Як викласти колодязь.

Сьогодні на багатьох дачних ділянках можна зустріти колодязі. Вода, що відпускається садівничим товариствам, лімітована, та й перебої в її постачанні не рідкісні, а установка насосів вельми дороге задоволення. Колодязі часто служать єдиним джерелом води там, де є пласти пісковика і глини під шаром грунту.
Інструкція
1
Процес побудови колодязя досить трудомісткий, тому, приступаючи, реально оціните свої сили і покличте помічників. Оцініть глибину залягання води. Можна скористатися геологорозвідувальних даними, які зберігаються в службі картографії регіону, провести самостійні вишукування за допомогою буріння свердловин або ж просто побудувати колодязь поряд з існуючим раніше, вирив його приблизно на ту ж глибину, що і колишній.
2
Простий лопатою копати колодязь складно і довго. Тому має сенс скористатися спецтехнікою, яка може пробити трубчастий колодязь. Якщо ж ви впевнені, що вода близька до поверхні, то копайте шахтний колодязь, використовуючи кирку, лопату та совкові інструменти.
3
Заглибившись в землю на висоту людського зросту. Подбайте про власну безпеку. Стінки шахти зміцните зварною сіткою, а на поверхні встановіть надійні механізми, за допомогою яких будете піднімати грунт. При цьому ви повинні бути впевнені, що відра з грунтом не впадуть при виїмці вам на голову.
4
Свідченням того, що глибини колодязя достатньо, служить неуходящая вода на дні. Тобто по суті ви повинні опинитися в калюжі рідкої грязі. Тепер саме час зайнятися облаштуванням колодязя і викласти його стіни. Можна скористатися бетонними кільцями, можна зробити цегляну кладку на опорах, а можна огорнути шахту поліпропіленом і закріпити його сіткою-рабицею. Втім, пам'ятайте, що будь-яка сітка стане збирати сміття на стінках і служити основою для розвитку мікробів.
5
На дно колодязя краще покласти водонепроникний пласт, так ви завжди будете мати в шахті фільтровану воду і позбавитеся від осаду. Під цей пласт обов'язково зробіть подушку з піску і гравію.
6
Щоб викласти колодязь, зробіть круглі рами укріплення. Звичайний їх розмір 1,5 метра на 2 метри. Кількість рам залежить від глибини колодязя, як правило, їх розташовують на відстані до 80 см один від одного. Нижні дві-три рами називають несучими, вони повинні бути могутніше і важче, неприпустимо використовувати для них м'які сплави. До того ж нижні рами повинні мати широкі стінки.
7
Щоб кладка була міцною, використовуйте анкера. Причому у верхній і нижній рамах анкерів має бути рази в 2 більше, ніж в серединних. Конструкцію з рам з анкерами зберіть нагорі, вийде гуляє каркас для кладки. Опустіть його в колодязь.
8
На нижню раму покладіть шар цементу, на нього ставте перший тичковий ряд цегляної кладки. Кладка кругла, а тому в зазори сміливо ставте битий камінь. На анкери цеглини зручніше насаджувати, якщо попередньо вибити в них отвори для кріплення.
9
Пам'ятайте про те, що у кожної рами пару цеглин потрібно буде замінити на пористий бетон, який пропускатиме і фільтрувати вологу. Кількість таких включень залежить від діаметра шахти, як правило, достатньо двох-трьох подібних фільтрів на одну раму.
10
Правильним вважається продовжувати кладку і над поверхнею землі, так ви збережете колодязь від руйнування. Хоча можна зупинитися біля верхньої рами, а відстань між рамою і кладкою засипати сумішшю розчину цементу та гравію.
11
На поверхні обладнайте колодязь на свій розсуд: він може мати незначний виступ над шаром землі, а може бути оформлений оголовком з дахом.