Як вибратися з печери.

Спелеотуризм - найцікавіше заняття. Гроти, підземні озера, сталактити і сталагміти вразять вашу уяву. Однак не варто недооцінювати небезпеку таких подорожей. Навіть у невеликій печері можна заблукати.
Інструкція
1
Не панікуйте. Якщо ви зрозуміли, що заблукали, найголовніше в такій ситуації спокійно прийняти сей факт і морально підготуватися до майбутніх активних дій. Паніка не дозволить вам зібратися з думками. Якщо від страху забути про всі були орієнтирах, ситуація лише погіршиться.
2
Дійте згідно з планом. Якщо ви серйозно готувалися до подорожі, то повинні були заздалегідь скласти план дій при надзвичайних ситуаціях. Приміром, якщо втрачається людина, то який він повинен подати сигнал (світловий, звуковий)? Чи повинен він чекати групу або самостійно шукати вихід? Чи є можливість подати сигнал допомоги рятувальникам з-за меж печери?
3
Бажано, перед тим як відправитися в спелеологічне подорож оповістити туристичний клуб про місце, час і тривалості передбачуваної вилазки. Тому, якщо в призначений час ви не вийдете на зв'язок, почнеться пошукова операція. Ці речі мають бути заздалегідь обговорені між членами групи.
4
Визначте, що вся група знаходиться в зборі. Тільки переконавшись, що нікого не втратили можна робити які-небудь кроки з порятунку.
5
Постарайтеся згадати останнє місце, де ви рухалися згідно маршруту. Якщо у вас є карта, і ви пам'ятаєте час, коли ви перебували в якійсь конкретній точці, можна, враховуючи середню швидкість пересування приблизно обчислити відстань до потрібного місця. Якщо на шляху не було розвилок, то відшукати відомий відрізок шляху не складе великої праці.
6
Рухайтеся вздовж стін. Якщо у вас немає карти, і вас ніхто не шукатиме, то діяти потрібно в такий спосіб. Намацайте стіну і рухайтеся в зворотному напрямку. Неважливо скільки буде розвилок і поворотів, в кінцевому рахунку, до того чи іншого виходу ви виберетеся. Якщо печера не дуже великих розмірів, то довго блукати вам не доведеться.
7
При русі зосередьтеся на тому, щоб не спіткнутися і не отримати травму. Якщо печера велика, то рано чи пізно ви все одно виберетеся, але буде потрібно набагато більше часу. Посилайте по можливості світлові і звукові сигнали лиха. Є ймовірність, що їх виявлять, і вам нададуть допомогу.