Вирощування і корисні властивості спаржі лікарської.

Спаржа лікарська відома ще з давніх часів. Ця рослина широко застосовувалося в медицині. Особливо популярним воно було в Давньому Єгипті і Стародавньому Римі, де спаржу успішно застосовували при різних захворюваннях серця, суглобів і травної системи. Але спаржа також має відмінні смакові якості. Через це в епоху Середньовіччя її дозволялося вирощувати тільки для королівського столу!

Вирощування спаржі

У цього лікувального рослини їстівні пагони завдовжки не більше 18-20 см і товщиною не понад 2 см. Пагони бувають зеленими і білими (етіолірованнимі), останні більш смачні. Щоб отримати їх, перш за все, з насіння вирощують розсаду. Потім її висаджують в саду на спеціально підготовлених грядках. Після чого на другий рік рослини пересаджують на постійне місце і навесні третього року викопують їстівні пагони.
Прискорити цей процес не можна, тому городнику доведеться проявити і завзятість, і терпіння.
У середній смузі Росії насіння спаржі для розсади висівають в останній декаді травня. Рекомендується попередньо замочити їх у теплій воді (при температурі від 30 до 35оС) на 5-6 доби. Воду необхідно щодня міняти і підтримувати зазначену температуру, наприклад, поставивши ємність з насінням на батарею опалення. Потім потрібно звернути насіння у вологу тканину і помістити на декілька днів в поліетиленовий пакет (щоб вода не випарувалася). За цей час городнику необхідно приготувати грядку під розсаду. Якщо ви вирішили посадити спаржу лікарську у себе на ділянці, перекопайте землю на багнет лопати, внісши перепрілий гній або компост (приблизно 10 кг/1 кв.м) і комплексне добриво (100 грам/1кв.м). Спушите грядку. Засейте пророслі насіння спаржі на глибину 2 см, в 5-6 см один від одного. Приблизно через 1 місяць зробіть проріджування, видаливши слабкі рослини. Регулярно просапуйте, поливайте, кілька разів за літо підгодовуйте азотними добривами. Щоб добре підготувати рослини до зими, у вересні підгодуйте комплексним добривом. Після того як в жовтні відімре надземна частина спаржі, засипте посадки шаром торфу або перегною.
На другий рік, з кінця травня по середину вересня, рослини вже можна пересаджувати на постійне місце.

Які корисні речовини входять до складу спаржі

Пагони спаржі містять багато білка, вуглеводів, мікроелементів (особливо калію, необхідного для роботи серцевого м'яза), вітаміни РР і С, а також вітаміни групи В. Лікарські властивості цієї трави також обумовлені наявністю речовини аспарагина, сприяючого нормалізації артеріального тиску і обміну веществ.Спаржа лікарська має виражену сечогінну та протизапальну дію. Також встановлено, що настої і відвари з спаржі допомагають позбавитися від неврозів, зменшують втому. Корисність цієї рослини доведена медиками, однак при захворюванні не слід займатися самолікуванням, відкидаючи традиційну медицину.