Як виглядає сузір'я Велика ведмедиця.

Для жителів Північної півкулі вид цього сузір'я, схожого на ківш з ручкою, звичний і найбільш легко пізнаваний. Навесні воно знаходиться над головою, в зеніті, ручкою в сторону сходу. Північ нічного осіннього неба прикрашає ківш, звернений ручкою на захід. На сході, поставлений на ручку, зависає ківш взимку. І влітку, повернений ручкою догори, йде він в західну частину небосхилу.
Інструкція
1
Група зірок, що включає в себе найбільш помітну частина будь-якого сузір'я, називається астеризмом. Таким астеризмом і є фрагмент Великої Ведмедиці, що отримав в різні часи й у різних народів назви Плуг, Ковш, Лось, Віз, Сім мудреців і навіть Похоронні Насалик і Плакальниці.
2
Найвідоміші зірки астеризма носять арабські назви. Про те, що складають вони уявне тіло тварини, говорять чотири: Дубхе (ведмідь), Мерак (поперек), Фекда (стегно), Мегрец (початок хвоста). Про сумний порівнянні з катафалком нагадує назва останньої зірки в ручці Ковша - Алькаід (або Бенетнаш). Арабською обидва цих назви зливаються в один вираз: предводитель плакальниць звучить як «Аль-Каїда Бенет наш».
3
З давніх часів відомий спосіб перевірки гостроти зору за допомогою Великої Ведмедиці, точніше, середньої зірки в ручці її ковша. Носить вона назву Міцар і має сусідку Алькор, короткозорим людям невидиму. Ця зоряна пара також є самостійним астеризмом Кінь і Вершник. Увага: астеризм, але не переклад назв, так як Міцар означає «пов'язка на стегнах» або «пояс, пояс», а Алькор - «незначна», «забута». Існує латинське прислів'я, зміст якої аналогічний висловом «слона-то я й не помітив» з байки Крилова: «Бачить Алькор, але не помічає Місяць (Vidit Alcor, at non lunam plenam)». А ось в індійській астрології подвійна зірка - символ шлюбу, подружня пара Васиштха і Арундхаті.
4
В сузір'ї Великої Ведмедиці, за межами яскраво вираженого Ковша, існує ще один цікавий астеризм, відомий в арабській астрології, - Три стрибки Газелі. Це три пари зірок на одній відстані один від одного, розташованих на одній прямій і схожих на залишені газелью сліди копит.
Корисна порада
Уява астрономів, які побачили Велику Ведмедицю в скупченні 125 зірок (саме стільки бачить неозброєний очей), гідно захоплення. Цікавий і той факт, що довгий хвіст зоряної Ведмедиці у її наземних родичів природою безжально купейний. В деяких астрономічних атласах зображення хвостатої Ведмедиці більше нагадує росомаху.