Як видобувають глину.

Глина видобувається з землі звичайно в місцях, де колись проходили річки. Вона є продуктом земної кори і осадової гірської породою, вимитого і утворилася через руйнування скель в процесі вивітрювання.
Інструкція
1
Добування глини проводиться за допомогою екскаваторів. Машини зрізають матеріал шарами для більшої ефективності, тому глина залягає пластами. Розробка родовища здійснюється до тих пір, поки техніка не дійде до суглинку - тоді переходять на роботу на іншу поклад копалини.
2
Найчастіше глина добувається в кар'єрах різної глибини. Влітку розробка починається з видалення верхнього шару грунту і влаштування необхідних доріг та під'їздів до місця розробки. Розчищаються непотрібні породи, що заважають видобутку. Якщо глина залягає глибоко під ґрунтовими водами, встановлюються пристрої для дренажу та водовідвідних каналів. В цей же час матеріал витягується з грунту, а потім здійснюється його завантаження та транспортування до місця переробки та використання.
3
Зазвичай видобуток ведеться відкритим способом і на більшості родовищ процес механізований - широко використовуються бульдозери, стрічкові конвеєри, автонавантажувачі, самоскиди і т.п. Якщо глина залягає під великими шарами міцних порід (доломіту або шпату), то проводяться вибухові роботи для розпушення грунту.
4
У зимовий час видобуток не зупиняється. Для виключення промерзання грунту кар'єр утеплюють за допомогою тирси, торфу та інших матеріалів, що мають низький рівень теплопровідності. Іноді товщина утеплювача досягає 70 см. Транспортуються глина накривається брезентом, щоб у процесі доставки до місця виробництва вона не промерзла. У закритих кар'єрах серверних районів, де взимку земля серйозно промерзає, обладнуються тепляки - споруди закритого типу з обладнаними обігрівальними приладами. Тепляки монтуються на ковзанках і їх пересувають по рейках при необхідності.
5
Для доставки глини використовують стрічкові конвеєри, що дозволяють повністю автоматизувати процес перевезення і зробити його безперервним. Якщо ж склад знаходиться далеко від місця розробки, сировина доставляється в саморозвантажних вагонах в приймальню траншею і вантажиться в спеціальні відсіки.
Вапняк - найдавніша порода на Землі. Вона зародилася багато мільйонів років тому на дні океанів, якими була покрита поверхня планети. Головною складовою вапняку є кальцій.
Інструкція
1
Щоб добути невелику вапнякову плиту, можна скористатися дідівським способом. Знайдіть невеликий вихід породи назовні з-під землі.
2
Візьміть лопату і максимально розчистите зону видобутку. Ломом сформуйте в плиті вапняку тріщину і піддіньте край плити. Постарайтеся підняти її. Вапняк залягає пластами, тому є можливість підняти його невелику пластину.
3
Вийміть пластину вапняку з місця залягання, обробіть його. Вапняк можна пиляти звичайною пилкою. Для додання м'якості облийте його водою.
4
Вапняк добувають у кар'єрах вибуховим способом. Щоб організувати видобуток, спочатку розкрийте поклади, знімаючи з них бульдозерами шари землі, глини і некондиційного вапняку.
5
Потім уздовж всієї кромки видобутку пробурити свердловини і закладіть вибухівку. Спрямовані вибухи відламують від поклади величезні пласти вапняку, які екскаваторами вантажаться на самоскиди і вивозяться на місце обробки. Відпрацьований кар'єр рекультивируются раніше вийнятої землею і некондиційної породою. Потім засейте і засадити корисними травами і рослинами.
6
Такий спосіб видобутку вапняку характерний для великих родовищ. Малі родовища розробляються іншими, невибухових способами. У таких родовищах вапняк виймають готовими прямокутними блоками завдяки створенню контурних щілин. Ця технологія називається барової виробленням і заснована на створенні в масиві вапняку спеціальних надрізів, перпендикулярних природним тріщинах. Роботи ведуться за допомогою каменерізних машин і екскаваторів. Технологія барової вироблення хороша тим, що вийняті блоки зручні в транспортуванні і обробці.
Зверніть увагу
Завдяки пористій структурі вапняк здавна використовувався в будівництві. З нього зводили храми і палаци, будинки і садиби. Для обробки використовувався білосніжний або рожевий вид каменю. Взагалі, вапняк - досить м'яка порода. Тому оздоблювальні елементи з вапняку широко використовуються й сьогодні.