Шкода вільних радикалів в організмі.

Останнім часом все частіше можна чути про негативний вплив на організм людини таких учасників природних хіміко-біологічних процесів, що відбуваються в ньому, як вільні радикали. Вони згадуються в численної рекламі лікарських препратов і біологічних добавок, що містять антиоксиданти, що нейтралізують ці страшні вільні радикали. Що ж собою являють ті й інші?

Що таке вільні радикали

У біо-хімічних процесах, безперервно відбуваються в організмі людини є органічні і неорганічні сполуки. До перших відносяться білки і ферменти, вуглеводи, ліпіди, гормони і нуклеїнові кислоти (ДНК і РНК), інші речовини, що утворюються в результаті процесів метаболізму. До других, неорганічним, можна віднести воду і кисень. Активні молекули кисню утворюються в організмі в результаті роботи дихального ланцюга, в ній беруть участь групи мітохондріальних білків, перетворюють кисень, що вдихається людиною в аденозинтрифосфорну кислоту - джерела енергії для клітин. Як побічний продукт цього процесу і утворюються активні форми кисню, які мають неспарений електрон, що притягає до себе інші атоми і молекули, викликаючи в організмі неконтрольовану ланцюгову реакцію. Вони володіють потужною окисної здатністю і називаються «вільними радикалами».

Чим небезпечні вільні радикали

Вільні радикали, так само, як і інші важливі сполуки, які генеруються в організмі, виконують певні фізіологічні функції: беруть участь у синтезі ряду біологічних регуляторів , контролюють процес скорочення стінок судин, стимулюють природну запрограмовану загибель клітин. Але, якщо починається ланцюгова реакція за участю вільних радикалів, яка може бути спровокована шкідливим зовнішнім впливом, починається процес їх неконтрольованого розмноження, в результаті якого можуть змінитися інформаційні зв'язки, що веде до зміни генетичного коду, порушення структури білків. Імунна система, яка контролює подібні мутації, розпізнає їх як аномалію і намагається знищити. Результатом цього є онкологічні захворювання, у тому числі лейкемія, а також порушення роботи серця: атеросклероз, інфаркт, інсульт та ін., Інших життєво важливих органів. Утворюються у великій кількості вільні радикали руйнують клітинні мембрани, службовці своєрідним захистом клітин, що призводить до накопичення рідини в організмі, наслідком чого є старіння. Крім того, змінюється і рівень вмісту кальцію, що також провокує виникнення порушень жізнедеятельності.Внешнім поштовхом, здатним стимулювати таку ланцюгову реакцію, може стати радіаційне або ультрафіолетове опромінення, проживання в екологічно небезпечних зонах, шкідливий вплив тютюнового диму і вихлопних газів. Медики вважають, що їжа, багата жирами, також може спровокувати збільшення кількості вільних радикалів в організмі.

Як нейтралізувати шкідливу дію вільних радикалів

Вчені давно займаються цим питанням, від вирішення якого залежить тривалість життя людини. Використання сильних антиокислювачів (антиоксидантів) - ось той засіб, який вони пропонують сьогодні. Випробувані на лабораторних тваринах, антиоксиданти дозволили збільшити тривалість їх життя на 40-50% .Організм людини здатний самостійно виробляти антиокислювачі, яких цілком вистачає, поки умови житті не пов'язані зі стресами і шкідливим впливом навколишнього середовища. До таких антиоксидантам відноситься протеїн глутатіон, який виробляється в печінці з амінокислот. Він здатний знижувати шкоду від дії наркотиків, куріння та радіаційного опромінення на організм, нейтралізує наслідки хіміотерапії в лікуванні онкологічних захворювань, виводить токсини, що потрапляють в організм разом з алкоголем, нейтралізує дію важких металів, що сприяє лікуванню у разі хвороб крові та печінки. Його дія починається ще до того, як вільні радикали можуть почати своє руйнівний вплив, глутатіон разом з селеном утворює фермент, який нейтралізує утворилася під їх дією перекис водню.
Найактивнішим аніокіслітелем, відомим на сьогоднішній день, є мелатонін, який виробляється шишкоподібної залозою головного мозку, але його вироблення в організмі починає знижуватися ще до статевого дозрівання.
До групи антиоксидантів, які людина може отримати разом з їжею, належать вітаміни: А, С і Е, бета-каротин, куензім Q10, мікроелементи: селен, цинк, цистеїн; гормони: мелатонін. Високими аніоксідантнимі властивостями володіють деякі рослини: гінко білоба, чорниця, витяжка з кісточок винограду, зелений чай, пророщені зерна сої та пшениці, свіжі овочі та фрукти.
Олігомерні проантоціаніди, що містяться в екстрактах виноградних кісточок і соснової кори, надають в 50 і 20 разів могутніше за своїм антиокислювальна дія, ніж вітаміни С і Е. відповідно.
Крім цього, є речовини, здатні підсилити антиокислювальна дія вітамінів і глутатіону, наприклад, альфа -ліпоевая кислота, яка також є важливим компонентом, що забезпечує вироблення ферментів, що перетворюють їжу в енергію.