Як виник вираз "горе переможеним".

Люди використовують велику кількість крилатих виразів, повчальних і веселих, обнадійливих і грізних. Але рідко хто замислюється, які події привели до їх появи. Тим часом за кожним з них стоїть цікава історія.
Інструкція
1
У 387 році до н.е. галльські племена вторглися на Апеннінський півострів. Їх предводителем був вождь племені сенонов - Бренн, судячи з історичними свідченнями саме завдяки його розуму і спокою похід галлів спочатку був переможним. Опинившись в Північній Італії, галли без праці підкорили етрусків, що проживають там, і продовжили свій рух на південь. Нарешті, вони підійшли до міста Клузій, розташованому неподалік від Риму. Стривожені мешканці цього міста відправили послів до Риму з проханням захистити їх.
2
Римські влади спочатку не збиралися вступати в конфлікт з галлами і відправили до них парламентаріїв, намагаючись залагодити конфлікт мирним шляхом. Але Бренн заявив римлянам, що він буде брати все, що захоче по праву сильного. Така відповідь, звичайно, не влаштував римських послів, і вони вбили дрібного Гальського вождя, щоб показати, що війна неминуча. Незабаром війська галлів і римлян зійшлися в битві на річці Аллія. Досвідчений полководець Бренн безпомилково провів битву і розбив римлян наголову, доля Риму була вирішена, так як в ті часи він ще не мав потужних укріплень, був з ходу узятий галлами і розграбований.
3
Єдиним укріпленим місцем у місті був Капітолійський пагорб, там сховалися римські консули і добірні війська. Галлів так і не вдалося захопити це місце, тому довелося вступати в переговори, на яких Бренн зажадав у римлян 450 кг золота в обмін на мир. Консули прийняли рішення заплатити данину, але коли галли притягли для зважування золота власні гирі, які були явно важче, ніж було заявлено, представники Риму відмовилися від угоди, на що отримали історичний відповідь Брена - він кинув свій меч на чашу ваг і вигукнув: "Vae victis! ", тобто" Горе переможеним! », маючи на увазі, що у потерпілих поразка не може бути ніяких прав, і вони повинні змиритися зі свавіллям переможця.
4
Достовірно не відомо, як події розвивалися далі, але в римській історіографії прийнято вважати, що в цей же момент до міста наспів призначений диктатором воєначальник Камілл, що зібрав велике військо. Галли були розгромлені і видворено з території не тільки Риму, але й Італії.
5
Римляни відмінно засвоїли урок, піднесений їм Брено. Протягом наступних 800 років ніхто більше не зміг захопити Рим, а фразу «Горе переможеним» тепер використовували вже самі римляни, підкорювати один народ за іншим.