Як правильно скласти бізнес-план.

Людина, що займається бізнесом, прагне до того, щоб його компанія процвітала. Для аналізу діяльності, виявлення проблем, пошуку альтернативних рішень необхідний грамотно складений бізнес-план. Це документ, в якому прописані відповіді на всі управлінські питання. Якщо ви хочете залучити інвесторів, ви обов'язково повинні скласти бізнес-план.
Інструкція
1
Бізнес-план складається з декількох частин - титульний аркуш, інформація про компанію, резюме, аналіз діяльності та ризиків, стратегічні рішення, виробничий і фінансовий план, додатки. Насамперед подумайте, що ви будете писати в даному документі, зробіть позначки в чернетці, наприклад, ви можете описати коротко проблеми, подумати про способи їх вирішення. Якщо у вас в організації є фінансовий відділ, при складанні бізнес-плану радьтеся з фінансистами, аналізуйте показники.
2
Почніть документ з оформлення титульного аркуша. Тут ви повинні вказати найменування компанії (згідно з установчими документами), контактні дані (адреса організації, телефон, факс, електронну пошту), ПІБ власників, дату створення бізнес-плану.
3
Наступний розділ - інформація про компанію. Опишіть історію створення компанії, позначте цілі і завдання, вкажіть сильні і слабкі сторони. В цьому ж розділі ви повинні описати методи ведення податкового і бухгалтерського обліку, описати виробничі та технологічні процеси.
4
Перед тим як перейти до складання маркетингової частини бізнес-плану, вивчіть ринок, виявите потенційних клієнтів, проаналізуйте роботу ваших конкурентів. Цей розділ слід починати саме з опису ринку збуту, наприклад, ви можете написати про склад і механізмі дії ринку, вказати ціни на продукцію та послуги. Також в даній частині документа ви повинні описати роботу своїх конкурентів, наприклад, як вони просувають товар, як виглядає їх продукція і т.д.
5
Після того як ринок вивчений, переходите до прогнозування. Пам'ятайте, що прогноз повинен бути складений помісячно, причому розбитий на 3 сценарії: реалістичний, оптимістичний і песимістичний.
6
У маркетинговій частині документа опишіть план просування товару. Ви повинні дати відповіді на такі питання: як люди дізнаються про ваш товар (послугу); яким чином ви будете продавати товар; скільки коштів ви готові виділити на рекламу; як виглядатиме ваша продукція.
7
У наступному розділі ви повинні описати виробничі потужності. Ваша мета - переконати інвесторів у тому, що підприємство буде рентабельним і прибутковим. Обґрунтуйте необхідні ресурси. Наприклад, якщо ви будете вказувати в цьому розділі наявні приміщення, обов'язково вкажіть умови оренди, переваги даного місця розташування. У цій же частині бізнес-плану ви повинні вказати витрати на сировину і матеріали, на оплату праці.
8
Далі вкажіть все, що стосується грошових коштів. Тут ви можете позначити передбачувані джерела фінансування, скласти кошторис витрат, надати інформацію про розрахунки по передбачуваному кредиту або займу, описати проект фінансових результатів і план руху грошових коштів.
9
Оцініть можливі ризики. Вони можуть бути пов'язані зі стихійним лихом, інфляцією, падінням попиту і т.д. Тут же опишіть заходи по їх запобіганню або ліквідації наслідків.
10
В додатку бізнес-плану ви можете включити такі документи, як результати маркетингових досліджень, висновків аудиторів, сертифікати на продукцію.