Очищення води з колодязя.

При відсутності централізованого водопостачання на дачній ділянці або в заміському будинку багато власників використовують колодязну воду. Тому якість води в колодязі має велике значення. Щоб воно залишалося високим, колодязь необхідно періодично чистити.

Коли колодязь потребує чищення

Оскільки, на відміну від свердловин, вода в колодязі не артезіанська, а надходить з водоносних шарів грунту, її очищення необхідно проводити кожні 2-3 роки, навіть в тому випадку, коли зовнішніх ознак забруднення не спостерігається. Частка його стінок і заміна природного фільтру-підкладки на дні необхідна в якості профілактичного заходу, що попереджає зараження грибком і надмірну заіленность.Прізнакамі, за якими колодязь потребує позапланової чищенню, є що з'явилася у воді дрібна суспензія. Каламутність може свідчити про те, що шви стінок потерли герметичність або донний фільтр вже не справляється з очищенням надходить знизу води. У тому випадку, коли колодязь виритий на нестійкому ґрунті, що провокує підйом рівня дна, його також необхідно почистити і поглибити. Усередині колодязя можуть з'явитися і глинисті відкладення, які свідчать про те, що може бути зруйнований глиняний замок, який роблять навколо оголовка. Якщо це так, колодязь необхідно почистити і реконструювати глиняний замок.Ізмененіе кольору води також повинно стати причиною тривоги, оскільки почорніння може свідчити про те, що в колодязь потрапила органіка, і почався процес гниття; поява зеленуватого відтінку - про розмноження водоростей і мікроорганізмів; жовтуватого - проникненні в грунтові води великої кількості залізистих домішок. Приводом потурбуватися чистотою води в колодязі має стати і поява неприємного смаку і запаху.
А ось пониження рівня води в колодязі найчастіше не є ознакою забруднення, швидше за все, це пов'язано з сезонними коливаннями або зміною рівня грунтових вод.

Методика чищення колодязя

Навіть якщо гирлі криниці завжди закрито спеціально виготовленої за його розміром кришкою, це не виключає попадання всередину органіки і бактерій, наслідком чого є слиз, покриває його стінки. Крім того, на дні цього гідротехнічної споруди накопичується мул і випадково потрапив сміття. Перед чищенням колодязь необхідно осушити за допомогою потужного насоса або помпи. Потім проводиться механічне чищення стін за допомогою спеціальних скребків і щіток, але при цьому не можна використовувати ніякі хімічні засоби, які потім можуть потрапити у воду. Очищені стіни необхідно обробити дезінфікуючими складами. Після цього видаляють сміття і мул з дна, закладають всі утворилися в стінах тріщини, перевіряють шви і стики, герметизують їх. На бетонні кільця встановлюють скріплюють скоби, що запобігають їх зрушення відносно один одного. На завершальному етапі необхідно замінити донний фільтр, що представляє собою шар гравію товщиною 15-20 см. Останнім часом для очищення і фільтрації стали використовувати природні адсорбирующие матеріали: цеоліт, шунгіт, які попередньо промиваються і укладаються поверх донного фільтра шаром завтовшки більше 20 см.
Адсорбент можна покласти і не відкачуючи воду з колодязя, просто висипавши його на дно. Після цього користуватися колодязем не можна 3 дні, поки суспензія НЕ осяде.

Дезінфекція води в колодязі

На цьому процес очищення колодязної води не закінчується. Після того, як сам колодязь почищений і реконструйований, слід продезінфікувати воду в ньому. Знезаражувати воду потрібно 20% -ним розчином хлорного вапна, розведеної в холодній воді, щоб летючі молекули хлору не випаровується. Розчину необхідно відстоятися, потім його проціджують і обробляють їм стінки і дно колодязя за допомогою щітки, укріпленої на довгій рукоятці. Після того, як колодязь після чищення знову заповниться водою, дезінфекцію необхідно повторити. Для цього розчин хлорного вапна виливають у колодязь і перемішують в ньому воду за допомогою жердини. Вода в колодязі повинна постояти близько доби, щоб були вбиті всі мікроорганізми, що залишилися в колодязі. Потім воду відкачують і зливають, оскільки використовувати її ні для пиття, ні для поливу можна. Після заповнення колодязя водою слід спробувати воду, якщо запах хлорки ще залишився, його слід відкачати ще раз. Воду, що надходить в будинок з колодязя, необхідно додатково обробляти хлором, щоб запобігти інфекції. Концентрація хлору в колодязної води має становити 1%, тому розрахуйте об'єм води в колодязі і додайте в неї необхідну кількість хлора.Для постійної дезінфекції води в колодязі можна використовувати хлор-патрони, які застосовуються для знезараження води в приватних басейнах заміських будинків. Це пориста керамічна ємність, що має циліндричну форму, яка раз на місяць заряджається черговою порцією гіпохлориду кальцію або хлорного вапна. Патрон опускається в колодязь і дозовано виділяє у воду хлор, не дозволяючи розмножуватися гнильним бактеріям. Якщо ви будете обробляти воду таким чином, чистити криницю можна буде набагато рідше. Оскільки склад грунтових вод, що живлять колодязь, непостійний, регулярно робіть аналіз її хімічного складу, щоб переконатися в якості тієї води, яку ви п'єте.