Матеріали для теплоізоляції будинку.

Теплоізоляція - важливий елемент конструкції сучасної будівлі. Правильно підібрана ізоляція зберігає більшу частину тепла в будівлі, а значить, дозволяє істотно знизити витрати на опалення. Широкий вибір теплоізоляційних матеріалів з різними експлуатаційними властивостями дає простір для застосування тих чи інших інженерних рішень.

Характеристики теплоізоляційних матеріалів

Теплоізоляційні матеріали повинні володіти рядом властивостей, що дозволяють їм виконувати свою безпосередню функцію, - захищати будинок від втрат тепла.Важнейшей характеристикою теплоізоляційного матеріалу є його коефіцієнт теплопровідності. Ця величина показує, скільки тепла здатний пропустити матеріал в одиницю часу. Чим нижче цей коефіцієнт, тим краще матеріал зберігає тепло. Наприклад, 10-ти сантиметровий шар мінеральної вати затримує тепло краще, ніж 2-х метровий шар силікатної цегли, так як її коефіцієнт теплопровідності в 20 разів нижче. Теплопровідність різко підвищується при зволоженні матеріалу, тому для теплоізоляції важливо низьке водопоглинання. В деякі теплоізоляційні матеріали вводять спеціальні наповнювачі, що перешкоджають накопиченню вологи. Також на накопичення вологи в матеріалі впливає його паропроникність: чим вона нижча, тим лучше.В багатьох випадках важливо, щоб у теплоізоляції був невелику вагу, тому щільність матеріалу відіграє велике значення. Зазвичай воліють теплоізоляцію, яка має не тільки малу товщину, але і мінімальний вес.Такіе характеристики, як вогнестійкість, стійкість до хімічного впливу, біостійкість матеріалу, не впливають безпосередньо на його функції збереження тепла, але роблять матеріал більш довговічним і більш безпечним при використанні. Дуже важлива характеристика матеріалу - пористість. Саме від неї залежить теплопровідність, щільність, вологостійкість матеріалу. У деяких матеріалах кількість пір складає 98%. Характер пористості може бути різним - дрібні і великі пори, закриття та відкриті; підбір матеріалу по пористості залежить від умов, в яких він буде експлуатуватися, але дуже важливо, щоб пори були розподілені за матеріалом рівномірно.

Класифікація теплоізоляційних матеріалів

Існує дві основні ознаки, за якими класифікуються теплоізоляційні матеріали, - тип використовувався при виготовленні сировини і спосіб теплопередачі.В відповідно до першої класифікацією всі теплоізоляційні матеріали ділять на органічні, неорганічні і змішані. До органічних відносяться матеріали з полімерів, які мають непогані експлуатаційні якості і невисоку ціну. Крім того, до органічних відносять матеріали з відходів деревообробного та сільськогосподарського виробництва, такі матеріали рідко використовуються в будівництві, оскільки мають низьку биостойкость, швидко портятся.Самий відомий неограніческій теплоізоляційний матеріал - мінеральна вата. Використовують також скляне волокно, піноскло, пористі бетони.Смешанние теплоізоляційні матеріали найчастіше складаються з мінеральних волокон і асбеста.По способом теплопередачі теплоізоляція ділиться на відбивну, яка не дає йти теплу за рахунок того, що відображає інфрачервоне випромінювання, і невідбивальним, яка має дуже низьку теплопровідність.
Теплоізоляційним матеріалами надають відображають властивості, фольгіруя їх.
Теплоізоляцію також класифікують за механічними властивостями: - блокова теплоізоляція - блоки з спінених матеріалів, таких як скло або бетон, їх використовують зазвичай для ізоляції стін; - вата - являє собою мати з волокон, іноді простьобаних або підшитих на основу; - плитна теплоізоляція - вата, укріплена органічними речовинами і сформована в плити; - насипна теплоізоляція - простір просто засипають окремими гранулами .

Мінеральна вата

Найбільш поширений утеплювач - мінеральна вата. Вона може виготовлятися з різних мінеральних речовин, її головною особливістю є дуже висока пористість - приблизно 95%. Мінеральна вата має низьку теплопровідність, невисоку ціну, мала вага, відмінні биостойкость, вогнестійкість, морозостійкість, довговічність. Її головна проблема - різка втрата властивостей при намоканні. Сучасні мінеральні вати просочуються спеціальними речовинами, що підвищують влагостойкость.Інтересний варіант матеріалу на основі мінеральної вати - РОКЛАЙТ, він являє собою гідрофобізовані плити з гірського базальту. Основними виробниками мінеральної вати в Росії є такі компанії, як "rockwool" і "ТехноНІКОЛЬ"
Мінеральна вата не схильна до усадки, тому не вимагає оновлення протягом усього життя будівлі.

Пінополістирол, пінопласт та інші полімерні матеріали

Це найбільш дешеві матеріали для ізоляції. Вони мають безлічі мікропор, на 80% складаються з повітря, дуже легкі, не вбирають вологу, добре захищають не тільки від холоду, але і від шуму. До недоліків можна віднести крихкість і низьку вогнестійкість. Втім, клас цих матеріалів широкий, і деякі є негорючими.