Психосоматика: погляд на причини хвороб.

психосоматика називається напрям у медицині, згідно з яким причинами фізичних захворювань вважаються психологічні чинники. Простіше кажучи, причиною виразки шлунка може бути невроз. А гіпертонічні кризи дуже часто обумовлені нейрогенними факторами.
Термін «психосоматика» може використовуватися і в іншому значенні, крім особливого погляду на причини хвороб. Психосоматичними в даному випадку називаються надумані захворювання. Вони можуть «з'явитися» у студентів-медиків, які вивчають різні хвороби. У процесі навчання абітурієнти знаходять у себе симптоми того чи іншого захворювання - тремтіння в м'язах, біль у сонячному сплетінні, здавлення в області серця, стукіт у вухах, сильні головні болі, ознаки ураження ендокринних залоз, уявні гіпертонічні кризи. При впливі на психіку може початися тремтіння рук, біль у шлунку, помилкове відчуття затвердіння шкіри.

Історичні корені психосоматики

Термін «психосоматика» виник не так давно, але при цьому дана теорія досить стара. Положення про єдність душі і тіла першим сформулював Гіппократ у вченні про темпераменти. На його думку, хвороба - це форма реакції людини на умови його життя. Саме від Гіппократа виходить переконання, що потрібно лікувати саме людини, а не хвороба.
Вчення про темпераменти ділить людей на чотири типи - холерик, флегматик, сангвінік і меланхолік. Гіппократ вважав, що перевага однієї з рідин - жовтої жовчі, лімфи або флегми, крові, чорної жовчі - створює темперамент.
Ще одним родоначальником психосоматичної медицини був Зигмунд Фрейд. Він стверджував, що психологічний конфлікт, витіснений у підсвідомість, проривається назовні у вигляді хвороби і створює припадки, паралічі, парези і т.п. Неврози Фрейд лікував методом вільних асоціацій. Пацієнт лягав на кушетку і розмовляв з психоаналітиком, спонтанним чином відповідаючи на запитання або слова лікаря. Таким чином виявляв себе психологічний конфлікт, який став причиною неврозу.
Невроз - це хвороба, розлад нервової системи в результаті впливу факторів, що травмують психіку. Є три види неврозів: неврастенія, нав'язливості, істерія. Разом з неврозом часто приходять різні фобії.

Сучасна психосоматична медицина

Одна з представниць нетрадиційної медицини, Луїза Хей , у своїх виданнях призводить таблицю психосоматичного значення захворювань. Алергія в цій таблиці представлена як заперечення власної сили і ознака того, що ви когось не виносьте. Комок в горлі свідчить про «проковтнутими» гніві, нездатності постояти за себе, творчій кризі. М'язові спазми оголюють опір новому, небажання йти вперед по життю. Шлункові хвороби означають тривалу невизначеність, почуття обреченності.Насморк, виділення з носоглотки трактуються як стримуваний плач, внутрішнє світовідчуття себе як жертви. Грибок - небажання розлучитися з минулим, застарілі переконання. Біль і хрускіт в шиї означає недолік гнучкості, впертість, небажання подивитися на проблему з іншого боку. Зуби символізують рішення. Проблеми з зубами мудрості означають, що ви не приділяєте потрібної уваги закладці міцного фундаменту майбутнього життя. Гнів, образа, бажання помститися загрожує болем від спазму в зведених щелепах. Нав'язливе прагнення гризти нігті вказує на самоїдство, ненависть до одного з родітелей.Еслі людина страждає від гіпертонії, значить, не вирішено безліч старих емоційних проблем. Якщо щось здавлює груди, заважає диханню, провокує напади задухи, бронхіальної астми, значить, має місце почуття пригніченості, боязнь життя, страх вдихати життя повної грудью.Леченіе такого роду хвороб Луїза Хей бачить у проголошенні позитивних афірмації - тверджень, що відображають новий погляд на життя. Наприклад, важке захворювання печінки, гепатит, що виник, згідно з вченням Луїзи, від страху, гніву і ненависті, піде при проголошенні таких тверджень: «Моя свідомість чисто і вільно. Я забуваю минуле і йду назустріч новому. Все йде добре ».