також використовувати їх як приправу для приготування страв з птиці, м'яса та риби.